Medicinos naujienas skaityti neverta

kapsules12.jpg
(sparktography nuotrauka)

Tiek naujienų portalai, tiek ir laikraščiai ir žurnalai mokslo skyriuose nevengia parašyti apie naujausius daug žadančius medicinos tyrimus, kurie žmoniją priartina prie vaistų nuo vėžio, kitų nepagydomų ligų, netgi priemonių prieš senėjimą išradimo. Kartais tie atradimai veda klystkeliais, kartais tai būna tiesiog gandas, o netgi tais atvejais, kai mokslininkų darbas išties atverčia naują medicinos puslapį, jo rezultatų laukti tikrai neverta…

Žurnale Discover paskelbtas įdomus straipsnis apie tai, kiek laiko prireikė, kol medicina žmonėms pasiūlė vaistus nuo aterosklerozės. Rusų mokslininkas Nikolajus Aničkovas, šerdamas triušius kiaušinių tryniais aptiko, kad jų arterijose atsiranda trombų dar 1913-aisiais. Tačiau, kaip cholesterolis dalyvauja formuojantis arterijų sienelių sustorėjimui nepavyko išsiaiškinti ištisus dešimtmečius. Tik 1971-aisiais Japonijoje pavyko atrasti bakterijas, kovojančias prieš cholesterolį ir tik dar po dešimtmečio pasirodė pirmieji šiuo principu paremti vaistai, vadinamieji statinai. Taigi atradimą ir vaistą nuo ligos skiria šiuo atveju 70 metų.

Sovietmečiu skaitydamas tuomet labai populiarų „Mokslą ir gyvenimą“ būčiau lažinęsis, kad iki amžiaus pabaigos (vėliausiai iki 2000-ųjų) tikrai bus išrasti ir plačiai paplis vaistai nuo visų tuo metu žinomų ligų. Tačiau jų nėra ir šiandien, nepaisant medicininių sensacijų beveik kiekviename žurnalo numeryje. Daugėja tik pavojingų ligų…

This entry was posted in šeima and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

12 Comments

 1. Galva neneša
  Posted 2009.7.12 at 18:07 | Permalink

  Apie vaistų naujienas bei naujoves. Tik skaitydamas apie kokio nors vaisto „upgradą“ sužinai, kokiomis blogybėmis pasižymėjo senesnės kartos jo versija… :(
  Pvz., yra tokie vaistai, vadinami vitaminais smegenims. Kai buvo išleista nauja jų versija kitu pavadinimu, tada sužinojome, jog nootropilas kenkia inkstams. O kol nootropilas buvo naujovė, niekas nė mur mur apie tai neužsiminė, ir studentai per sesijas bei kiti proto dirvonų artojai sėkmingai sodino savo inkstus.
  Žinoma, geriau vėliau negu niekad. Neduok Die, jei kažkas iš rinkodarininkų perskaitys štai šią mano pastabą, ir nuspręs neatskleisti, kuo pavojingas praeitos kartos produktas…

 2. Posted 2009.7.12 at 19:06 | Permalink

  Bet vis maloniau žinoti, kad kažkas daroma :) Tai ir nuo to vėžio vaistų kiek jau pranešę yra – vieni jau beveik išgydo, kitiems nedaug trūksta, o vis nėra jų ir nėra.

 3. Posted 2009.7.12 at 19:30 | Permalink

  Vos ne kiekviename „Iliustruoto mokslo“ numeryje perskaitydavau apie naują būdą vėžio gydymui, ir kaip tik vis kildavo klausimas, kada jie iš tiesų bus pradėti naudoti. Ką gi, dabar žinosiu…

 4. Posted 2009.7.12 at 21:54 | Permalink

  nemanau, kad ligų daugėja. tiesiog aktyviau tyrinėjama, tam tikros būklės išskiriamos ir pan. mokslininkai nori garbės, gamina „naujas“ ligas ir tiek. tiesa, civilizacija pagimdė tam tikrų ligų…

  vaistų pramonė žengia sparčiai į priekį. aišku investuoajama labiausiai į antibiotikus (bakterijos – akimi nematoma žmonijos rykštė), vaistus nuo širdies ligų ir vaistus nuo vėžio. jei farmacijos pramonė neišleis į rinką vis naujų vaistų, ilgainiui žlugs. be to vystosi ligų atsprarumas ir pan. tiesiog uždaras ratas.

  o medijos vaikosi sensacijų… šį dalyką geriausiai atspindi šis komiksas: http://www.phdcomics.com/comics.php?f=1174. tiesiog skelbiama tai, kas patogu ir kas sudomins žmones.

