Terminatoriaus akys

akis10.jpg
(Clearly Ambiguous nuotrauka)

Beskaitydamas šiandien Dovydo pasakojimą apie patirtą lazerinę regos koregavimo operaciją, prisiminiau, kad kažkur adresyne turiu pasidėjęs susijusios, bet gerokai radikalesnės modifikacijos aprašymą. Vašingtono universitete, JAV, kuriama kontaktinių lęšių su integruota elektronika koncepcija. Šie lęšiai paverstų žmogaus regos organą kažkuo panašiu į Terminatoriaus akį, panaudodami papildytos tikrovės (augmented reality) technologijas.

Nors mokslininkų numatomi panaudojimo scenarijai yra labai gražūs: pagalba žmonėms su klausos sutrikimais, žiūrimo filmo titrai, navigacijos pagalba, tačiau man kažkodėl atrodo, kad toks išradimas visų pirma bus panaudotas kariniams tikslams.

Lęšis nėra implantas, tačiau pranešimas grąžina ir prie šios temos: fantastiniuose kūriniuose ateities žmonės neretai būna dalį jutimo organų pakeitę daug kartų jautresniais elektroniniais įrenginiais arba turi tiesiogines nervų sistemos jungtis su išoriniais elektroniniais prietaisais ir kompiuteriais (mmm… Matrica?). Kyla klausimas: ar etiška žmogui „suelektroninti“ save? Ar jūs sutiktumėte išbandyti tokius organizmo priedus? Ypač jei jų „diegimui“ reikėtų operacijos.

This entry was posted in komentarai and tagged , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

29 Comments

 1. tr
  Posted 2009.9.10 at 22:06 | Permalink

  Yra viena didelė problema – elektronika ir šiaip visa technika nėra pakankamai patikima…

 2. Posted 2009.9.10 at 22:36 | Permalink

  Fui operacijos, o dar akių visiškas fee… bet reik prisiminti, kad jų visai nereikia, nes šiandien visi įrenginiai gali veikti bevieliu būdu, ir nebūtina ten kai per filmus pasijungti ant telekomo storumo šlangos. :D

  Juk elektromagnetinės bangos eina per žmogų kiaurai, o smegenys veikia su elektriniais impulsais, tai galima ir per atstumą juos sukurti. Gal jau ir sukūrė, juk daug visokių nesąmonių išrasta, kur žmonės patinka, jie bijo arba išvis nekenčia kažkokio dažnio bangų.. Ir aišku, kad kariškiai viską perims iš kart, kai tik pasirodys, kad tai veikia ir gali būt panaudota jų tikslams. Be to jei Rusai Sibire darė nesąmoningus bandymus, ir dabar užsiima tiek rusai, tiek amerikiečiai nesąmonėm kaip žmonėms mirtinų virusų kūrimu, tai tik juokas manyti, kad jie kokiam Sibire nebando išrasti kažko, kas paveiktų tiesiai smegenis ir leistų kontroliuot kitus, ar savo kareivius pasigerinti..

 3. Posted 2009.9.10 at 22:48 | Permalink

  Aš savyje nesutikčiau turėti jokių elektroninių implantų. Tačiau jei būčiau darbdavys, samdyčiau tuos darbuotojus, kurie turi visokių video, atminties, gps ir dar bala žino kokių implantų, nes tokie darbuotojai bus efektyvesni. Kai po 100 metų tokie implantai bus prieinami, manau jie išplis, nes jie bus ekonomiškai naudingi jų turėtojui.

  Na, o etiškumo klausimas čia net nekyla. Tai lygiai taip pat etiška kaip ir širdies stimuliatoriai ar kaulų protezai.

 4. Posted 2009.9.10 at 23:37 | Permalink

  Jei nereiktų operacijos – sutikčiau. Ypač klausos pagerinimas prie širdies.
  Man atrodo, kad tai etiška.

 5. Posted 2009.9.11 at 0:28 | Permalink

  Taip, netgi sutikčiau būti pilnai robotizuotas, tik su žmogiška sąmone. Kaip „Robocopas“ :)

 6. Posted 2009.9.11 at 2:59 | Permalink

  Lešį su išplėstine realybe visai norėčiau išbandyt. Bet visokiems implantams bent kol kas nesiryžčiau. Nebent po kelių dešimčių metų, kai viskas jau bus patikrinta laiko.

