Nori tapti programuotoju? Tiesiog sėsk ir programuok!

kodas14

(davestfu nuotrauka)

Programuotojo profesija visais laikais buvo siejama su tuo, kad žmogus turi būti labai protingas ir greitai mąstantis. Dėl to, nors informatiką ir programavimą Lietuvoje studijuoja pakankamai daug jaunų žmonių, bet tikrais programuotojais tampa mažuma, o kokybiškai dirbančių šioje srityje rasti nelengva (teko ieškoti ir ne kartą nusivilti). O iš esmės juk programavimas nėra toks sudėtingas dalykas, kaip galima pagalvoti iš pirmo žvilgsnio. Būtent apie tai bendrais žodžiais ir bandysiu papasakoti šiame straipsnyje. Skaitykite toliau, jeigu:

 • Renkatės būsimą profesiją, ir kaip vieną iš variantų siejate gyvenimą su kompiuteriais;
 • Norite išmokti programuoti, bet jums tai atrodo per sudėtinga;
 • Jums įdomu, ką gi iš tiesų veikia tas žmogus, išdidžiai pavadintas „programuotoju“;
 • Neturite ką veikti ir jau pradėjote skaityti šį straipsnį.

Įžanga

Taigi, pradėkime. Ko mums reikės? Iki pilnos laimės, aišku, laimėto aukso puodo, atostogų Karibuose ir panašiai. Bet turime kuklesnį tikslą – susipažinti su programavimo pasauliu. O neriant į tą pasaulį, jums reikės tokių ingredientų:

 • Kompiuterio (manau, jį turite, nebent skaitote šį straipsnį telefone)
 • Interneto ryšio, ypač jei norite kurti tinklapius (taip, tai irgi programavimas)
 • Supratimo, ar tikrai to trokštate ir tikrai jums to reikia
 • Užsispyrimo, siekiant savo tikslo
 • „Tiksliuko“ mąstymo: jei esate labiau linkęs prie humanitarinių mokslų, tai vargu, ar programavimas jums suteiks daug malonumo

O kaip gi išsilavinimas, diplomas?

Geras klausimas. Jau esu parašęs savo tinklaraštyje straipsnį apie tai, kad programuotojams diplomo faktiškai nereikia, užtenka mokėti daryti tai, ką reikia daryti. O to galima išmokti ir nestojant į universitetą ar kolegiją. Nusiperkame arba kitaip gauname porą protingų knygų (arba parsisiunčiame jų iš interneto) ir tiesiog po truputį pagal pavyzdžius bandome kažką kurti. Pradžioje tai gali būti „tamsus miškas“, bet kai pamatysite savo pirmąją veikiančią programą, širdyje tikrai pasidarys lengviau.

Kita vertus, bendrai diplomas reikalingas. Nes darbdaviai neretai žiūri taip: jeigu žmogus yra baigęs aukštąjį mokslą (kartais net nesvarbu kokį), tai dažniausiai reiškia, kad jis sugebėjo praeiti tuos kelerius metus ar daugiau, atlaikė spaudimą, turi atsakomybės jausmą, žino, ką reiškia ruoštis svarbiems egzaminams ir, galų gale, sugeba mąstyti. Taigi, nestoti į universitetą tikrai neagituoju – tai yra savarankiško gyvenimo mokykla.

Girdėjau, kad programuotojams reikia daug matematikos

Trumpam grįžtame prie universiteto temos. Įstojus į informatikos fakultetą, matematikos išvengti neįmanoma: jos bus daug ir įvairios – nuo matematinės analizės iki matematinės logikos. Tačiau tai yra viso labo mokomieji dalykai, kurių esminis tikslas ne įkalti jums į galvą formules, teoremas ir metodus, kurių gyvenime turbūt niekada neprireiks, o išmokti greitai ir tiksliai mąstyti, kas programavimui yra svarbiausia.

Programuotojų „gentys

Kitas žingsnis yra pasirinkti kryptį. Pats programavimas yra labai plati sąvoka, apimanti ir Windows programavimą, ir žaidimų kūrimą, ir tinklapių kūrimą, ir programų rašymą mobiliems įrenginiams. Būtent čia ir yra bene svarbiausias pasirinkimas: ką jūs norite veikti? Kurią kompiuterių pasaulio dalį norite tobulinti? Pavardinsiu variantus, paminėdamas ir konkrečias programavimo kalbas.

