Lanva be reikalo trukdo policijos darbą

antrankiai05.jpg
(banspy nuotrauka)

Kaip čia negrįši prie šių dienų aktualijos, ypač kai iš manęs tikisi komentaro. Šiandien net kvietimą į atvirą diskusiją su Lanva ir Latgaa-a žmonėmis gavau (papasakosiu po to įspūdžius). Bet labiausiai mane paskatino parašyti be reikalo tąsoma Kauno miesto policija. Dievaži! Štai ši citata (pajuodinimas mano):

„Gali paaiškėti, kad daugelis kūrinius vagiančių asmenų – ne kauniečiai. Tada jų duomenis perduotume kolegoms iš kitų miestų ar rajonų. Policininkų krūvis ir taip didelis, todėl internete pirataujančių privačių asmenų paieška užtruktų ne vieną savaitę ar net mėnesį„, – sakė Žaliakalnio komisariato prevencijos poskyrio viršininkas Dainius Trumpelis.

Tarsi Kauno – ypač Kauno – policija dabar neturėtų, ką veikti. Gal kas su elementariomis teisinėmis ir interneto žiniomis perduotų gerb. Dainiui Trumpeliui, kad Lanva policijai pakišo 106-ių visiškai niekuo dėtų žmonių IP adresus?

„Kaip tai visiškai niekuo dėtų?“, paklausite, – „Jie piratai! Siuntėsi Windows 7!“. Pasistengsiu viską paaiškinti visiškai paprastai. Nors Gediminas šiandieniniame rašinyje labiausiai nagrinėja tai, kad IP adresas savaime neparodo, kas yra pažeidėjas (ir tai yra tiesa), paaiškinimas yra dar paprastesnis: šiuo konkrečiu aptariamu atveju neįvyko išvis nieko nelegalaus, net jei žmonės iš tiesų parsisiuntė Windows 7, sutampa jų IP ir jie patys tai pripažintų.

Kodėl? Todėl programinė įranga turi savo platinimo specifiką. Teisiniai santykiai su produkto kūrėjais (savininkais) ir vartotoju užsimezga tik tada, kai jis, norėdamas naudotis produktu, paleidžia jo diegimo programą, perskaito jo dėmesiui pateikiamą licencinę sutartį ir sutinka su jos sąlygomis, paspausdamas mygtuką „Sutinku“ („Agree“ ar pan.). Iki to momento jokie turtiniai, nuosavybės ar kiti teisės aktais reglamentuojami santykiai su programos kūrėjais ir vartotoju nė neegzistuoja. T.y. šiuo konkrečiu atveju Lanva turėtų pagrindą pateikti skundą policijai tik tuo atveju, jei turėtų įrodymų, kad vartotojai pradėjo naudotis Windows 7 operacine sistema, sutiko su licencine sutartimi, bet ją pažeidė. Tačiau akivaizdu, kad pats operacinės sistemos parsisiuntimo faktas apie tai neduoda jokios informacijos.

Situacija visiškai išteisina besisiuntusius Windows 7 ir dėl kitų priežasčių. Aktyviai sekę šios operacinės sistemos paruošimą išleidimui puikiai žino, kad Microsoft pati leido siųstis Windows 7 bandomąją versiją beveik pusę metų. Tik santykinai neseniai oficialus „download“ adresas (http://www.microsoft.com/windows/windows-7/download.aspx) pakeistas į „get“ (http://www.microsoft.com/windows/windows-7/get/). Kaip labai taikliai pastebėjo vienas Gedimino cituojamų komentatorių „Kur yra parašyta, kad va ŠITO failo siųstis negalima, nes jis nelegalus ir tau gresia bauda?“.

Nenaudoju Windows 7, tai negaliu pasakyti 100%, bet ankstesnės Windows versijos, įskaitant Windows Vista suteikdavo vartotojui laiko aktyvuoti registraciją ir „legalizuoti licenciją“. Tas laikas, kaip įprasta platinant programinę įrangą, dažniausiai būdavo apie 30 dienų. Jei per tą laikotarpį įrašydavai į registracijos laukelius savo asmeninę informaciją ir tinkamą aktyvavimo raktą, pradėdavo galioti asmeninė produkto licencija, jei ne – tekdavo produktą ištrinti (dažnai programos tokiais atvejais nustoja veikusios arba apriboja funkcionalumą). Bet netgi tuo atveju, kai per 30 dienų neužregistravote produkto ir nusprendėte jo atsisakyti ištrindami iš savo kompiuterio, jūs vis dar viską darėte legaliai ir nepažeidėte įstatymų!

