Mobiliosios OS: daugiau intrigos

winphone15.jpg

Jei kam nors iki šiol išmaniųjų telefonų rinka atrodė stagnuojanti (man – ne), tai dabar intrigos stoka niekas negalės skųstis: per vieną dieną – dvi įdomios naujienos:

1) Microsoft pristatė būsimąją Windows Phone 7 Series (buvusios Windows Mobile) versiją,

2) Nokia kartu su Intel nusprendė kurti MeeGo – jungtinę Linux OS mobiliesiems įrenginiams.

Microsoft produktas pasirodys tik šių metų pabaigoje, tačiau užsieninių technologijų tinklaraščių entuziazmas trykšta per kraštus. Jis šiek tiek juokingas, nes didžiausio susižavėjimo sulaukė naujosios OS animaciniai efektai (daugiau nieko kol kas ir nebuvo pademonstruota). Pamenu, kad ir pristačius iPhone ar Windows 7 daugiausiai buvo aikčiojama dėl animacinių puošmenų – dalykų, kurie nieko neduoda naudojantis ir dažniausiai yra išjungiami (Microsoft neleis išjungti WP7S animacijos).

Ir vis dėlto aš labai apsidžiaugiau išvydęs WP7S demonstraciją. Ji rodo, kad Microsoft ketina kautis dėl vietos po saule, nesitenkindama tik Windows ir Office. Ji paskatins konkurenciją ir permainas kitose OS: Android, Blackberry, iPhone.

Sąsaja mane išties nustebino. Ne dėl to, kad ji yra originali (nes ji nenauja), bet dėl to, kad nepaisant siaurokos Zune grotuvų nišos, Microsoft, pasirodo, labai tiki Zune sąsajos patrauklumu ir ketina taikyti ją kuo plačiau. Nenustebčiau, jei Windows 8 būtų sudėliota iš tokių pačių „zuniškų“ stačiakampių.

Įdomu yra ir tai, kad WP7S neturės kopijavimo/įterpimo funkcijos. Pamenu, kaip negailestingai buvo kritikuojama Apple dėl jos stokos. Dabar gi sakoma, kad Microsoft yra šaunuolė, nes „rado būdą“ išsiversti be šios funkcijos (jos iš tiesų nereikia – pasinaudojau tik vieną kartą ir tai tik pabandymui).

Man atrodo, kad WP7S bus sėkminga OS, nors GigaOM žmonės tikriausiai teisūs, kad iki tol Microsoft dar turės įrodyti, kad moka sukurti patogią programų parduotuvę, sustiprinti Windows įvaizdį telefonų rinkoje ir pateikti padorią naršyklę. Aš dar pridėčiau, kad Microsoft turės pasirūpinti nepriekaištinga telefonų kokybe. Google patirtis su Android rodo, kad tai tikrai nėra paprasta. Nenustebčiau, jei iki metų galo Microsoft apsispręstų išleisti savo telefoną – patikėti naujos OS, nuo kurios sėkmės priklauso firmos ateitis, debiutą partneriams yra rizikinga.

Dėl Nokia/Intel iniciatyvos turėčiau daugiau abejonių, nes kol kas nelabai suprantu, kuo naujoji OS bus geresnė už Maemo 5. Juk ši irgi sukurta iš Linux. MeeGo paskelbimas tikriausiai yra Nokia strateginių sąjungininkų kovoje prieš Google ir Apple demonstracija. Būtų sveika, kad Nokia suformuluotų aiškesnę strategiją savo vartotojams, nes vieną dieną jie sakosi atgaivinsią Symbian, antrą išleidžia Maemo 5, trečią – atveria Symbian kodą, o ketvirtą vėl nusisuka nuo senutės paskelbdama apie MeeGo. Nejaučiate pasimetimo?

This entry was posted in komunikacijos and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

22 Comments

 1. Posted 2010.2.15 at 23:20 | Permalink

  Gizmodo yra hands-on, tai baisiau nei seni Win 6,5.. tas prasme, kad UI gražus, patogesnis naudoti su pirštais, bet pats telefonas toks pats buginis, kerėpliškas ir lėtas.. Naršyklę atsidarė, tai pastoviai pakibę puslapiai, arba net nepataiko paspausti IŠ KELIŲ KARTŲ!
  http://gizmodo.com/5472222/win.....-and-video