 1. Iš praktikos galiu pasakyti, kad lengviausias kelias yra tinklapių kūrimas. Mokomosios medžiagos yra nežmoniškai daug, o ir tinklapių kūrėjų gretos didelės, tad turėsite su kuo pasikonsultuoti prireikus (kad ir su manimi). Labiausiai paplitusi čia programavimo kalba yra PHP, pilnam pagrindų komplektui taip pat reikėtų turėti HTML kalbos žinių bei mokėti dirbti su duomenų bazėmis (dažniausiai MySQL).
 2. Jei norite kurti taikomąsias programas Windows sistemai (pvz., Notepad, Microsoft Word ir pan.), čia jau yra truputį sudėtingiau, reikės pasigilinti į programavimo suptilybes, išmokti bent jau pagrindus objektinio programavimo. Bet norint kurti paprastas programėles, gali ir nebūti taip baugu ir sudėtinga. O ir programavimo kalbų pasirinkimas yra labai platus: C++, C#, Visual Basic, Delphi, Java. Be to, sukurta daug įrankių, padedančiu programavimo procesą labai supaprastinti, kaip, pavyzdžiui, Visual Studio.
 3. Norite kurti žaidimus? Čia jau aukštesnis lygis. Kad ir koks tai būtų žaidimas – ar paprastas jūrų mūšis, ar bandymas padaryti Diablo ar Travian, čia jau reikia daug įgūdžių: ne tik programavimo, bet ir kompiuterinės grafikos, dirbtinio intelekto kūrimo ir kitų sričių. Bet jei būtent ši sritis jums įdomi ir jūs pasiryžęs – kodėl gi ne, nieko nėra neįmanomo. O programavimo kalbų spektras čia toks pat, kaip ir taikomųjų programų programavime, viskas labai priklauso nuo konkretaus žaidimo idėjos.

Viskas, as pasiryžęs. Ką konkrečiai daryti toliau?

Nepasakosiu čia plačiai apie konkrečias programavimo kalbas, apie tai, manau, dar parašysiu atskirai. Bet bendrais bruožais viskas yra taip:

 • Gaunate mokomosios medžiagos (knygų, interneto straipsnių ar pan.)
 • Įdiegiate savo kompiuteryje reikalingą programinę įrangą (ji priklauso nuo jūsų pasirinktos programavimo kalbos)
 • Randate kokį draugą, kuris pačioje pradžioje padėtų jums konsultacijomis ir patarimais (galite rašyti ir man)
 • Po truputį skaitote ir tuo pačiu metu bandote kažką realaus sukurti, kad ir paprasto.

Kaip rodo praktika, tokiu metodu mokantis reguliariai, pirmieji rezultatai tikrai ne už kalnų. O jei jums eigoje tas programavimas pasirodys įdomus, tai tada viskas vyks dar sparčiau. Nes juk viskas priklauso nuo noro ir nusiteikimo.

Paskutinis patarimas

Kai pats šioje programavimo erdvėje buvau dar visiškai žalias ir paklausiau informatikos mokytojo, ko reikia, norint išmokti programuoti, man labai įstrigo jo žodžiai: „Jei nori išmokti programuoti, tiesiog reikia daug programuoti“. Anglų kalba yra dar gera panaši patarlė: „Practice makes perfect“. Taigi, jei jums tikrai įdomus tas užsiėmimas, viskas yra jūsų pačių rankose – tiesiog sėskite ir programuokite!


Povilas yra tinklaraščio apie informacines technologijas SkaitykIT autorius. Jame yra paskelbęs per 300 įrašų apie svetainių kūrimą, programavimą, interneto naujoves, praktinių patarimų interneto turinio kūrėjams.

This entry was posted in patarimai and tagged , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

43 Comments

 1. Posted 2009.7.14 at 13:32 | Permalink

  Labai uždegantis tekstas, tačiau realybėje geru, pabrėžiu geru, ir efektyviai dirbančiu programuotoju tapti ne taip paprasta. Žinoma, aš atmetu reprezentacinių tinklalapių arba paprasčiausių turinio valdymų sistemų kūrimą, vystymą ir taikymą, nes šie darbai tikrai nereikalauja ypatingų gebėjimų. Tačiau, jei norite kurti taikomąsias programas ar sudėtingus internetinius sprendimus, tai vien noro tikrai neužteks. Na bet pabaigai vistiek norėčiau paminėti vieno iš populiariausių Lietuvos blogo autoriaus žodžius – Daryk tai, kas tau atrodo gera :)