 5. Posted 2009.7.12 at 22:11 | Permalink

  Iš tiesų nesupratau šio įrašo tikslo. Sutinku, kad paskutiniu metu farmacijos įmonės pakeičia vaisto formą, spalvą ar vieną saldiklį pakeičia kitu ir tai jau parduoda kaip didžiausią inovaciją kokios nors ligos gydyme, o kovotojai su vėžiu, vilties trupiniais, kurie, kai kuriais atvejais yra neblogas placebas, pažeria kokį nors menką žingsnį pirmyn gydymo linkme. Tačiau tai nekeičia fakto, kad tai yra tokia pati informacija, kaip ir bet kuri kita.
  Pavyzdys su ateroskleroze totaliai blogas, nes tai polietiologinė liga, o tokiai ligai rasti vaistą yra sunku, užtrunka ilgai ir tikriausiai įmanoma tapo dėl to, kad vaisto tyrinėjimai vyko greta su kitais atradimais, kaip pvz. penicilino atradimu ir pan. (5asis dešimtmetis)

  • Posted 2009.7.12 at 22:30 | Permalink

   su tų saldiklių pridėjimu – tiesiog čia yra komercija. yra generinis vaistas. tai pirminis užpatentuotas grynas vaistas. baigiasi patentas ir praėjus šiek tiek laiko iš tos medžiagos galima gaminti kitus vaistus. tai komerciniai vaistai. į juos va ir prideda kokių nors priedų bei išleidžia po savo vardu. jei perka tą vaistą, tai kodėl nepasidalyjus rinkos trupiniais.

   kai kurios farmacinės firmos žaidžia su vaistų apvalkalais – jie ištirpsta tam tikroje skrandžio vietoje ir pan.

   aš manau, kad yra gerai, jog farmacijos firmos taip stengiasi. aišku kartais ir persistengia ;).

   • Posted 2009.7.12 at 23:56 | Permalink

    gerai būtų jei stengtųsi dėl sveikatos, o ne dėl pinigų. Ne kartą mačiau kaip konferencijose „stumdomi“ saldainiai prisidengiant naujo vaisto išradimu. Tarkim naujų probiotikų sudėtis beveik nesiskiria nuo bio jogurto, tačiau atstovas jogurtus laiko žalingus sveikatai. Tai kas geriau? Natūralus pienas ar gramas chemijos?
    Nukrypau nuo temos, tačiau farmacijos įmonės šiuo metu akivaizdžiai monopolizavę sveikatos biudžetui skirtus pinigus ir kiša visiem ne ką reikia, o ką nori.

    • Posted 2009.7.13 at 13:43 | Permalink

     taip, tiesa. todėl reikia labai atsirinkti. oi, stumdomi ne tik saldainiai… ir pietumis vaišina, ir tušinukus dalina, ir dar visokių naudingų smulkmenų duoda.

     kiekvieno gydytojo sąžinės reikalas – ar išrašyti tabletes, ar rekomenduoti valgyti jogurtus.

 6. Posted 2009.7.12 at 23:17 | Permalink

  Karti teisybe.

 7. Posted 2009.7.13 at 9:19 | Permalink

  Pati nuostata tikėti tik vaistais yra ydinga. Cholesterolis – tai mitybos įpročių pasekmė. Čia galima apsieiti ir be vaistų. Aterosklerozę galima būtų nutolinti daugiau sportuojant, nerūkant. O kad ligų daugėja – tai dėl to, kad daugiau sužinome. Aišku, vėžio protrūkis tikrai yra didelis. Kol oficialioji medicina tik ieško atsakymų į klausimą kodėl, sergantys, jų artimieji patys ieško savipagalbos būdų. Todėl išbandoma viskas – ir žolės, ir „stebuklingi“ vitaminai, ir badavimai, ir dar daugybė netradicinės medicinos būdų. Daliai žmonių padeda pasveikti tiesiog didelis noras būti sveiku :) Taip kad rašyti tokį kategorišką tekstą nelabai atsakinga, nebent buvo noras sukelti diskusiją :) Pavyko :)

  • Posted 2009.7.13 at 13:47 | Permalink

   Žmonės užklpus ligai griebiasi ir šiaudo. Pritariu, kad noras būti sveikam tikrai padaro stebuklų.

   Deja, žmogus yra toks padaras, kad apie padarinius pagalvoja tik jiems atsiradus. Visi galvoja „ne, aš tikrai nesusirgsiu“ ir gyvena įprastą nelabai sveiką gyvenimą. Po kiek laiko belieka tik vaistus vartoti. Nors ir yra vaistų, bet vis tiek mirštamumas nuo išeminės širdies ligos (aterosklerozė yra jos priežastis) pats didžiausias Lietuvoje ir daug kur pasaulyje.

   • Posted 2009.7.13 at 16:09 | Permalink

    na tai taip, Lietuvoje kas antras miršta nuo širdies ligos, pusės pusė nuo traumų patirtų kely. nenuostabu kad likusi dalis – suicidai <- tie kurie originaliai sugalvoja kaip čia pasitraukt iš gyvenimo.

    O noras pasveikti, kolega, pati žinai, įtakoja hormonus ir enkefalinus, kurių poveikyje sumažėja skausmas ir pagerėja savijauta.
    Ar jūs matėte kur nors depresijos kamuojamą žmogų, kuris save išgydė nuo vėžio?
    aš nemačiau