Knygų valdovė – Sony Reader

reader29

Labai įmantriai pavadinau įrašą, bet kodėl gi ne? Ar aparatas, kuris pirmasis sėkmingai plačiojoje rinkoje panaudoja e-popieriaus technologiją, kuris talpina visas per gyvenimą perskaitomas knygas, kurio, kartą pakrovus, nereikia krauti ištisus mėnesius, nevertas tokio vardo? Na, bet apie viską iš eilės…

Sony Reader norėjau nusipirkti seniai, nes skaitau labai daug knygų. Pastaruoju metu apie 80% sudaro elektroninės, todėl man reikėjo patogaus įrenginio. Senukas Palm, kuriuo iki šiol skaičiau, nepasižymėjo ryškiu ekranu ir išsemdavo savo energijos užtaisą per 1-2 knygas. Mobiliajame telefone ir kompiuterio ekrane skaityti bandžiau, bet man toks skaitymas netiko – kai puslapis šviečia tau į akis, ilgai ir su malonumu teksto nepaskaitysi – nebent po kelis puslapius per dieną. Aš gi norėjau skaityti po 200-300 puslapių per dieną ar daugiau.

Vakar rašiau, kad pagaliau atkeliavo eBay aukcione įsigytas Sony Reader. Jis ne pats naujausias, ankstesnio PRS-500 modelio, bet skirtumai tarp naujausio PRS-505 ir PRS-500 nepateisino kainos skirtumo, todėl pasirinkau senesnį, bet nenaudotą. Tokį ir gavau.

Trumpai apibūdinsiu įrenginį iš techninės pusės. Jo dydis su viršeliu yra vos vos mažesnis už standartinį DVD filmo dėklą. Taigi galite pasiimti DVD iš lentynos ir pasimatuoti rankoje. Tik sveria Reader gerokai daugiau už diską dėkle – visus 300 gramų. Nieko baisaus – 8000 knygų sveria dar daugiau. :)

Nežinau, koks į jį įdėtas procesorius, bet smagu rasti instrukcijos gale įrašą, kad aparato sistema yra vienas iš Linux variantų – MontaVista Linux. Ekrano įstrižainė – 6 coliai (15,5 cm), tekstą galima skaityti tiek vertikaliai, tiek ir horizontaliai. Ekrano taškų tankis – 170 taškų colyje, jis nespalvotas (4 pilki pustoniai, naujesniame modelyje – 8). Vidinėje atmintinėje radau 72 MB vietos knygoms (iš 96 MB), bet bendra talpa plečiama SD arba Memory Stick kortelėmis iki 4 GB (8 GB naujame modelyje). Per 2-4 valandas pakraunamo ličio jonų elemento pakanka 7500 puslapių atvertimams – net jei skaitysite po 300 puslapių kasdien, dažniau kaip kartą per mėnesį krauti nereikės. Prie kompiuterio Sony Reader jungiamas per USB jungtį.

Sony Reader skaito PDF, TXT, RTF ir savo pačios LFR formato knygas. Yra nemokamų programų, kurios bet kurio kito formato knygas vienu ar dviem žingsniais paverčia į skaitomas Sony Reader.

Realūs pojūčiai

Diskutuodami apie popierines ir elektronines knygas, priėjome išvados, kad pagrindinis „mirusių medžių knygų“, kaip jas vadina Gizmodo, privalumas – sensoriniai malonumai: lytėjimas, kvapas ir pan. Sony, matyt, tokius tyrimus buvo irgi atlikusi, nes gaminant Reader labai pasistengta kompensuoti tai, ką juslė praranda rankose nelaikant popieriaus.