 2. Posted 2009.7.14 at 13:55 | Permalink

  Nors sutinku (ištiesų daugmaž viskas sutampa su mano mintimis išdėstytomis praitais metais parašytame rašinyje apie programavimą) su visu šio įrašo turiniu bet paprieštarausiu dėl trečio sudėtingumo lygio. Žaidimų kūrimas gali būti tiek ir labai paprastas tiek ir labai sudėtingas. Pats esu sukūręs kryžiukus-nuliukus su Windows Batch vien dėl įdomumo. Na, o kaip žinia, ši kalba kažkokiu didelių galimybių neturi. Tačiau kuriant visokius Doom, Unreal reikia daug daugiau žinių bei sugebėjimų.

  Šiaip ar taip smagu man matyti tokius rašinius! :)

 3. mk
  Posted 2009.7.14 at 14:01 | Permalink

  Ne visiškai sutinku su autorium. Jei nori pramokti programuoti – to užteks. Tačiau programavimas yra mąstymo būdas, kuris formuojasi dar mokykloje. Jei žmogus neturi tam pašaukimo, tai geriau jam negaišti laiko, bandant tapti „programuotoju“.

  Samdau programuotojus darbams, tai tiek daug esu jų matęs, kad ojojoj. Tie, kas pradėjo programuoti mokykloje ir tai tęsė – tie geriausi specai, kurie perkanda bet ką ir mąsto programavimo sąvokomis, su kuriais paprasta susikalbėti.

  Ar gali paprastas pilietis, kuriam neįkandama „kintamojo“ sąvoka, sugalvoti, sėsti ir tapti programuotoju. Aišku gali! Bet tai didele išimtis. Nesu tokio sutikęs.

  Neįsivaizduoju, kaip kažkokiuose kursuose nuėjęs gali išmokti dirbti (būti) programuotoju. Na, gal aš mažai dar košės suvalgiau…

  • Posted 2009.7.14 at 14:40 | Permalink

   Pritariu tavo nuomonei. Man asmeniškai atrodo, kad žmogus turi turėti tam tikrą Dievo duotą mąstymo formą, kuri jam turi padėti pasiekti programuotojo lygmenį.

 4. Posted 2009.7.14 at 14:14 | Permalink

  Nenorėčiau sutikti, kad programavimas yra nesudėtingas dalykas. Nesudėtingas dalykas yra išberti degtukus iš dėžutės ir sudėti juos ten atgal – didžioji dalis žmonių be specialių apmokymų padarytų tai per daugiau mažiau tą patį laiką.
  O programavimas yra daug kam neįveikiamas, yra žmonių, kurie pradirba kelis metus programuotojais realiose kompanijose, bet programuoti taip ir neišmoksta (http://thedailywtf.com/), o jeigu ir išmoksta, tai našumo skirtumas netgi tarp vienodą išsilavinimą ir panašią darbo patirtį turinčių programuotojų gali siekti keliolika kartų, ypač jeigu sugebėjimus lyginsime skirtingose užduotyse (pvz. kodo rašymas, debuginimas, optimizavimas).
  Nesutinku, kad geram programuotojui nereikalingas diplomas. Jeigu gali programuoti, universiteto baigimas bus nesudėtingas formalumas, juolab kad šiais laikais rinktis kur mokytis yra daug didesnės galimybės, todėl teisintis „kad nieko gero nemoko“ nėra prasmės, nereikia laukti kol ant lėkštutės atrinks ir padės būtent tau reikalingas žinias, reikia mokėti ir pačiam atsirinkti.
  Nenorėčiau sutikti, kad programavimas internetui yra paprastesnis nei taikomųjų programų kūrimas (kaip ir kad programuojant internetui nereikia suprasti objektinio programavimo).
  Nenorėčiau sutikti, kad php yra labiausiai paplitusi programavimo kalba (http://www.google.com/trends?q.....038;sort=0 , http://www.tiobe.com/index.php.....index.html, http://langpop.com/).

