Užrašai iš skaitmeninio fronto #10

kaboom13
(Dead of Night / © Marvel)

Indoktrinacija. Kai vienoje JAV vidurinių mokyklų mokiniai atsinešė HeliOS (Linux OS švietimui) kompaktinių diskų, mokytoja juos konfiskavo, mokinius nubaudė, o HeliOS platintojams parašė laišką:

Šiuo metu nesu tikra, kad tai, ką jūs darote yra legalu. Nemokamos programinės įrangos nebūna, o tokių minčių skleidimas yra žalingas. Šie vaikai tikisi iš suaugusiųjų patarimų ir gero pavyzdžio.

Va taip. Štai ką padaro gausiai finansuojama RIAA, BSA, MPAA, SPA ir kitų reklama bei propaganda. Žmonės, aukodami savo laiką ir energiją sukuria nemokamą produktą, kad visomis šiuolaikinėmis technologijomis galėtų naudotis ir mažiau pasiturinčių tėvų vaikai, o mokytoja… jį konfiskuoja.

Svarstyklės. Lėkštė 1.

Režisierius Jesse Dylan, Baracko Obama rinkiminio klipo „Yes We Can“ kūrėjas, išleido klipą apie svarbią ateičiai Creative Commons atšaką – Science Commons. Verta pažiūrėti ir kitiems parodyti.

Creative Commons staiga iškilo į visuomenės dėmesio centrą, kai išrinktojo JAV prezidento svetainė Change.gov pakeitė licenciją iš Copyright (autorių teisių) į Creative Commons. Pasinaudodama dėmėsio gausa Creative Commons surengė apklausą, ką žmonės laiko nekomerciniais projektais ir nekomerciniu naudojimu.

Australijos cenzūros iniciatyvai ganėtinai netikėtai pasipriešino ne tik vartotojai, politikai, ekspertai ir interneto paslaugų tiekėjai, bet ir pačios vaikų globos organizacijos. Jos teisios – milijonus filtrams galima išleisti geriau.

Jungtinėje Karalystėje žmonės, kurie buvo neteisėtai apkaltinti nelegaliais failų mainais, raginami skųsti pinigų prievartautojus valstybės institucijoms. TorrentFreak net skundo šabloną paruošė tokiems atvejams, kurių, deja, yra ne vienas ir ne du.

Danijos Tele2, pralaimėjusi The Pirate Bay blokavimo bylą teisme, nutarė kreiptis į šalies aukščiausiąjį teismą. Tai logiškas žingsnis, nes kalba eina ne apie konkretų resursą, o apie interneto cenzūrą apskritai. Tai konstitucijos dalykas.

Japoniškos animacijos filmų platintojai visai gerai sugyvena su filmų gerbėjais, kurie patys kuria titrus ar įgarsina skaitmenines filmų kopijas. Mat jų rinkos beveik nesusikerta – profesionaliai įgarsintų filmų mėgėjai neliečia, o „piratinės“ kopijos skatina susidomėjimą dar neimportuojamais dalykais ir paruošia palankią dirva oficialiam jų pardavimui.

Teorinėms diskusijoms apie kūrinių nuosavybę – Michael Masnick mintys, kodėl sukūrimas dar nereiškia nuosavybės.

Svarstyklės. Lėkštė 2.

Britanijoje diegiama visuotinės cenzūros ir interneto filtravimo sistema buvo uždraudusi prieigą prie Wikipedia, straipsnio apie vokiečių roko grupę Scorpions, nes neva vienas albumo viršelių yra pornografinis. Vėliau draudimas buvo atšauktas, bet kiek liko dar nepastebėtų? Boing Boing įdėjo Didžiosios britų sienos veikimo schemą tiems, kam aktualu ar įdomu.

„Geografinis invalidumas“ – turinio blokavimas lankytojams iš kai kurių šalių, neduoda naudos ir griauna tarnybos reputaciją. Tokiomis nesąmonėmis užsiima Hulu, Pandora ir kai kurios kitos interneto tarnybos, bandančios pastatyti valstybių sienas internete tuo metu, kai net realiame pasaulyje tos sienos griaunamos (pvz., Šveicarija ir Šengeno erdvė).

JK intelektinės nuosavybės ministras užsimojo iki 2012-ųjų olimpiados padaryti Londoną „miestu be falsifikatų“. Jis turi galvoje DVD su filmais. Matyt kontrabandinė produkcija gali atitraukti sportininkų dėmėsį nuo varžybų. Arba gal dabar Londonas viską planuoja „iki olimpiados“.

Baimės akys didelės. Nusprendusi, kad išankstinio mokėjimo telefono kortelės skatina terorizmą, Meksikos valdžia dabar registruos pirkėjus ir pardavinės jas tik su pasu, o Indijoje teismas nori uždrausti Google Earth – irgi kaip teroristų įrankį.

Mūsų kaimas

Trumpa pastaba apie Lietuvoje svarstomas cenzūros priemones, skirtas „apsaugoti vaikus nuo žalingos įtakos“: tai yra nerimta. Kodėl valdžia, deklaruojanti, kad šeima yra esminis valstybės ramstis, nepasitiki jos galimybe ugdyti jaunus žmones ir traktuoja visus vaikus tarsi valstybės priežiūros reikalaujančius benamius? Kam įvesti televizijos ir filmų reitingai, rengiamos „draugiško interneto“ akcijos, rašomi straipsniai žurnaluose, patariantys šeimoms apie racionalų kompiuterio ir interneto naudojimą? Cenzūra – paskutinis, pralaimėjusiojo žingsnis. Tai tiesiog visiškas rankų nuleidimas ir atsakomybės atsisakymas. Lengva išeitis, bet neteisinga.

