Mobilusis internetas ateina

Sakysit, kad aš nusišneku, kad toks daiktas jau egzistuoja senai, kad paaugliai senai naudojasi įvairiomis paslaugomis WAP’e. Be jokios abejonės štai šie skaičiai, kuriuos pateikia “Ryšių reguliavimo tarnyba” negalėjo atsirasti per vieną dieną:

 • Abonentų, kurie naudojosi judriojo telefono ryšio tinklu teikiama paketinio duomenų perdavimo (GPRS, EDGE, UMTS) paslauga, skaičius 2006 m. IV ketvirtį sudarė 1153,5 tūkst., 24,5 proc. nuo visų aktyvių judriojo telefono ryšio abonentų. Palyginti su 2005 m. IV ketvirčiu abonentų skaičius išaugo 44,3 proc.
 • Bendras interneto abonentų skaičius laikotarpio pabaigoje buvo 1,534 mln. Iš jų 1,116 mln. naudojosi interneto prieigos viešojo judriojo telefono ryšio galiniame įrenginyje paslauga (WAP).

Apie mobilųjį internetą jau žadėjau parašyti vos tik išgirdęs apie Omnitel ir BLOGas.lt bendrą projektą – MOBLOGĄ. Taip pat jau rašiau, kad mobilusis internetas buvo viena iš svarbiausi temų konferencijoje Ad:Tech Paris, kurioje nesenai lankiausi. O pasiklausęs Omnitel atstovo Dariaus Maikštėno pranešimo LBK galutinai įsitikinau – tai svarbu! Jei norite sužinoti šiek tiek daugiau apie Omnitel filosofavimus šiuo klausimu galite parsisiųsti šiek tiek senesnę jų prezentaciją, ten rasite ir nemažai skaičių bei pasaulinių prognozių.

3G technologija

Iš esmės tuo pačiu mobiliojo interneto vardu vadinamos dvi skirtingos paslaugos – „normalus“ internetas prie kurio galime jungtis per GSM tinklus (Omni Connect, Bite Vodafone) nešiojamųjų kompiuterių pagalba ir mobilusis internetas arba WAP, kurį pasiekiame per savo mobiliuosius telefonus. Štai šitas dalykas man dabar ir yra įdomus. Dabartinių telefonų ekranai maži, bet situacija keičiasi – ateina iPhone ir į juos panašūs aparatai:

Nauji telefonai

Mano turimais duomenimis jau dabar wap.biteplius.lt per mėnesį apsilanko daugiau nei 180.000 unikalių vartotojų. Esu viena ausimi girdėjęs, kad one.lt beveik 10% lankytojų sulaukia savo wap tinklalapyje 10% – tai maždaug 25 – 30 tūkstančių. Nemokamai savo WAP versijomis leido naudotis Lrytas.lt ir Alfa.lt. Greičiausiai, kad jų filosofija tokia – jei negalim aplenkti Delfio internete, tai aplenksime WAP‘e.

Tai tik pradžia, sakydamas, kad „mobilusis internetas ateina“ norėjau pasakyti, kad paskui pirmuosius vartotojus į telefonus pradeda veržtis ir verslas. Jau dabar įvairių premium GSM paslaugų (melodijos, paveiksliukai, prenumeratos…) rinka Lietuvoje siekia milijonus litų. Ne veltui tiek Omnitel, tiek Bitė stengiasi sukurti kuo galima daugiau turinio WAP aplinkoje. Jie laikosi tos pačios strategijos kaip ir ankstyvaisiais interneto laikais – jei bus turinys tai bus ir vartotojai. Bus vartotojai…kažkam byrės litai.

Dar prieš naujuosius metus Bitė paskelbė, kad artimiausiu metu pasiūlys reklamos paslaugas savo WAP portale. Šį šeštadienį (kovo 17d.) atradau štai ką:

Reklama telefonuose

Dar keletas nesudėtingų operacijų ir randame www.admobi.lt :

Admobi logo

Tokie dalykai naujiena ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Na gerai, gerai – šį kartą nuo viso pasaulio atsiliekame tik nepilnus metus. Atsižvelgdama į labai staigų tokių paslaugų populiarumo augimą Mobile Marketing Association 2006 metus paskelbė „BANNER YEAR FOR MOBILE MARKETING”.