 7. ewal
  Posted 2009.9.11 at 8:16 | Permalink

  tai pateikti impulsus smegenims yra tik mažoji darbo dalis. visas klausimas, ar smegenys sugebės apdoroti signalus, priimtus padidinto jautrumo prietaisais. o jeigu sugebės – ar nesigaus, kad tą atlieka kažkieno kito sąskaita? fantazuoti galima iki…. o realybė dažniausiai būna tokia, kad niekas iš niekur niekada neatsiranda, bet vyksta kažkieno sąskaita. artimesnėje arba tolimesnėje perspektyvoje

  • Posted 2009.9.11 at 13:31 | Permalink

   Čia tik apie tai, kad nereikia jokių implantų, nes mūsų smegenys sugeneruoja tą vaizdą iš paprasto elektrinio signalo, kurį gali siųsti kompas, lygiai kaip ir nuskaityti signalą iš pačių smegenų.

   Realu, kad mūsų smegenėlės per skystos suvaldyti kažką greitesnio ir galingesnio už mūsų pačių kūną.. bet niekas gi nedraudžia pusiau automatinius robotus daryti ir t.t. pvz. mes negalime suvaldyti automobilio, bet mums puikiai padeda automatinė stabdžių ar greičio sistema.. tai ir super rankos, akys ir kojos viską daryti automatiškai, tereiktų nurodyti, ką tu nori daryti..
   Pasakai išvirk kavos, ir auto pilotas jau imasi darbo. :D

 8. muchio
  Posted 2009.9.11 at 8:48 | Permalink

  Nejučia prisiminiau A.C. Clark’o knygą „2001 m kosminė odisėja“.
  „…jie aplankė milijonus žvaigždių, matė gimstančių ir mirštančių civilizacijų. Jie tobulėjo. Greitai organiniai kūnai nebetenkino šių tyriėtojų poreikių, todėl savo protus jie perkėlė į mechaninius, tobulesnius ir ilgaamžiškesnius kūnus. Jie evoliucionavo ir pasiekė tokį lygį, kai jų protai tapo laisvi ir jiems nebereikėjo kūnų. Jie tapo energija.
  Dabar jie galėjo keliauti tarp žvaigždžių nevaržomi. Jie nebebuvo tik stebėtojai. Jie patys kūrė, nes tapo Dievais“

  • Posted 2009.9.11 at 14:25 | Permalink

   Var, Mariau, man irgi iškart asociacijos su šiomis eilutėmis kyla :-)

   Atsakant į klausimus: kodėl žmogui gali būti neetiška suelektroninti save? Ar čia ne tas pats, kas įprasti protezai, tik tobulesni? Beje, tokio implanto tai visai neatisakyčiau. Žinoma, jei egzistuotų atnaujinimo galimybė, nes po 10 metų jis jau paprasčiausiai būtų pasenęs (gal net lagintų? :-)) .

 9. Versalis
  Posted 2009.9.11 at 8:52 | Permalink

  Vienoj fantastinėj istorijoj pamenu buvo kriterijai kiek kas yra žmogus: jei implantai neviršija 10 proc., tai dar kaip ir grynakraujis žmogus, kuo daugiau tuo, atseit labiau nužmogėjęs. Bet pamąsčius kas yra žmogus – išvaizda, protas ar elgsena, dar kas nors? Šiek tiek kitokie žmonės visais laikais buvo engiami, žudomi, išskiriami, tai ir čia, visuomenė tokius toleruos arba ne, o gal bus norma turėti prietaisus :)
  Pasitobulinti gal ir nieko būtų, tik technikos patikimumas turi būti 110%

 10. Posted 2009.9.11 at 9:16 | Permalink

  Daugelis sutiktų kompiuterizuoti penį – kad veiktų kada reikia ir kiek reikia :)

 11. Qt
  Posted 2009.9.11 at 9:16 | Permalink

  Technika, tai technika. Ten tai nors yra griežta riba tarp natūralaus ir dirbtino. Žymiai įdomesni ir sudėtingesni klausimai iškils dėl genų inžinerijos. Dabar kol kas kalbama tik apie genetinių ligų nustatymą ir ankstyvą gydymą ar nėštumo nutraukimą, bet kur bus ta riba, kur baigiasi gydymas ir prasideda žmogaus modifikavimas?