  Nuo savęs norėčiau pridėti, kad tapti geru programuotoju padeda du dalykai (be autoriaus išvardintų):
  a) Konkurencija. Dalyvauk konkursuose, olimpiadose. Užsiregistruok http://www.topcoder.com ir panašiuose puslapiuose, kur nuolat varžosi programuotojai ir jiems prijaučiantys
  b) Svetimo kodo skaitymas. Rašyti pačiam kodą svarbu, bet yra dalykų, kuriuos greičiau galima pastebėti/įsisavinti/atrasti svetimam kode. Juolab kad realiam darbe niekada nedirbi vienas, nuolat reikia taikytis/suprasti/taisyti svetimą kodą.

  • Posted 2009.7.14 at 19:11 | Permalink

   Giedriau, jis nesakė, kad PHP yra labiausia paplitusi programavimo kalba, jis sakė, kad tai yra labiausia paplitusi web programavimo kalba ;) Su Java ne tik web aplikacijos kuriamos.

 5. Vejas
  Posted 2009.7.14 at 14:16 | Permalink

  Vagi nagi vagina.. Kai tokie savamoksliai pradeda programuoti.. ypač daug vartotojų palaikančias aplikacijas, db tada ir išlenda kad kodas neoptimizuotas, programa lėtai veikia ir microsoft yra š..
  Universitete ne tik įgyjamas diplomas ir išmokstama „sausos“ teorijos, jau nekalbant apie elementarią programavimo kultūrą.

  • Posted 2009.7.14 at 17:09 | Permalink

   Bet ir ta elementari programavimo kultūra ne visiem perprantama.

 6. Lupikas
  Posted 2009.7.14 at 14:19 | Permalink

  Na, tie programavimo variantai labai jau naivus ir skirti jaunimui suvilioti. Realybeje greiciausiai programuosi ne zaidimus, Notepad ar MS Word, bet sausas imoniu duomenu bazes ir suvedimo formas.

 7. Posted 2009.7.14 at 14:21 | Permalink

  Sutinku su mk, išmokti programuoti lengva: sintakse, if’sai, ciklai, funkcijos, rekursija. Bet pačiam kažką sumastyti jau sunkiau, reikia pašaukimo.

  Tik įdomu, kada skaitosi, kad esi geras programuotojas? Kai nebereikia google? :)

  • Vykintas
   Posted 2009.7.14 at 20:34 | Permalink

   Google reikia visada. Ir patiems kiečiausiems kada nors prireikia, jei rimtai dirba. :)

 8. Posted 2009.7.14 at 14:29 | Permalink

  Šiaip straipsnis neblogas bet norėčiau pridurt, kad vis dėl to pradėt reiktų su FPS

  • Mindaugas
   Posted 2010.1.8 at 9:14 | Permalink

   Kad žinok kartais tas FPS nervina kad ir paprasciausius procesus padarytum reikia daug bereikalingos rastliavos paprasta kalba bet jeigu ka nors rimciau padaryti reikia tai nors per galva verskis

 9. Posted 2009.7.14 at 14:29 | Permalink

  @Evio: Kai google reikia taves, o ne atvirkščiai :)

 10. Posted 2009.7.14 at 14:31 | Permalink

  Ką gi, matau daug komentarų, tai pabandysiu į visus bendrai atsakyti.
  Visų pirma, ar straipsnyje sakoma kur nors kaip tapri GERU programuotoju? Straipsnis skirtas tiems, kam programavimas yra visiškai naujas ir galbūt pasaulis, juk pradėti reikia nuo kažko. Ar pagal jūsų nuomonę, turėjau jau aiškinti C++ sintaksę ir atbaidyti visus nuo viso šito?
  Straipsnio esmė ta, kad PRADĖTI programuoti yra ne taip ir sunku, jei tai įdomu ir jei žmogus jaučia tam talentą/pašaukimą. Bet tai yra tik pirmas etapas, o ar būna antras etapas ir kiek jis sėkmingas – priklauso jau nuo paties žmogaus.
  Evio: nepažįstu nei vieno programuotojo, kuriam nebereikia google :)