Mobilusis internetas ypatingai palanki terpė kai kurioms el.komercijos paslaugoms. Pafantazuokime – važiuojate autobusu, matote koncerto, kurį norite aplankyti reklamą. Keletas paspaudimų telefone ir jūs gaunate bilietą tiesiai į savo telefoną:

Bilietai telefone

Be abejonės, kad tam reikia išspręsti aibę techninių problemų, o svarbiausia turėti mobiliųjų mokėjimų galimybę. Viena ausimi girdėjau, kad šia kryptimi juda Tiketa.

Kitas reikalas yra tai, kad WAP‘o ateitis labai miglota, Beveik visi nauji mobilieji telefonai turi galimybę naršyti „normalius“ interneto tinklalapius per tokias naršykles kaip Opera Mini , bet mano galva, esmė nesikečia – tai dar daugiau galimybių, kurios pasiekiamos aparačiuku, kuris visuomet jūsų kišenėje. Pastebėjau dalyką kuris mane verčia sunerimti. Jei išnešu šiukšles į konteinerį kieme ir suprantu, kad pamiršau „mobiliaką“ – man tampa šiek tiek nejauku…

Iki pasimatymo telefone :)

Specialiai www.nezinau.lt
Internetas_LT

This entry was posted in internetas, komunikacijos, svečiai. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

10 Comments

 1. Posted 2007.3.19 at 15:24 | Permalink

  Norėčiau paprieštarauti autoriaus teiginiu, kad WAP ateitis labai miglota dėl naršyklių atsiradimo ar ekranų tobulėjimo.

  Ekrano dydis bent artimiausiu metu išliks toks, koks yra, galbūt ir kiek didesnis, tačiau vis tiek neprilygs tiems ekranams, kuriuos naudojame kasdien įprastuose kompiuteriuose.

  Daug pavyzdžių rodo, kad one size fits all ne visada veikia. Be to, įprastos programinės priemonės (Opera Mini) optimizavima mobiliajam atlieka automatu, o interneto puslapis nėra toks paprastas dalykas, kad pritaikius porą dėsnių, gausi gerai pritaikytą versiją.

  Manau , kad geriausias variantas kol kas ir, manau, ilgą laiką vėliau bus greta esančios daugiau mažiau tokio pačio funkcionalumo ir turinio paprasta bei WAP svetainės. Be to, WAP svetainė gali turėti papildomų funkcijų, įmanomų tik mobiliajame telefone (pvz., susijusių su SMS, MMS technologijomis, o ateityje – ir integracija su GPS).

  Iš savo patirties galiu pasakyti, kad pritakyta mobiliajam telefonui puslapio versija yra priimtinesnė bent didžiajai daliai vartotojų. O nemaža dalis yra pasirengusi už ją ir sumokėti, ką matome iš prenumeratos tipo paslaugų apyvartos augimo Lietuvoje.

 2. vienastoks
  Posted 2007.3.19 at 15:46 | Permalink

  Neneigiant WAP reikšmės dabar, aš asmeniškai norėčiau tokio paties interneto mobiliajame, kokį turiu stacionariame AK.
  Dideli ekranai šiemet brangūs – kitais metais jau nebe. Jautrus prilietimams paviršius arba analogiškas nešiojamųjų kompiuterių valdymui „trintukas“ padės patogiai valdyti kursoriaus rodyklėlę. Techniškai viskas išsprendžiama.
  WAP man dar nepatinka ir dėl to, kad jai reikalingas specialus turinio pateikimo sprendimas. Jis varžo interneto įvairovę. Aš nenoriu būti prirakintas prie portalų, nes ne ten randu vertingiausios sau informacijos ir bendravimo su kitais.
  Nors, žinoma, procesas bus palaipsnis – dar ilgai technologijos gyvuos lygiagrečiai.