This entry was posted in internetas, komentarai and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

14 Comments

 1. Posted 2008.12.13 at 13:30 | Permalink

  Apie Indija ir Meksika sudomino, o geriausias buvo su Linux OS. :D Pripločiau tokią „dūrą“.

 2. Z
  Posted 2008.12.13 at 14:20 | Permalink

  Pastebėjau kad man šita rubrika („Užrašai iš skaitmeninio fronto“) yra laukiamiausia, įdomiausia ir aktualiausia visame gerbiamo vienotokio bloge – apie technologijas rašo nesuskaičiuojama daugybė blogų, bet štai apie tokius dalykus kaip cenzūra visam pasauly, šitos bjaurios, tiesiog iš didžiojo brolio paimtos pastangos kontroliuot, sekt žmones ir kt… Respectas, vienu žodžiu.

 3. Posted 2008.12.13 at 15:26 | Permalink

  HeliOS istorija turi tęstinį su HeliOS admin’o atsiprašymu: http://linuxlock.blogspot.com/.....nt-us.html

 4. Karvė
  Posted 2008.12.13 at 16:59 | Permalink

  Taigi, man „Užrašai iš skaitmeninio front“ irgi pati mėgstamiausia ir laukiamausia rubrika :)

 5. Posted 2008.12.13 at 17:30 | Permalink

  Liūdna, bet mano IPT Anglijoje Be* yra vienas iš 6 priklausančių „Great Wall of Britain“ :(

 6. Marius
  Posted 2008.12.13 at 18:01 | Permalink

  Ta mintis su google earth man pasirode visai rimta, isivaizduokit jei tureciau raketu paleidimo mechanizma su GPS, galeciau bet kur nusitaikyt naudodamasis google earth, tikslumas gal ir mazas butu, bet argi teroristams rupetu ar 10 m ar 1 m tikslumu pataikytu ?

 7. Posted 2008.12.13 at 18:10 | Permalink

  @Marius – raketom gūglis nereikalingas, yra dar ir nokia maps, ir garmin, ir tot tom, ir dar balažin kiek galimybių :D

 8. Posted 2008.12.13 at 18:42 | Permalink

  pirma pastraipa prajuokino :D cha cha :D

 9. Posted 2008.12.13 at 21:14 | Permalink

  O kur ir kokiu būdų reikia teikti siūlymą dėl Creative Commons licencijos lietuvoje įteisinimą? Ar tai jau buvo bandyta daryti? Nes mes iš akmens amžiaus taip ir neišlipam.

  O dėl to pačios „akmens amžiaus“ cenzūros, siekiant apsaugoti vaikus, tai absurdų absurdas. aš niekaip nesuprantu, negi šiais laikais valdžiai padėti į protą ateiti galima tiktai streikais ir demonstracijom? Nu nes kitaip nieko neišeina :(

 10. Mantas
  Posted 2008.12.13 at 21:24 | Permalink

  Prisijungiu prie choro, kad ir man skaitmeninio fronto rubrika laukiamiausia :)

 11. Vaidas
  Posted 2008.12.13 at 22:56 | Permalink

  Trupiniai į pirmą lėkštę: Ubisoft atsisako DRM – naujasis „Prince Of Persia“ be jos > http://torrentfreak.com/ubisof.....al-081212/

  Tikėkimės, kad Ubisoft išleis gerų žaidimų ir daugiau taip „nebefailins“ kaip su „Rainbow Six Vegas 2″. Nes į klausimą „Well this time we’ve got a good game with no DRM so there really is no reason to pirate it, right?“ asmeniškai atsakyčiau neigiamai, nes „Sands of Time“ atrodė geriau.

 12. SiMSA
  Posted 2008.12.14 at 21:20 | Permalink

  tuos visokius durnus cenzuros istatymus prijimineja visokie seniai ,kur nieko nesusigaudo apie IT , internetas ir kitos naujoves jiems atrodo labai baisus dalykas .panasiai viduramziais raganas degindavo ir eretikus gaudydavo .nieko ,seniai ismirs ir viskas bus normalei !! xD nezinau kokiu idijotu reikia buti ,kad sugalvoti cenzuruoti interneta

 13. balvonas
  Posted 2008.12.14 at 23:42 | Permalink

  http://linuxlock.blogspot.com/.....-back.html

  čia visas mokytojos laiškas HeliOS kūrėjams (arba, beveik visas ..)

 14. Posted 2008.12.16 at 17:11 | Permalink

  Nu nieko sau, neišprusę mokytojai, nemokamos programinės įrangos nėra? Nesamonė, nemokama programinė įranga yra geresnė už mokama, mano nuomone, nes ji kuriama iš įdėjos ir intuziazmo, o ne dėl pinigų.

One Trackback

 1. [...] svarbiausia. Bet sveikas protas ir kritinis mąstymas iš tiesų svarbu. Sakyčiau, kad būtent to pritrūko pedagogei, kuri konfiskavo nemokamus programinės įrangos kompaktinius diskus ir nubaudė [...]