 11. egis
  Posted 2009.7.14 at 14:31 | Permalink

  cia apie programavima c++ (surasta internete, tinka ir bendrai programavimui):
  „1. Pirmoji taisyklė buvo tokia. Jeigu norite išmokti slidinėti nuo kalnų, tai neskaitykite knygų apie kalnų slidinėjimą. Tiesiog slidinėkite nuo kalnų.
  2. Antroji taisyklė skamba šiek tiek rimčiau. Ji paaiškina, kaip tai reikia daryti. Ji sako: visai nesvarbu, kaip tai daryti. Darykite taip, kaip jums atrodo patogiau.
  3. Ir pagaliau trečioji taisyklė. Kai jūs jau keletą kartų nusileisite nuo kalno, apsidairykite aplinkui. Galbūt jūs pastebėsite žmogų, kuris tai daro už jus truputėlį gražiau. Pabandykite tą žmogų pamėgdžioti.
  Taigi visos tos trys taisyklės tinka ir programavimui C++ kalba. Taigi rašykite programas. “
  (vertimas pazodinis)

 12. Posted 2009.7.14 at 14:52 | Permalink

  Aš asmeniškai manau, kad žmogus kuris nori pradėti programuoti, turi paprasčiausiai turėti netik norą, bet ir gabumų. Galbūt dauguma su manim nesutiks, tačiau jei nelabai supranti kas per velnias yra tas programavimas, bet nori sužinoti, geriausia pasiimti PASKALĮ ir pamėginti parašyti paprastas programėles. Juk svarbu mokėti vieną kalbą ir tada kitas perprasti bus gana nesunku, žinoma kiekviena klaba turi savo įpatumų

 13. dlx
  Posted 2009.7.14 at 15:20 | Permalink

  Ir dar vienas dalykas. Buvo minėta, kad matematikos nereikia. Matematikos reikia, ir reikia daug. Ypač jos (jos, tos tikrosios aukštosios) tada, kai užsiimama skaitmeninių signalų apdorojimu (DSP), modeliavimu, programavimu žemesio lygio kalbomis visokiem mikrovaldikliams ir panašiai.

 14. Posted 2009.7.14 at 15:25 | Permalink

  Oh boy, kiek kritikos. Vat tik bandai jaunimą sudominti programavimu kaip įdomia profesija – tai ne, išlenda programavimo ASAI ir paaiškina trumpai drūtai, kad programavimas yra tamsus miškas, maždaug nelyskit čia vaikai ir iš viso eikit toliau žaisti į savo one.lt :)
  Ačiū tiems, kas suprato mane teisingai, ir kas suprato kad kalba eina tikrai ne apie tai, kad jaunuolis užsiiminės „skaitmeninių signalų apdorojimu (DSP), modeliavimu, programavimu žemesio lygio kalbomis visokiem mikrovaldikliams“

  • Posted 2010.2.13 at 22:33 | Permalink

   Iš esmės palaikau šį straipsnį – gerai, kad skatinama MĖGINTI programuoti.
   Tačiau aš sakyčiau, kad yra paprasta pradėti programuoti, o ne programuoti gerai. Kai pats pradėjau, kodas buvo kokį 100x mažiau optimalus, nei dabar, tačiau viskas ateina per praktiką ir mokymąsi.

   Sutinku, kad įmanoma tapti geru programuotoju neturint jokio aukštojo, tačiau iš praktikos sakau, kad aukštasis priduoda labai daug tinkamų žinių, net jei iš pradžių taip ir neatrodo.

 15. Posted 2009.7.14 at 15:28 | Permalink

  Jei yra noras, tai atsiras ir gabumai. Noras neatsiranda plikoje vietoje – jei žmogus nori kažką padaryti jis dažniausiai yra vedamas smalsumo. Ir tikrai galima surasti būdų išmokti daugybę dalykų, jeigu tiesiog domitės. Niekas nesako, kad bus lengva (tiesa sakant, kartais bus labai sunku), bet netikėkite NĖ VIENU žmogumi, kuris jums sako, kad jūs to nepadarysite dėl to, kad esate per žemas, per aukštas, per kvailas, neturite pašaukimo, neturite gabumų, esate ne tos lyties ar ne tos plaukų spalvos. Ir sakydamas NĖ VIENU aš turiu omenyje ir jus pačius. (matyt iš šalies atrodau kaip koks fanatikas).

  Yra detalių dėl kurių pasiginčyčiau (pvz. dėl „genčių“), bet kadangi straipsnis skirtas pradedantiesiems tai ne taip jau ir svarbu.