 3. Posted 2007.3.19 at 20:47 | Permalink

  ar tau svarbus tas pats funkcionalumas, ar ta pati išvaizda? to paties user experience’o tikrai negausi, nes tai visikai kitas device’as.
  dabar, pavyzdžiui, naudojuosi Nokia N95. vienas geresnių, turi ir moderniąją Nokia naršyklę Safari/MiniMap su kursoriumi ir thumbnail viso puslapio. ir vis tiek renkuosi pritaikytas versijas, nes taip tiesiog patogiau (man).
  kaip vieną labai sėkmingą pavyzdį galiu paminėti google reader mobiliąją versiją. pagrindinę būtų sunku tikrai naudoti mobiliajame :)
  kaip suprasti tavo teiginį apie WAP kaip reikalaujančią specialaus turinio pateikimo sprendimo?

 4. vienastoks
  Posted 2007.3.19 at 20:56 | Permalink

  Turiu galvoje, kad WAP reikia specialiai ruošti tinklapius. Tokių nėra labai daug, nes tai papildomos išlaidos, programavimas, vargas ir panašiai. Todėl aš norėčiau tikro. :)

 5. Posted 2007.3.19 at 21:10 | Permalink

  na tai ir yra pritaikymas, apie kurį aš kalbu. didelių išlaidų nėra, nes dabar viskas remiasi tomis pačiomis technologijomis. puslapiai kodinami su XHTMLu, kaip ir normalūs. tiesiog išvaizdos (presentation) sluoksnis (layer) skiriasi ir tiek.

  btw, and safari/mac tavo komentaru boksas neturi desinio sono, rasai i niekur :)

 6. vienastoks
  Posted 2007.3.19 at 21:15 | Permalink

  Gali būti. :) Neturiu, kaip patikrinti su Safari. O ir nesiryžčiau lįsti į svetimą kodą. Kokia jau yra ta WordPress, tegu tokia ir būna…

 7. Posted 2007.3.19 at 22:48 | Permalink

  su opera ant windų irgi žodžių krašto nematau komentuodamas.

 8. vienastoks
  Posted 2007.3.19 at 23:09 | Permalink

  Aš žiūriu, ko čia tokie trumpi komentarai… ;)

 9. `
  Posted 2007.8.14 at 22:47 | Permalink

  1. Jei operatoriai nemažins mobilaus interneto kainų (priklausomų nuo persiųsto duomenų kiekio), tai iPhone ir Opera Mini atrodys gražiai tik pirmąjį mėnesį – t. y. iki pirmosios sąskaitos gavimo.

  2. Taip pat minusas, kad vis tiek negauni viso vaizdo – reikia lakstyti su kursoriumi ir didinti mažinti atitinkamas vietas, kai įprastame AK užtenka pasukti žvilgsnį į šoną.

  3. Kažkiek dabartinė (3) Opera Mini versija ir WAp privertė pasitempti svetainės kurėjus accessibility lygmeny. Prasidėjus pilno vaizdo mobiliuose bumui, bus naujas bandymas atrodyti gražiai tam tikrose naršyklėse vietoje to, vietoj to, kad pateikti informaciją žmonėms nepriklausomai nuo jų naudojamo įrenginio.

 10. Posted 2009.1.8 at 10:55 | Permalink

  Nevertas nei lito.

One Trackback

 1. By iPhone numarins WAP? : nežinau.lt on 2007.8.14 at 8:30

  [...] Šiaip sutinku su FR išvadomis – internetas tikrai turėtų būti vienas, laisvai ir nevaržomai naršomas ir su mobiliaisiais telefonais. Nebūtinai tai turi būti iPhone – jei telefonas turi didelį ir platų ekraną (per visą korpusą), tą galima daryti ir su naujos kartos Opera Mini. Ji taip pat turi vaizdo padidinimo funkciją. Atskiras WAP internetas (ateities) mobiliesiems telefonams nereikalingas. Iš dalies apie tai buvo rašyta nežinau.lt svečio Internetas_LT rašinyje. [...]