  • Posted 2010.2.16 at 20:17 | Permalink

   su sąlyga, kad išeis OS tik 2010 Q3, tai dar normaliai sakyčiau…

 2. Posted 2010.2.15 at 23:22 | Permalink

  Nokia tikslas nr. 1 šiuo metu, mano nuomone, yra perrašyti Maemo grafinę aplinką naudojant tik „Qt4“ bibliotekas. Tam, kad jos savi „Troltech“ darbuotojai turėtų darbo. Bet dėl didelių „gtk“ ir „Qt4“ skirtumų, tas darbas prilygsta naujos mobilios OS sukūrimui. Ir spėju niekas čia daug nesikeis, tiesiog „Maemo 6“ vadinsis „MeeGo“.
  O kodėl Intel atėjo į pagalbą? Matyt todėl kad jos pačios projektas „Moblin“ taip ir nesulaukė jokio publikos susidomėjimo.

 3. Posted 2010.2.16 at 0:08 | Permalink

  Tiek kiek mačiau video apie winmo7 man totaliai nepatiko.

 4. Andrius
  Posted 2010.2.16 at 3:08 | Permalink

  Daugiau nei tris metus nadojausi Winmobile (4.0-6.5) – asmeniškai jie patiko dėl pačio OS’o valdymo logiškumo(na nemaišyti su patogumu), programų lankstumo, veikimo greičio ir t.t. bet iš kitos pusės suprantu jog labai nedidelei žmonių (jei taip geekus visokius galima pavadint) daliai jie gali patikt :)
  Pamates WP7S zagtelėjau… nemates as Zune buvau iki šiol – tai gal todėl toks šokas. Kažkas minėjo jog WM 6.5 panašus į Zune – tai ir įsivaizdavau jį tokį. Na taip – tai išvaizda – animacijos gal ir gražu, bet čia truputi perlenkta. Pažiūrėjęs klipuką nelabai tesupratau ką ten ir kada daro, koks vaikščiojimo principas, t.y. pagal ka ten ir kas surūšiuota/sudėliota. Per daug painiai (nors ir gražiai) ten viskas padaryta pasirodė. Asmeniškai labai abejoju sėkme, bet smagu jog nemeta MS’as mobiliųjų.

  O Nokia ryškiai blaškosi. Pažiūrėjus į metinę pardavimų augimo statistiką, Nokia turbūt nepratusi save matyt nepirmoj vietoj – tai ir bando eksperimentuot/kovot su konkurentais. Sveikintina, jog pasirinko kelis mūšio frontus, jei su kuriuo nepasiseks – tai galės be didelių nuostolių palikt merdėti ir susitelkt ties sėkmingesnėmis kryptimis.
  Žiūrėsim kaip jiems seksis :)

 5. nonsense
  Posted 2010.2.16 at 10:29 | Permalink

  „Būtų sveika, kad Nokia suformuluotų aiškesnę strategiją savo vartotojams, nes vieną dieną jie sakosi atgaivinsią Symbian, antrą išleidžia Maemo 5, trečią – atveria Symbian kodą, o ketvirtą vėl nusisuka nuo senutės paskelbdama apie MeeGo. Nejaučiate pasimetimo?“ – kaip pirštu į akį. Toks vaizdas, kad Nokia besimėtydama nuo vienos platformos prie kitos, ir klientus išbarstys.

 6. Posted 2010.2.16 at 12:00 | Permalink

  Sakot Nokia klientus išbarstys:) Abejoju kad Microsft galėtų konkuruoti su Nikia šioje rinkoje.

 7. trumpai
  Posted 2010.2.16 at 12:10 | Permalink

  MS Visual Studio – 299 USD, Apple XCode – 0 USD.

 8. Posted 2010.2.16 at 12:20 | Permalink

  WinMo 7 interfeisas daugų daugiausiai ir tinka tik medija grotuvui. Neįsivaizduoju kaip galima priprast prie tokio. 6.5.3 lyginant yra daug geresnis.

 9. AUGiS
  Posted 2010.2.16 at 14:53 | Permalink

  Iphone su savo milijonu ikonėlių tikrai atrodo so yesterday
  http://gizmodo.com/5472010/win.....pled-apple

  beje dar vienas hands-on video:
  http://channel9.msdn.com/posts.....s-on-Demo/

 10. muchio
  Posted 2010.2.16 at 15:00 | Permalink

  Teatleidžia man autorius, bet straipsnis labai „skystas“, palyginus su apžvelgiamo dalyko galimu poveikiu rinkai. Gal čia Apple produkcijos naudojimas turi įtakos, ką, Džiugai? :)

  Iš esmės MS nėra nei labai pažangi, nei labai galinti/norinti siūlyti naujovių (gal N-Gage buvo truputį aplenkęs laiką). Bet jeigu žengia į kažkurią nišą, tai ten įsitvirtina pakankamai stabiliai.