 16. Posted 2009.7.14 at 15:31 | Permalink

  Na va, tik pabandyk jaunimą sudominti programavimu ir pabandyk užvesti ant kelio, tai ne – išlenda programavimo GURU ir trumpai paaiškina, kad programavimas yra tamsus miškas ir maždaug jūs vaikai niekada neikit į programuotojus, nes reikia žiauriai daug mokytis ir dirbti, kad būtumėt geri programuotojai, geriau likite savo one.lt ar dar kur kitur ir netrukdykite mums profesionalams uždirbti pinigus :)
  Na gal aš čia perlenkiau, bet negi jūs rimtai manote, kad turėjau šiame straipsnyje pasakoti apie objektinį programavimą, mikrokontrolerius? gal dar apie assemblerį? :) Come on, chebra, atvėskite, duokit naujiems protams bent PABANDYTI įsiveržti į programavimo pasaulį :)

  • Posted 2009.7.14 at 17:14 | Permalink

   Programavimas nėra tamsus miškas, tačiau to ko moko universitetuose yra tikrai sudėtingesnių dalykų, tačiau vėl gi didelė tikimybė, kad prireiks. Iš kart atrodo, kad ne, bet vėliau, kai pradedi realiai programuot. O šitą girdėjau kažkada, nulendi į google, o tikrai studijuotas dalykas. O buvo pamirštas su mintim: „Man to nereiks.“ :) Tad vien tik mokėti programuoti kokia nors kalba neužteks :)

 17. valdinis
  Posted 2009.7.14 at 15:33 | Permalink

  Siaip cia jus idomiai rasinejat, :) matosi kad proramuojant. As toks nesu, bet laikas nuo laiko vis paskaitineju. Nors namuose guli knygos ir programos apie programavima. :)
  Ka norejau pasakyt, ne visi gi ir nori tapti tais labai gerais programuotojais, užtenka jiems ir tos pradžios kuria jie pasiekia. O jei noras bus niekas gi jiems niekas netrukdo ir toliau gilinti bei tobuleti.
  O staripsnis yra geras, kuri perskaicius gal kam ir vel atsiras noras programuot.

 18. Posted 2009.7.14 at 16:03 | Permalink

  Jau galvojau apie Ruby On Rails ką nors paporins, nes viršuje fragmentas kaip tik iš Rails :-) Šiaip, web aplikacijų kūrimo nepastatyčiau į „paprastesnę“ vietą lyginant su kitais, tiesiog problematika skiriasi

  • Posted 2009.7.14 at 17:21 | Permalink

   Visiškai sutinku su šiuo teiginiu. Senamadiška ir visiškai neteisinga nuostata yra, jog tinklalapių kūrimas yra lengviausias kelias. Paprastą tinklalapį su FrontPage ar kitu įrankiu gali susikurti kiekvienas, tačiau norint turėti gilų pagrindą, neužtenka išmanyti vienos programavimo kalbos, technologijos ar metodologijos. Būtina turėti žinių tinklalapių saugumo, optimizavimo srityse, naršyklių skirtumus, išmanyti tiek tą patį PHP (ar Ruby, Java, CFM, Python), (X)HTML, SQL (ne tik pačią kalbą, bet ir DB principus, normalizaciją), Javascript, CSS, XML etc..

   Tinklalapių kūrimas yra labai dinamiška sritis, todėl čia pastovus tobulėjimas būtinas, ko galima kažkiek išvengti kuriant standalone aplikacijas. Būtina pastoviai atnaujinti žinias SEO, usability ir kitose srityse; pasauliui krypstant mobilumo kryptimi, gebėti pritaikyti tinklalapius mobiliems įrenginiams ir pan.

   Tinklalapių kūrimą pavadinčiau įdomiausia ir perspektyviausia programavimo šaka; manau, jog ateityje standalone aplikacijų nebeliks, arba jos bus kuriamos taip pačiais principais, kurie naudojami Web’e. Ši tendencija jau ir dabar labai ryški, o technologijos, tokios kaip Adobe AIR, dar labiau paspartins šį procesą.

   Žaidimų kūrimas – vėlgi visai kita sritis. Nepavadinčiau jos sudėtingesne, tiesiog būtent čia reikalinga daugiausia matematikos, ko ir galima įgyti aukštojoje mokykloje.