 12. moderis
  Posted 2009.9.11 at 10:08 | Permalink

  bandyti – ne, naudoti – taip

  jei gerai pagalvojus, tai jau nemažai realybės pakaitalų naudojam.
  tarkim vietoj normalaus maisto, valgom kažkokį kartoną, ko pasekoj tenka ryti vitaminus. vietoj tet-a-tet bendravimo renkamės virtualų. dafigą visko jau yra.
  ateityje organizmo tobulinimas bus būtinas. kad ir pasienio darbuotojų regos patobulinimai. jėgos struktūroms raumenukai, reakcija (pusiau automatinė).
  p.s.
  kompiuriu dirbantiems ko gero padėtų pc valdymas be fizinių pastangų :)

  • toks (Tadas)
   Posted 2009.9.11 at 13:42 | Permalink

   Realybės pakaitalų – kas naudoja, o kas nenaudoja. Protingai prižiūrint savo kūną daugelyje Europos šalių (esu gyvenęs Skandinavijoje, Prancūzijoje, o Lietuvoje tai ypač), galima maitintis labai sveikuolišku maistu, tereikia tik trupučio žinių, ir pinigų gal šiek tiek daugiau, bet laiko ir energijos – tikrai nedaugiau. KIta vertus – „ir šuo kariamas pripranta“, taip ir žmogaus organizmas, jame fiziologija veikia psichologiją ir atvirkščiai, ir abi lygiai stiprios, todėl rimtai laikantis psichinės higienos, organizmas geba susitvarkyti ir su tam tikru „kartoninio“ ir net chemizuoto maisto kiekiu be didesnės žalos.

   Manyčiau didžioji pažanga bus padaryta psichiatrijoje (farmakologinėje ir ne tik), genetinėje inžinerijoje, o dėl elektronikos-žmogaus hibridų – per sunku prognozuoti, bet bent mechanikos-žmogaus hibridai (t.y. būtent sąnarių endoprotezai) kol kas labai atsilieka savo galimybėmis nuo to kas sukurta gamtos.

 13. moderis
  Posted 2009.9.11 at 10:10 | Permalink

  beje, nemanau kad čia vieta etikai. ar bele kur kitur – moksle.

 14. ramasp
  Posted 2009.9.11 at 10:23 | Permalink

  Tokie ir panašūs klausimai sprendžiami vienoje fantastinėje knygoje „genome 3000″, kiek žinau čia lietuvių rašytojo parašyta ir yra išleista tik elektroniniu variantu. Siūlyčiau paskaityti.

 15. moderis
  Posted 2009.9.11 at 10:26 | Permalink

  nirandau google :)