Tai taip paprasta ir aišku, kad net graudu darosi dėl kilusio erzelio. Atsipeikėkite gi! Aš kiekvieną savaitę visiškai legaliai parsisiunčiu dešimtis įvairiausių programinių produktų, įskaitant komercinius ir labai brangius. Aš juos išbandau, aprašau čia, jei jie įdomūs publikai, nusiperku, jei jie man asmeniniam darbui pasirodo vertingi, ir ištrinu visus kitus. Tai yra normalu, legalu ir šiais interneto paplitimo laikais yra pagrindinis programų platinimo bei pardavimo kanalas! Tai, kad Windows 7 parsisiųsta ne iš Microsoft serverio visiškai nieko nereiškia – žmogus perka licenciją naudotis programa, o ne pačią programą. Programą jis gali gauti iš kur nori ir kopijuoti, kiek tiktai nori. Dirbantys su Microsoft produktais verslui puikiai žino, kad vienas CD/DVD gali būti naudojamas kopijų diegimui per tinklą į šimtus ar net tūkstančius kompiuterių – Microsoft rūpi tik tai, kad visų tų kopijų naudojimas būtų apmokėtas (įsigytos legalios licencijos). Ką jau kalbėti apie faktą, kad Microsoft yra siūliusi su nuolaida (!) legalizuoti Windows tiems, kas to nepadarė?

Taigi ši istorija išties tragikomiška. Ji tokia yra dėl elementarių informacinių technologijų metodų ir teisės neišmanymo iš pernelyg uolių lobistų pusės. Kodėl Microsoft teisininkai nepakonsultavo Lanva žmonių prieš pradedant taip išgarsintą „operaciją“, man yra paslaptis, bet gal Lanva, be galo savimi pasitikėdama, tos teisinės pagalbos ir nesikreipė?

This entry was posted in internetas, neteisybės, programos and tagged , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

279 Comments

 1. chemikaz
  Posted 2009.11.10 at 23:51 | Permalink

  o jeigu as tiesiog noredamas pasikelti reitinga emuliavau windows 7 siuntimasi? siunciau su tam tikra programa padirbtus persisiuntimo ir issiuntimo duomenis emuliuodamas utorrent programa, kaip tik tuo metu, kai buvo surinkti tie ip adresai. Tai kaip tu lanva dabar irodysi, kad as esu piratas? as niekada gyvenime nieko nesisiunciau, visus duomenis padirbinejau, nieko neidorysit;] o beja, gal pas mane wireless routeris ir kaimynas buvo prisijunges kaip tik tuo metu, ar siaip kas nuo gatves su laptopu gaude intika ir siuntes windows 7 per mano interneto tiekeja.. oj tu lanva.. kova su vejo malunais..

 2. INFO
  Posted 2009.11.11 at 3:42 | Permalink

  Pirmiausia siu windows yra labai daug kur,ne tik linkomanijoje.Is viso pasaulio ivairiu torentu galima rasti siu WIN7. Taigi reiktu microsoft pirma paciam tikrinti tuos,kas juos platina,o ne kas siunciasi sau.Kodel rusu torrent.ru tai ko negalima platinti,to ir neleidzia,t.y. jei programines irangos platinimo draudimo praso autorius,to ir nedaroma ir cia jokiu problemu.Kitas dalykas kas bus jeigu intern. tiekejai prades teikti konfidencialia inform. apie savo klientus-ju paprasciausiai neteks.Itarimas,kad siuo sunkmeciu taip kazkas sumane daryti „bizni“-darbu juk nera…

  • Posted 2009.11.12 at 1:15 | Permalink

   Juokdariai paskutiniai.

  • Aldona
   Posted 2009.11.13 at 14:36 | Permalink

   „Kaip tai visiškai niekuo dėtų?“, paklausite, – „Jie piratai! Siuntėsi Windows 7!“.

   Na nesisiunčiau aš tų prakeiktų Windowsų 7, nei kitokiais numeriais pavadintų!NESISIUNČIAU! Net į galvą neatėjo juos siųstis, nes tik dabar išgirdau apie juos, kai užtikau netyčia savo IP juodam sąraše. Maniškiai vadinasi XP (ir kompiuteris gerokai pagyvenęs)man jų užtenka. Esu be 5 min. pensininkė ir džiaugiuosi tuo ką turiu. Iš manęs kompiuteristė „niekudišna“. Gyvenimo pabaigoj pasidariau jau piratė??? Kas čia per abrakadabra? Kaip paskaičiau komentarus, tai ir kiti stebisi, kas po galais čia vyksta, jei jie taip pat nesisiuntė. Pradėjau įtarinėti, kad kažkas naudojasi mano IP, tik kaip???

