Tinklaraščio apranga ir šablonų karkasai

framework14.png

Pavadinimas gavosi beveik neištariamas, bet tema tinklaraščių autoriams ir ketinantiems kada nors pradėti savo raštus internete yra svarbi. Jos esmė: ką daryti, kai niekaip nepavyksta išsirinkti tinkamo tinklaraščio išvaizdos šablono? Kai nori, kad tinklaraštis būtų ne tik unikalus išoriškai, bet ir funkcionalus, patogus, sutvarkytas taip, kaip nori autorius, o ne kažkoks nepažįstamas dizaineris už jūrų marių?

Gal tik man taip nesiseka, bet iš tūkstančių įvairiausių WordPress šablonų nesu radęs nė vieno, kuris visiškai tiktų iš karto, neperdirbtas. Mažų mažiausia, jį reikia išsiversti. Padirbėti su CSS, nes netinka plotis, skilčių santykis. Dar reikia pakeisti baisų antraštės paveikslėlį, o gal ir kitą grafiką. Bet tai tik smulkmenos, kurios netgi teikia malonumą prisitaikant sau. Blogiau, kai šablonas neturi svarbių funkcijų: atsišakojančių komentarų, komentuotojų portretų, puslapiavimo, archyvų puslapių, nepritaikytas SEO, gal net puslapių juostos neturi, kaip Ansi Y, naudojamas čia.

Visa tai pridedama su įskiepiais ar tiesiog keičiant kodą, bet iš paskos vėl seka HTML bei CSS derinimas – ilgos procedūros, kurioms nėra laiko.

Kokia išeitis?

 • Užsakyti sukurti arba pritaikyti profesionalų tinklaraščio šabloną. Sukūrimas gali būti ne toks jau ir brangus, tačiau jo priežiūra ir nuolatinis atnaujinimas – kitas reikalas.
 • Naudoti labai modernų šabloną su visomis įmanomomis funkcijomis. Būtų gerai, bet kartu su reikiamomis funkcijomis gauname ir daug balasto. Radau vieną įdomų savo superfunkcionalumu ir pritaikomumu šabloną – Atahualpa. Bet netgi jame pritrūkau galimybės keisti antraštę taip, kaip man reikia ar susidėti valdiklius ten, kur aš noriu.
 • Imti kokį šabloną kaip pagrindą ir perdaryti sau taip, kaip reikia. Dažniausiai pasitaikantis sprendimas. Bet ydingas, nes smarkiai perdaryto šablono nebeįmanoma atnaujinti iš jo kūrėjo paėmus naują versiją. Taip galima netyčiomis prilipti prie WP versijos ir nebegalėti atsinaujinti po didesnių pokyčių.
 • Na, ir galiausiai yra šablonų karkasai.

Nebe pirmą kartą susidomiu tais karkasais, nes jie žada beveik idealų sprendimą: tinklaraščio funkcijų perrašinėti nereikia – susidedi visas reikalingas iš karkaso, o drabužėlį užvelki kokį tik nori. karkasas lieka nepriklausomas, todėl jį galima bet kada atnaujinti, nesugriaunant išvaizdos ir svetainės tvarkos. Tereikia tik pridėti dizaino elementus naujai atsiradusiam funkcionalumui.

Praktiškai viskas gali būti daug kebliau. Ar pakankamas yra karkaso funkcijų rinkinys, ar reikės pačiam jas rašytis? Ar vertimas išorinis (su MO/PO failais)? Kiek laisvės turi vartotojas dėliodamas skiltis, valdiklius, puslapius ir kitus elementus? Pradžiai atsirinkau tris dėmesio vertus karkasus: Thematic, Hybrid ir Whiteboard. Pabandysiu juos panagrinėti ir sudėlioti savo šabloną „ant viršaus“. Jei esate darę ką nors panašaus, patarkite, kol nesugaišau daug laiko visiškoms nesąmonėms…

This entry was posted in svetainė and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

5 Comments

 1. Posted 2009.3.14 at 13:59 | Permalink

  Kaip tik dabar su tuo ir vargstu :) kuriu kuriu, o galo nematyti…

 2. Posted 2009.3.14 at 15:11 | Permalink

  Aš bandau prisitaikyti http://wordpress.org/extend/themes/carrington-blog karkasą

 3. Posted 2009.3.14 at 15:41 | Permalink

  Norėti padaryto šablono, beveik kaip norėti, kad blogą už tave kažkas rašytų, o tau jis dar patiktų. Net ir už bapkes tą ne visi gali padaryti.. :D

  Geriausia išsirinkti labiausiai atitinkantį norus, tada pasižiūrėt, kad ne kreivom rankom būtų padarytas, ir pačiam persidaryti, kas nepatinka. :) Taip pat, nebūtina imti naujo šablono, juk užtenka vos iš kito šablono pasikopint komentarų kodą su CSS, ir turėsi naujausius komentarus, o kartu ir tą norimą šabloną, kurio tik komentarai ir kitos smulkmenos nepatiko. :)

  Žinoma, nemokant pačiam pasirašyti visko nuo nulio, nieko nebus, nes pakopint elementus iš kitų šablonų galima, bet taip tik laikomas taupomas, o ne žinių stoka užkemšama.. :)) IMO, geriausiai vistiek imti ne kreivai parašytą šablona, greičiau ir mažiau darbo.. Framework, beveik tas pats yra, tik dar pačiam visą CSS teks pasirašyti..

 4. Posted 2009.3.14 at 17:30 | Permalink

  Geriausia, aišku, jei būtų įrankis šablonams kurti.
  Bent jau išdėstymo programa yra šiokia tokia:

  http://developer.yahoo.com/yui/grids/builder

  Gan primityvus, bet vis dėl to įrankis:

  http://www.yvoschaap.com/wpthemegen

 5. Posted 2009.3.14 at 19:18 | Permalink

  Naudoju ThemeHybrid karkasą – tiek pas mane (aurimas.eu), tiek prižiūrimame – racas.lt

  Iš principo, tai tuo „pritaikymo sau“ požiūriu čia daug nesutaupysi – jei nepatiks koks plotis ar dar kas – vis vien reiks prie HTML/CSS sėdėti. Ką laimėsi, tai visų įskiepių palaikymą – buvo labai malonu, kai įdiegus kokį Related Posts iš karto atsirasdavo sąrašas susijusių įrašų būtent ten, kur reikia, dizainerio patyrusia ranka priderintas taip, kaip aš tikrai nesugebėčiau. Antras dalykas, kas man labai patiko – Widget sampratos pakeitimas – ThemeHybrid siūlo ne tik visokius standartinius widget’us į sidebar (kurie beje yra perrašyti, kad būtų daug funkcionalesni), bet ir kitose tinklaraščio vietose (prieš turinį, po turinio, po įrašo, ir etc). Tad trumpai tariant – naudos iš tokių karkasų yra, bet jos daug daugiau sugebės pasiimti developer’is, išnaudodamas funkcijas ir gerą pagrindinį HTML kodą, negu tiesiog end-user’is.

  O Carrington, Aivaro minėtas, yra kiek kitas dalykas – tai tiesiog labai labai išskaidytas šablonas, kur kiekvienas elementas turi savo failą, kurį galima atskirai paredaguoti.