 19. daad
  Posted 2009.7.14 at 16:33 | Permalink

  Lyg tycia vakar skaiciau labai gera straipsniuka Ismok programuoti per 10 metu (tik angliskai aisku, ten geriau visa ta apibudina). Patariu paskaityt

 20. Posted 2009.7.14 at 17:21 | Permalink

  Turbūt vienas geresnių dalyku moksleiviams, nežinantiems kas yra programavimas ar algoritmas, yra būtinas kažkokios programavimo kalbos minimalus nokinimasis mokykloje. Kartais jie net patys neisivaizduoja, kad programuoti galime ir tokiais nekaltais dalykais kaip Komenskio logo (kas nežino tai piešimas su vėžliuku).
  Kaip Dalius minėjo, vedamas smalsumo gali viską išmokt! tik reikia to norėti ir domėtis, nes niekas lengvai neateis.

 21. Antanas
  Posted 2009.7.14 at 18:38 | Permalink

  Man straipsnis patiko!
  Mes,programuotojai,juk puikiai zinome kad pvz. universitete mus moko tokiu dalyku apie matematika kad galima begti pas mokyklos mokytoja ir rekt jam :“kodel tu man keleta metu is eiles melavai ir sakei kad to ir ano matematikoj daryti neimanoma o is tikruju imanoma!“. Taciau niekas sito nedaro. Nes mokykloje reikia vienokiu ziniu ir paaiskinimu o universitete visai kitokiu. Sitas straipsnis yra „mokiniams“ o ne studentams, jis tiek konkretus kiek reikia pradedanciajam.

  Supratau ka autorius turejo omeny ir tikiuosi kad atsiras bent vienas kuris perskaites tiesiog ims ir pabandys bei suzinos ar jam patiks programuoti;)
  Sekmes

 22. Posted 2009.7.14 at 19:07 | Permalink

  Objektinis programavimas svarbus ir web programavime. PHP 5 jau arti tikrosjo objektinio programavimo. O dabar dažnai matau, kad reikalinga žinoti MVC (model-view-controller) įsidarbinant PHP programuotoju.

 23. to
  Posted 2009.7.14 at 20:20 | Permalink

  suptilybė->subtilybė

 24. voraratis
  Posted 2009.7.14 at 22:07 | Permalink

  … kurių gyvenime turbūt niekada neprireiks … o darbe prireiks, ir greitai ..

 25. Posted 2009.7.15 at 8:03 | Permalink

  As tai manau, kad cia kolkas geriausias straipsnis kuri yra parase Nezinau.lt draugai.

 26. Galva neneša
  Posted 2009.7.15 at 11:03 | Permalink

  Paganiniu arba gimei, arba ne. Žinoma, yra kitas kelias – ilgamečiu kruopščiu darbu daugiau ar mažiau išlavinti reikiamas gebas. Tačiau – kas turi atliekamo laiko lavinimui, kol gatvėje laksto tavo nelavinti ir amžinai alkani vaikai? Ir kas išlaikys tavo šeimą, kol tu, užuot duoną uždirbęs, bandysi prikelti iš savo genų fondo reikalingą geną?
  Maždaug prieš 20 m. buvau priblokšta vienoje kompiuterių gamybos ir prekybos dirbtuvėje. Turėdama praktikos tik su duomenų bazėmis, nelabai žinodama kas jis per žvėris, pirkau kompiuterį savo konkrečiam darbui. Nežinojau, ar jis apskritai tam tinkamas. Ir štai aiškinuosi su ten dirbančiais vaikinukais. Kalbamės kalbamės, kalbamės kalbamės ką jis turėtų man daryti, nelabai susikalbame, ir staiga supratau – kompiuterių MAESTRO NESUVOKIA, ką aš kalbu, ko man reikia. Maža to, jis NERAŠTINGAS, arba labai mažai raštingas. Jo protas angliškus sakinius ekrane suvokia kaip paveiksliuką, kažkaip kitaip, negu skaitant perprantama. Jis rašo komandas irgi kaip piešdamas paveiksliuką iš raidžių. Tačiau jis, neraštingas, nardo kompiuteryje kaip žuvis, o aš su savo visais diplomais tos dėžės niekaip neperprantu. Va tau ir programavimas. Išvada: mūsų kartai reikia nuslopinti tą smegenų dalį, kuri buvo mums lavinama, ir duoti valią tai kitai, niekad nenaudotai!

  • Posted 2009.7.15 at 22:11 | Permalink

   Paganinį, kiek žinau nuo 5 metų tėvas vertė mokytis groti. Vikipedija iš dalies patvirtina šį faktą: http://en.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Paganini

   O šiaip su tavimi ne visai sutinku, tavo sutiktas MAESTRO tiesiog kitu būdu pasiekė tą patį. Bet ir tuo pačiu sutinku, kad vaikui kompiuterį reikia tiesiog duoti ir tik kartais pakreipti tinkama linkme, kad nepaklystu.