 16. Galva neneša
  Posted 2009.9.11 at 11:34 | Permalink

  Tai ne neetiška, tai kažkas kita.
  Visų pirma, kad ir kiek toks vyzdys daugiau už natūralų galėtų (pvz., žvilgteliu į bulves, ir jos jos sutrintos ir nusunktos, belieka sudėlioti faršą ir cepelinai gatavi :), vis tiek tai ŽEMESNĖ už Dievo technologija. Paradoksas – natūralios gali mažiau, tačiau joms gaminti naudojama mums dar nepasiekiamo lygio technologija. Ar Dievas galėtų mums įdėti galingesnes akis? Liuosa! Bet jo eksperimento planas kitas, todėl daugiau galinčios akys įdėtos kitiems gyviams, negebantiems savo galių panaudoti tokiems piktiems kėslams, kokiems tik žmogaus protas gabus.
  Prisiminkime žmogaus akį – ji ne tik mato. Ji daug kitiems RODO.
  Žiūrėdami žmogui į akis stebime jo jausmų pokyčius – kinta išraiška ir spalva. Galime įspėti agresijos protrūkį ir laiku apsisaugoti. Ne veltui sakoma „Iš akių skaitau“. Čia kalbu tik apie europiečių akis. Azijiečių akys kitos, kai kurių tautų akys gręžia pašnekovą liepsnos spinduliu ir norisi slėptis nuo to žvilgsnio, nors nežinai, ar jis ką pikta lemia.
  Tai va – kai bėda prispaus, kai prieini liepto galą, tada gali bet kokią operaciją pasidaryti, nes „blogiau jau nebus“. Manyčiau, kad tie, kas sutinka daryti akių operaciją, aukojasi dėl ateities kartų. Kad žinotume, ar gerai daryti regos korekcijos operaciją, reikalingi ilgalaikiai padarinių rezultatai – kaip tas žmogus mato po 20-30-50 metų. Jei žmogaus akys iš prigimties ar dėl specifinių jo gyvenimo bei darbo sąlygų linkusios silpti, jos silps ir po operacijos. O peilis (nesvarbu, plieno ar lazerio) jau išsėmė visus rezervus. Toliau nebėra ką pjauti. Na, ir kas tada? Todėl manau, kad prie akių nebent tada su skalpeliu galima prileisti, kai jau išsemtos akinių galimybės. Nevalia pamiršti, kad net ir geriausiam pasaulio akių chirurgui tenka tam tikras nesėkmių procentas….
  Linkiu visiems tobulos regos. O tiems, kas ją turi, TAUSOTI, nešvaistyti menkniekiams. Turėjau tokią (iš giminės paveldėjau– 90mečiai be akinių skaito), bet puldavau dirbti viską, ko kiti neįstengė. Dabar „džiaugiuosi“ rezultatais. Šiandien galvoju, kad tie kiti gal tik sakė, kad neįstengia, o iš tiesų brangino Dievo dovaną ir nesitaškė ja į kairę bei dešinę.
  .

 17. moderis
  Posted 2009.9.11 at 12:30 | Permalink

  mitologija.. dovanos.. tikėjimas didžiuoju planu.. tai gal tada nafik visą progresą? juk plane to nebuvo?
  p.s.
  tik nefleiminam, tiesiog „kam kažką daryt jei yra didysis JO planas“

  • Posted 2009.9.11 at 14:40 | Permalink

   „Pažanga yra iliuzija.“ Labai teisingas Galva neneša komentaras

 18. Liudvikas
  Posted 2009.9.11 at 16:21 | Permalink

  As butinai noreciau tokios technologijos, jeigu dabar butu patikima tokia technologija tai paskutinius marskinius parduociau, kad galeciau isigyti.

  Galva neneša, mano akys yra geros regos, na gal netobula rega, bet akiniu niekada nereikejo, bet esme su tokiais implantais yra, kad musu akys kad ir kiek nuostabios butu vistiek yra netobulos ir negali atlikti daug dalyku. Ir butu tie implantai 99% atveju dedami, ne todel, kad rega prasta, bet todel, kad tai labai praplestu galimybes.
  O apie dievo plana, tai gal nekalbekim, nes niekas gi nevers tu implantu detis, kai po kokiu 50 metu jau bus galima praplesti musu jusles, protinius, bei fizinius sugebejimus. Tegu religingi pasilieka prie originalo, o as tai noriu pereit prie antros zmogaus versijos.