  Naujas Win7Mo yra nauja pradža Microsoftui. Senesnių WinMO versijų aplikacijos net nebus suderinamos su 7 versija. Tai sveikintinas dalykas, nes sukurti kažką naujo ant „bloatware“ sistemos yra neįmanoma. Tad iki telefonų su 7 Win versija pasirodymo dauguma 3 šalies programų bus perrašyta.

  Nenustebsiu, jei po kurio laiko pasikartos Xbox istorija. Tik didesniu mastu.

  Ir dar. MS negamina kompiuterių, bet Windows yra labiausiai paplitusi OS. Kaži kaip bus su Win7Mo?…

  • vienastoks
   Posted 2010.2.16 at 15:16 | Permalink

   Skystas, nes nepataikė į tavo nuomonę? Apie OS „atrištumą“ nuo technikos svarsčiau, bet atsižvelgdamas į Android bėdas su aparatais abejočiau dėl vienos OS visiems telefonams, bent jau šiuo metu (žr. priešpaskutinę pastraipą).

   O sugretinimo su kompiuterių OS išvis nesupratau. Canonical irgi negamina kompiuterių – išeitų, kad Ubuntu turi būti populiariausia OS pasaulyje?

   • muchio
    Posted 2010.2.16 at 15:54 | Permalink

    Ne Android bėdas su aparatais, o Android bėdas su vienu aparatu (NexusOne). Apie kitus negirdėjau.

    MS turi „nesveikos“ patirties, kai su kiekvienu Windows paleidimu priverstinai keliami reikalavimai geležiai. Su telefonais bus tas pats, nes jau dabar skelbiama, kad patvirtinti gana nemaži reikalavimai telefono aparatams (AMOLED, GPS, FM, min. 1Ghz procesorius ir t.t.). Tai bus kaip jie patys sako „great Windows 7 series phone experience“. Kai potencialiam pirkėjui užteks pasakyti jog nori Windows 7 telefono ir jam bus pasiūlytas pakankamai naujas ir galingas aparatas.

    MS negamina kompiuterių, bet jų leidžiama OS yra populiariausia pasaulyje. Jie turi patirties ir resursų pakartoti tai su Win7Mo.

    • vienastoks
     Posted 2010.2.16 at 16:33 | Permalink

     Turėjau galvoje ne pačio Nexus One problemas, o priežastis, dėl kurių jis atsirado (http://www.nezinau.lt/nexus-on.....-telefonas). Bėda ta, kad dominuojanti OS gali būti tik stagnuojančioje rinkoje (kada paskutinį kartą nustebino kompiuterio OS? Prieš 15 metų?). Kol išmanieji telefonai smarkiai konkuruoja, tol jų OS kūrėjai turi gaminti savo telefonus arba turėti nepaprastai artimą ir patikimą partnerį. Google bandė su HTC, bet vėliau vis tiek padarė savo telefoną. WP7S tikriausiai gamins HP ir dar keletas partnerių, bet jei Microsoft norės sparčiai stumti visas inovacijas ir konkuruoti su kitomis OS, ji tiesiog privalės kontroliuoti ir aparatų (bent jau vieno iš jų, flagmano) kūrimą. O tai savaime stabdo „horizontalią“ plėtrą (kiti neturės pakankamo know-how išnaudoti visas galimybes).

     Kol išmanieji telefonai varžosi novatoriškumu ir funkcijomis, tol rinka dalinama santykinai kukliais segmentais. Užimti dominuojančią dalį galima bus tik tada, kai produktas taps nuobodžiu masiniu daiktu su standartinėmis funkcijomis (kaip šiandien „litiniai javinukai“), bet skirtingų spalvų dangteliais.

     Koks skirtumas, kokia OS laimės tą masinę rinką, jei jos aparatai bus nebeįdomūs? Man įdomiausias kaip tik tas periodas, kol vyksta didžioji kova dėl sąsajų įdomumo, valdymo, formos, įdomių ir netikėtų funkcijų, interneto integravimo, socialinių įrankių. Čia visos OS vienodai įtakingos, kol nepasiduoda ir nepasitraukia iš kovos. Šiuo metu man įdomiausios atrodo Android, iPhone ir WP7S.