 27. Posted 2009.7.15 at 15:58 | Permalink

  Gal zinote kur internete galeciau rasti informacijos apie Mysql pradedanciajam?

 28. Posted 2009.7.23 at 12:35 | Permalink

  Senas, bet geras straipsnis apie tai, kas yra geras programuotojas: http://www.inter-sections.net/.....rogrammer/

 29. Posted 2010.1.11 at 22:14 | Permalink

  o sukokia programa galima programuoti ???

  • masterrrr
   Posted 2010.2.1 at 17:44 | Permalink

   nu ka cia pridurus :) reik pasiimt daug knygu apie programavima, ismokt sintakse, pasibandyt funkcijas, parasyt paprastas programeles… ir tada bus… pasiimsi kito parasyta programa ir pamatysi:
   A) „sintakse aiski… kalba liktai moku… bet to programuotojo mastymas nelogiskas raso kazkokias nesamones kai galima 10x greiciau ir paprasciau ta pati padaryt“ – tada tu padarysi pats savaip ir jei pavyks gali tiketis kad busi geras programuotojas taip ir toliau:)
   B) jei viskas gerai ir aisku reiskia paemei per daug paprasta pavyzdi kai jau turejai pereit prie sudetingu ir naudingu… reiskia per letas tu arba neturi tam laiko…padaryk alaus pertraukele ir pamirsk viska.
   C)Jei nieko nesuprantai toj programoj tai… ne tavo sritis nes bent sintakse jau turejai suprast :) pamirsk tau neduos tai dziaugsmo.
   D) kazkokios pievos bet pasileidzia (biski ikerti ten bet tingi gilintis) ir matai kad galima koda nuvogt kiek pakeist ir uzdirbt pinigu…nu bandyk testi gal bent adminu tapsi netycia ar IT firmos bosu ;)

  • Posted 2010.2.1 at 19:55 | Permalink

   Smegenim ir notepad++

 30. Posted 2010.2.1 at 19:53 | Permalink

  Priklausau pirmai genčiai. Bandžiau užsiimti web-based žaidimo kūrimu. Ir sketchup kaip būsimas architektas įvaldžiau (vaizdžiai, bet turbūt netiksliai tariant…). Reikia tokiam darbui komandos. Liko kol kas mano projektas stadijoje 10%/101% baigtas… :)

 31. Posted 2010.8.15 at 17:20 | Permalink

  Sveiki, pats zadu pradeti programuoti(zadu stoti i universiteta programavimo ir t.t.), sis straipsnis net mane paskatino, taciau komentarai atbaide :) Ir siaip mane labiau traukia web dizainas, nei programavimas, taciau ka galetumete patarti, naujokui kuris VISISKAI nieko neismano programavime? Pirkti knygas? Eiti i kursus? Iki mokyklos baigimo ir stojimo i universiteta dar daug laiko todel tikiuos iki tol nemazai ismokt :)

5 Trackbacks

 1. [...] Šis įrašas savotiškas komentaras į paskelbtas mintis nežinau.lt. [...]

 2. [...] ir kartu į begalę būsimų KMU studentų klausimų atsakyti… Povilas jau rašė apie programuotojo specialybę, o Karolis apie verslo informatiką ir pastatų energetiką. Taigi ir man metas būtų sudėti [...]

 3. [...] atspindi mano kelionę į programavimą. Tokios tematikos įrašą mane paskatino parašyti Povilo straipsnis apie programavimą, bei naujai įstojusių į MRU Verslo informatiką fux’ų klausimai, kaip man sekasi su [...]

 4. [...] ir kartu į begalę būsimų KMU studentų klausimų atsakyti… Povilas jau rašė apie programuotojo specialybę, o Karolis apie verslo informatiką ir pastatų energetiką. Taigi ir man metas būtų sudėti [...]

 5. By Gedzis Blog’as » 2009 Metų geriausi on 2009.12.31 at 15:02

  [...] internete gausu gerų įrašų, tačiau metų geriausiau norėčiau pavadinti Povilo įrašą apie tapimą programuotoju. Galbūt jis perdaug niekuom neišsiskiria iš kitų, bet aš jame radau idėjų, su kuriomis aš [...]