   • saulens
    Posted 2009.11.19 at 8:23 | Permalink

    kova su vejo malunais ,tik kodel tas kovotojas vytautas neprisipazysta kad pats anksciau buvo didelis piratautojas jei kas zino kas yra dc++ strong+… ,tiek to o juodas sarasas kaip daugelis pastebejo tai kaikurie esantys ten nesisiunte nieko is linkomanijos o sarase yra .Ponuliai ar nepastebejot kad esat saraso virsuj imete sposinykai skripta ir rodo jusu ip… o jei rimtai tai win7 yra per brangi pirktis ir dar yra nedadarymu joje taip kad nepulkitgribt ,nes resursu ryja daug, kai kurios programos nuluzta vos paveike kelias minutes ,as gryzau prie mylimu langu xp :)

   • lolas
    Posted 2009.12.20 at 0:55 | Permalink

    jeigu turit omeny ta sarasa kuri paspaudus atsidaro paveiksliukas tai butent 4 eiluteje yra jusu ip adresas taip yra todel kad kiekvienas atvertes ta lapa pamato savo ip adresa kitaip tariant cia prikolas :D

  • Arturas
   Posted 2009.12.19 at 23:46 | Permalink

   Interneto tiekejai visoje EU istatymiskai privalo teikti informacija apie savo klientus. Prisijungimus, duomenu srautus ir t.t.

 3. Martynas
  Posted 2009.11.12 at 18:43 | Permalink

  kazkokia nesamone net nesiunciau win7 bet sarase ;D

 4. Faustas
  Posted 2009.11.12 at 18:58 | Permalink

  Kokia nesamone! as jokios windows 7 irgi nesisiunciau ir db raso mano ip! cia tokia nesamone kad patilesiu ir tikrai nieko nemokesio! nes tikrai siunciausi is torrentu ir is ten labai daug zmoniu sinciasi tai priciom td man? cia tokia pieva kad tyliu! :|

 5. P.
  Posted 2009.11.12 at 18:59 | Permalink

  Aš nesisiunčiau to Windows 7 ir apskritai retai ką siunčiuos! Yra žmonių, kur per mėnesį atsisiunčia tiek, kiek aš atsisiunčiau per gyvenimą! Tai dabar baus? Už ką!?

 6. Faustas
  Posted 2009.11.12 at 19:05 | Permalink

  Nu as irgi tapati sakau! as per menesi geriausiu atvejiu 1 faila atsisiunciu! o kiti per ta menesi pz 100 atsisiuncia! nesamone totali…

 7. lialia
  Posted 2009.11.12 at 19:56 | Permalink

  Nieko nesupratau? O ką daro mano adresas sąraše? Net juokas ima: niekad nieko nesisiunčiau iš interneto. Kažkam protukas susisuko? Ar šiaip užmetė akį į kokią svetainę ir užrašė iš lempos:)

 8. Nieko sau
  Posted 2009.11.12 at 23:21 | Permalink

  Niekda nesisiunčiau jokio Win7. Niekda nebuvau ir nesu užsiregistravęs LM. Tai ką mano IP daro saraše? Kažkokia nesamonė. Ar nebus čia tie adresai iš lempos paimti.

 9. GiedriusS
  Posted 2009.11.12 at 23:41 | Permalink

  Ko jus triedziat del to saraso su jusu IP :D Gi ten apgaule, kiekvienas atidares puslapi mato ketvirtoje vietoje nuo virsaus savo IP adresa. Cia paskriptino ir tiek :D

 10. Martynas
  Posted 2009.11.13 at 0:54 | Permalink

  Ip mano yra sarase. Win7 nesiunciau ir net neieskojau siustis.

 11. Posted 2009.11.13 at 12:45 | Permalink

  nieko jie pries jus neturi jeigu jus ne platinato ….. ka siunciates pagal visas bylas yra naudojama privacei .. jei platini problema turesi…

 12. Posted 2009.11.13 at 16:16 | Permalink

  Nesamone riski nesamone . Negaliu as jokio Win7 nesisiunciau man isvis jo nereikia turiu gerus windowsus ir ustenka pas mane yra Windows xp tkra nesamone, kaip taip gali buti jug nesisiunciau as jokio Win7 ir kaltina

 13. lalaila
  Posted 2009.11.13 at 18:43 | Permalink

  cia netikra foto
  cia kazkas sukure pagazdinti
  kiekveinas atidares
  ketvirtoj vietoj mato savo IP