     • muchio
      Posted 2010.2.16 at 17:48 | Permalink

      Mobiliųjų įrenginių OS rinka tikrai labai dinamiška. Čia kol kas sunku prognozuoti lyderius į ateitį. MS sprendime nekurti savo telefono matau didelių privalumų – mažesnės marketingo išlaidos, daugiau galimų vartotojų segmentų su atitinkama telefono kaina (prabanga/vidutinė klasė), lengvesnis Win7Mo paplitimas, kai MS rūpinasi tik OS, o telefonų gamintojai geležimi.
      OS kūrėjams ir telefonų gamintojams pagrindinis tikslas – pelnas. Vieni moka kurti geležį, kiti OS. Atitinkamai jie arba bendradarbiauja, arba viską ima į savo rankas (kaip Apple).
      Google atveju sprendimai buvo kitokie, jų priežastys irgi. HTC sekantis žingsnis po NexusOne irgi labai logiškas – HTC Bravo su Android OS kaip Nexus, tik geriau.

      Smagu, kad mobilūs telefonai jau virsta pilna alternatyva kompiuteriams. Tik dar daug chaoso, neapibrėžtumo. Dabar mobilių technologijų rinka yra kažkur paauglystės amžiuje, kai pastebimas spartus augimas, hormonų audros, bet iki brandos dar toli. Kol neįvyks technologinis perversmas vartotojų UI srityje, tol viską bus galima laikyti tik mobiliųjų įrenginių evoliucija.

    • trumpai
     Posted 2010.2.16 at 17:01 | Permalink

     Nejaugi? – gal tamstai daugiau skaityti reiketu? – pvz. http://www.pcworld.com/article.....sales.html

  • trumpai
   Posted 2010.2.16 at 16:58 | Permalink

   Tamsta kazko Balmeri primenate – tas irgi zadejo, kad Zune iPod ir iTune palaidos :) – kuo ten baigesi?

 11. Posted 2010.2.16 at 19:41 | Permalink

  Nesutinku su Vienastoks. Per paskutinius 5 metus kad ir ką Microsoft pristatytų vis nusvyla ir nuvilia vartotojus, pakol priešininkai gerokai lenkia…
  Nors ir neesu noškių šalininkas, nokia n900 su Maemo mane nustebino, tikriausiai viskas, ko tik galima tiketis iš telefono (gerai jau tabloido). Tiesiog mažas laptopas tavo kišeneje, ir nėra ko lygint su iPhone3GS! Nors pažaidžiau su maemo apie pusvalandį, supratau kad va čia tai išmaniųjų telefonų ateitis.

 12. android
  Posted 2010.2.16 at 23:22 | Permalink

  Android platforma igauna rysku pagreiti. Ar tik Iphone nebus suvalgyti kaip kazkada Macai?
  http://www.mobilecrunch.com/20.....ts-per-day

 13. Posted 2010.2.17 at 9:25 | Permalink

  Gerai pasakyta apie Microsoft:)

 14. kitoks
  Posted 2010.2.18 at 10:28 | Permalink

  Pamiršai dar vieną naujieną: S^3. Ir Nokia vis dar jai ištikima http://www.engadget.com/2010/0.....lcomm-ceo/ :)

 15. syliokas
  Posted 2010.2.28 at 19:30 | Permalink

  Siaip Nokia su Symbian ismaniuju telefonu rinkoje uzima pirma vieta ir ismaniuju telefonu parduoda tiek pat, kiek RIM, WinMo ir Apple kartu sudejus. Pasimetusi rinkoje? Chmm pardavimai irodo jog ji puikiai zino ka daro.
  MeeGo tikslas, tai sukurti operacine sistema ivairiems irenginiams (pvz kaip Android galima idiegti i mikrobangines, ar iPhone OS i iPad). Nokia su Intel irgi juda sia linkme, bei zada MeeGo ideti pradedant nuo automobiliu borto kompiuteriu, baigiant netbookais.
  Symbian3 atviras kodas ir nauja versija. Nokia mazins java telefonu asortimenta, didins symbianu skaiciu, o atviras kodas uztikrins kad ji taps dar labiau patrauklesne naudotojams. Minusas greiciausiai bus kad vel is naujo bus perkurtos programos (senosios symbian versijos nepalaikys nauju programu, o nauja OS nepalaikys senu programu).