  Visos tos transhumanizmo idejos yra tiesiog nuostabi utopia. Ir ateityje tikekimes bus ivairus nuostabus technologiniai pasiekimai susije su musu kuno tobulinimu.
  Smegenu chipai – nes musu intelekto nepakanka. Kodel zmogus turetu praleisti daugybe metu besimokydamas, kai galima butu sukelti visa reikalinga informacija i chipa smegenyse. O ir netgi praleides visa gyvenima besimokydamas, vistiek nepasiektum siu technologiju potencialo.
  Patobulintas jutimas – Galbut ir teleskopine rega nera labai naudinga, bet tai yra zingsnis i prieki, o as laikausi principo – jeigu galime padaryti, tai padarykime.
  Patobulinta jega – Tas pats kas ir su juslem, mes galime pasitobulinti, tai ir tobulekime. Super jega gali buti daug kur naudinga.
  Nemirtingumas – nes pries 200 metu gyvenom ~40 metu, dabar gyvenam ~80, bet tai vis dar neitiketinai trumpas laiko tarpas. As negaliu pasitenkinti 80 metu, negaliu ir 1000 metu. Jei visata yra begaline, tai vienintelis tinkamas laiko tarpas yra amzinybe.
  Ir sarasas tesiasi iki begalybes, gal dabar ir nereikia odos kuri galetu keisti spalva, bet jeigu butu tokia galimybe musu supratimas apie save pasikeistu is esmes.
  Kodel turetume apsiriboti, tai kuo turime? Tuo labiau, kai tai reisktu musu isnykima, kai si planeta nebeatlaikys musu milzinisku skaiciu, tai reiks persikraustyti kitur, bet musu originalus kunai yra tokie nepritaikyti kosmoso platybems, kad vienintele iseitis yra keisti musu kunus.

  Ir dar del kuno tausojimo – tai neiseitis, musu gyvenimas greiteja, vienintele galimybe gyventi yra isspausti is saves viskas kas imanoma.

  • Posted 2009.9.11 at 19:33 | Permalink

   „Ir dar del kuno tausojimo – tai neiseitis, musu gyvenimas greiteja, vienintele galimybe gyventi yra isspausti is saves viskas kas imanoma.“ Jau seniai teko skaityti kvailesnį sakinį. Tobulai atspindi beprasmę 21 amžiaus darboholiko būtį.

   • Liudvikas
    Posted 2009.9.11 at 20:20 | Permalink

    Darbas tai cia ne prie ko. Bet vienas dalykas aiskus – gyvenimas trumpas, tai, kad spetum viska turi vis didint tempa ir kol negyvensim amzinai, tai padetis siuo atveju tik prastes. Mums reikalingos smegenys kurios pajegtu apdoroti daug didesni informacijos kieki, vien paskaityt visus blogus savo rss feede, man uztrunka vis ilgiau ir ilgiau, nepaisant to, kad 90% tik permetu akimis antrastes.
    Siame pasaulyje viskas didina tempa ir tiesiog nei vienas nebesugeba prisivyti.

    • Posted 2009.9.11 at 20:34 | Permalink

     Tavo (ir kitų superdupergalios ir intelekto dalykais besižavinčių komentuotojų būrio) svajonei trūksta antros dalies. Taip. Visi bus labai stiprūs. Labai intelektualūs (apie PROTĄ čia niekas nekalba). Gyvens 250 metų. Bet kas tada? Nematau šito dalyko prasmės. Kaip nematau prasmės skaityti ir milijono blogų (daugelis kurių, garantuoju, yra žemo lygio skaitalas visiškai nevertas tavo laiko). Aš pats skaitau 4-5 blogus pastoviai.

     • Liudvikas
      Posted 2009.9.11 at 21:24 | Permalink

      Bus kas tik panoresi. Pirma reikia technologija sukurti kuri leistu viso to pasiekti, o jau tada atsiras ivairiu panaudojimo budu. Vienaip ar kitaip vien ilgesnis gyvenimas yra vertas viso pasaulio turtu.
      O del zemo lygio skaitalu, tai taip dauguma yra beverciai, bet is viso interneto tikrai gali atsirinkti daugiau nei 4-5 gerus.

 19. kitastoks
  Posted 2009.9.11 at 19:24 | Permalink

  o kodel ne, jei pvz aklas butum ir tau kasnors galetu kad ir taip grazint regejima argi nenoretum ir laikytumeis tos kvilos etikos, visur turi but balansas

 20. Posted 2009.9.14 at 11:24 | Permalink

  Pas mane vienintelis požiūris į tai: KUR TA EILĖ Į KURIĄ ATSISTOTI NORINT IMPLANTŲ!!! Bet kolkas dėja iki kyborgizavimosi dar gana toli, pradžioje ištobulint apskritai AG reik :) ir bus be implantu galima daug padaryti, o jau tik po to implantai.

One Trackback

 1. [...] tvyro šioks toks klausimėlis. Ar sutiktum „suelektroninti“ save? Bent jau man čia viskas per daug įtartinai [...]