 14. Audrius
  Posted 2009.11.13 at 22:40 | Permalink

  Kaip suzinoti ar siuntiesi piratine medziaga ar ne ?
  Ar parasyta kur nors kad tai yra piratinis failas ir pagal istatyma busite nubaustas uz…
  stai ir tures irodyti kad jis pas jus yra, o ne taip paprastai kad jums skirta bauda 2000 lt uz piratavima.
  Koki ?
  IP, siuntetes, Interneto tiekejas pateike duomenys.
  Bet jus to failo tai neturite. Patikrina, neturite.
  Tai kas tas IP ?
  Mano turtas, mano …
  Suprantu turiu masina ir ja apiplesia, kreipiuosi i policija. Suraso protokola ir nustato nuostolius.
  Mano butas, isilauzia, kreipiuosi i policija, suraso, ivertina nuostolius.
  O kaip zinoti kada isilauze i mano kompiuteri ir siuntesi per mano IP neleistina faila ?
  Uzejus i youtube, galima rasti pamoku kaip prisijungti prie kaimino router’io.
  Desimtmetis tai sugebetu padaryti.
  Negi dabar vargsams vartotojams reikes i teismo sale atsivesti programuotoja, kuris sugebetu isaiskinti kad IP adresas visiems prieinamas ir juo galima pasinaudoti.
  Be to ir pati LANVA aiškina, kad IP nėra privati informacija, jie yra “viešai prieinami”.
  Linkomanija.net yra uždaras tinklas. V.Simanavičius teigė, jog ir uždaroje bendruomenėje esantys duomenys laikytini vieša informacija.
  Taigi kadangi jus net neisivaizduojate ar teistine medziaga yra teisinga, taip pat kaip ir bet kuri kita, sia veikla susijusi organizacija ar imone, nezino, tures irodyti tai padarydami krata jusu namie ir patikrindami jusu kompiuteri.
  P.S.
  Galite kurti nauja tema :
  Studentai bendrabuciuose del piratavimo nebetures interneto :)
  Lietuvoje uzdaromos visos interneto svetaines.
  TEO praranda savo vartotojus del nesaugaus rysio.
  TEO sustabdo interneto paslaugu tiekima.
  LANVA nebeturi darbo.

  :DDD

 15. Skirmantas
  Posted 2009.11.17 at 4:09 | Permalink

  Na as parsisiunciau windows 7 is microsoft tinklapio, taciau net nenustebau kad mano IP cia atsirado, visgi itariu sena triuka, kur nors nuoroda paspaudi ir stai savo ip matai :) kaip kad iskart po sio skandalo internete plito nuoroda i nuotrauka su „juoduoju sarasu“ taciau kiekvienas paspaudes ir pamates ta nuotrauka kaip nekeista matydavo savo IP 4 nuo virsaus :) ar tai nera sutapimas? :D

 16. Karolis
  Posted 2009.11.17 at 23:03 | Permalink

  Debilizmas… Visu pirma gaunasi kone taip,kad ir zaidimo jokio nebus galima atsisiusti ir torrentu. Juk crackai irgi ,,nelegalus“. Visu antra nebuvo ir nera (ir nebus) parasyta,kad ,,NELEGALU“ ir gali ,,BAUDA“ gauti. Nieko nebuvo ir niekados nebus. taigi teriau tegu baigia nesamones cia isidirbinet.

 17. blossom
  Posted 2009.11.18 at 20:39 | Permalink

  Tai taip as ir nesupratau kur jus matot tuos savo IP?As naudojuosi torentais,bet irgi nemanau kad mano seniui reiktu tu „ipatinguju WINDOWS 7″.Zinociau kur ieskot to savo IP,gal ir save ten rasciau…Ju man niekada nereikejo ir turbut nereikes!

 18. Anonimas
  Posted 2009.11.20 at 17:57 | Permalink

  Žmonės aš jums patariu susiburt į bendruomenę kurių IP adresai paminėti ir tą mūsų lobių ieškotoją paduoti į teismą dėl moralinės žalos atlyginimo. O dėl IP platinimo be sutikimo ir t.t gresią rimtos baudos pone LANVA.

 19. saulius
  Posted 2009.11.27 at 0:52 | Permalink

  atkreipkit demesi kad kas jusu IP eina 4 pagal eile, visiems. jums nieko tai nesako?

 20. HAKAS
  Posted 2009.11.27 at 10:39 | Permalink

  Oi jus patikejot kad cia juoduju sarasas cia ira tokia foto padirbta kad 4 eiluteje rodytu jusu IP adresa visokie hakeriai pridirba velniu ir poto paleidzia i intika va teip (beje mane pusbrolis taip apmulkino :D ) :D

 21. HAKAS
  Posted 2009.11.27 at 10:41 | Permalink

  P.S As tokiu velniu nedirbu :)

 22. nesamone
  Posted 2009.11.29 at 15:33 | Permalink

  neturi karocia is kur pinigu gaut tao galvoje va pasipinigausim totalus atsilikeliai negaliu

 23. Posted 2009.12.22 at 15:34 | Permalink

  hhahahaha gales y anglija atvaryt xd bet as ip slepeja naudoju kzn lol

18 Trackbacks

 1. [...] Jei kam dar neramu, paskaitykit labai gerą straipsniuką šita tema: http://www.nezinau.lt/lanva-be-reikalo-trukdo-policijos-darba [...]

 2. [...] teisėtumo. Yra daugybė teisingų nuomonių kas ir kaip… Keletas nuorodų pasiskaitymui: http://www.nezinau.lt/lanva-be.....ijos-darba [...]

 3. By Pabambėjimai | Blog de la Kroitus on 2009.11.6 at 16:47

  [...] kad bent kažką veikia. Dabar nusitaikė į tuos, kurie siuntėsi Windows 7. Neaišku, kaip jie įrodys tų žmonių kaltumą… Kai kas po šių veiksmų paprašė visai iš kompiuterio pašalint [...]

 4. By KVNP Nr.3 » Karolis Vyčius on 2009.11.7 at 12:51

  [...] Lanva be reikalo trukdo policijos darbą [...]

 5. By 106 | žinokITe.kapirkti.lt on 2009.11.8 at 22:08

  [...] tinklus, tikrai nėra baustinas ir draudžiamas. Šiuo klausimu nemažai informacijos galite rasti nežinau.lt [...]

 6. [...] Praėjusią savaitę Gediminas Gasiulis savo tinklaraštyje paklausė klausimų, į kuriuos nepatingėjau platokai atsakyti. Skaitytojai ginčijosi, argumentavo ir gavosi gana nebloga diskusija. Verta pabandyti susisteminti ir pabandyti sudėlioti tarpinius taškus teisės požiūriu, nes ir tinklaraščių grandai gina kitokią nuomonę. [...]

 7. [...] įsipareigojimai ir teisės, jei nenaudoju, tuomet programinė įranga man yra tik bitų kratinys. Džiugas iš nežinau.lt visiškai teisus – licencinė sutartis “pasirašoma” tada kai nuspaudi mygtuką “Accept [...]

 8. By Lanva vs. 106: antras raundas on 2009.11.9 at 21:21

  [...] sudėlioti teisinius argumentus Lanva naudai. Negali pykti – jie tokie patys vienpusiški, kaip mano rašyti priekaištai lobistų operacijai. Su teisine kalba man, neturinčiam teisininko išsilavinimo, labai sudėtinga diskutuoti, tačiau [...]

 9. [...] Galima pirkti, visai nesunku + rusų raktas veikia su angliška versija, kur jau įmesta į Linkomanija.. Sux this, LANVA! [...]

 10. [...] Lanva be reikalo trukdo policijos darbą [...]

 11. By Lanva turimi Linkomanija.net IP adresai on 2009.11.12 at 17:41

  [...] dienomis apie LANVA planus nubausti 106 linkomanija.net vartotojus kalbama visur: http://www.nezinau.lt/lanva-be.....ijos-darba http://www.15min.lt/naujiena/l...../51/63173/ [...]

 12. By „Prisigavo“ ar ne? « neblogas.net on 2009.11.19 at 21:30

  [...] keista net. Ar tik ne ta pati LANVA (vad. V. Simanvičiaus) nubaus visus 106 (plačiau čia ir čia) tik už IP [...]

 13. [...] jog su Džiugu (1, 2, 3) jau ilgokai diskutuojame apie įvairius šios bylos klausimus, tačiau man asmeniškai [...]

 14. [...] Bernotui buvo surašytas 2010 m. sausio 19 dieną – t.y. prabėgus daugiau nei porai mėnesių po pirmųjų žinių apie LANVA surinktus 106 IP adresus. Akivaizdu, kad jau vien šis terminas leidžia teigti, [...]

 15. [...] vienas iš Džiugo mėgstamų argumentų – esą autoriai nesudaro galimybių lengvai įsigyti elektroninę kūrinių versiją Lietuvoje, [...]

 16. By Kodėl piratai neišnyks on 2010.6.27 at 5:54

  [...] keliems vartotojams gresia labai rimtos baudos. Jei kuris nors išsigandot, paskaitykit vieno tokio Džiugo parašytą komentarą apie visą tai ir nusiraminsit. Mūsų Vytukas vėl susimovė, tačiau nereikia [...]