Pats aparatėlio korpusas yra metalizuotas, maniškis „vasaros nakties“ spalvos – tamsiai tamsiai violetinis. Juostos šonuose blizga chromu. Ekranas maloniai šiurkštus, nejautrus prilietimams. Ypatingas dėmesys skirtas e-knygos aplankui: jo vidus zamšinis, pagrindinis plotas išorėje – šilku trauktos odos imitacija, krašteliai plonos minkštutės odos. Malonumas liesti ir glostyti – fantastiškas. Toks didelis dėmesys dizainui, išvaizdai ir lietimo pojūčiui, drįsčiau sakyti, yra daug pagarbesnis knygoms, nei laminuotas knygyno kartonas.

rbottom29

Valdymas

Aparato valdymas yra hierarchinis: iš pradžių matomas viso turinio sąrašas ir pagalbinės funkcijos, pasirinkus knygas – knygų sąrašas, pasirinkus knygą – konkrečios knygos meniu su žymekliais, teksto atmintimi (paskutiniu skaitytu puslapiu), informacija apie knygą ir pan. Tas pats galioja ir paveikslėliams bei muzikai. Prie to valdymo reikia įprasti, bet šiaip jis gudriai sumanytas ir patogus. Pavyzdžiui, mygtukai nuo 1 iki 0 (10) leidžia tuojau pat peršokti į 10%, 20% ir t.t. knygos puslapių. Yra, žinoma, ir tradicinė knygos navigacija skyriais bei pagal paliktas žymas.

Kadangi Sony Reader gali atkurti MP3 ir AAC failus, tai juo galima klausyti audio knygas, naudoti kaip muzikos grotuvą tiek skaitant, tiek ir šiaip mėgaujantis muzika.

Skaitymas

Skaitymas su Sony Reader yra didžiulis malonumas. Rimtai. Knyga į rankas gula labai patogiai ir maloniai. Išskirtinis dizainas ir medžiagos kuria „taurinantį“ įspūdį net skaitant bulvarinį romaniūkštį, ką jau kalbėti apie rimtesnes knygas. Verčiant puslapius e-popierius sumirksi. Esu skaitęs, kad kai kuriuos vartotojus tai trikdo. Manęs – nė kiek. Juk puslapiai „mirksi“ ir verčiant juos popierinėje knygoje. Vaizdas ekrane pakankamai ryškus skaityti visoje aplinkoje, kurioje galima skaityti įprastas knygas. Jis nėra juodas ant balto fono – veikiau tamsiai pilkas ant pilkšvo, bet aptikau, kad ryškioje dienos šviesoje taip dar geriau. Kas bandė skaityti knygą giedros vasaros vidurdienį, žino, kad itin baltas popierius gali tapti rykšte.

Skaičiau vakar visą vakarą ir pusę nakties. Su pasimėgavimu skaičiau. Supratau, kad šis aparatas tikrai man. Kad atverdamas neribotas galimybes (vien Project Gutenberg turi per 24 tūkstančius nemokamų knygų) jis iš manęs neatima nei jutiminio malonumo, nei pagarbos rašytam žodžiui. Sony tikrai pasistengė, kad elektroninis skaitymas nebūtų „nužmogintas“.

(Ne)konkurencija

Nors pats esu didelis e-knygų entuziastas, manau, kad popierinės ir elektroninės knygos gali egzistuoti šalia. Apie 80% visų išleistų knygų galima be nuostolio skaityti elektroniniu pavidalu, bet specialios laidos, itin puošiniai ar prabangiai įrištos, iliustruotos tikriausiai niekada negaus priešdėlio „e-“. Tuo maloniau bus jas paimti į ranką.

E-knygų baimė nepagrįsta, o kai kuriais atvejais – netgi žalinga. Kai eidamas į darbą matau mokinukus susirietusius trilinkus po milžiniškomis kuprinėmis, nesuprantu, kodėl vadovėlių negalima paversti elektroniniais. Ar luošas stuburas geriau?

E-popierius dar tik pradeda savo gyvenimo ciklą. Žiniose vis atsiranda pranešimų apie spalvas, geresnį kontrastą, kokybę. Didysis lūžis jau prasidėjo JAV (ten Kindle yra nepaprastai sėkminga), čia jis ateis po 3-5 metų. Drįstu tikėtis, kad ateitis e-knygai bus palanki, o Knygos idėja tikrai nebus išduota.

This entry was posted in kompiuteriai, testai and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

38 Comments

 1. saulius
  Posted 2008.3.29 at 13:27 | Permalink

  Ką tu padarei, Džiugai?! Dabar ir aš tokio noriu…

 2. norintis
  Posted 2008.3.29 at 14:41 | Permalink

  O kur gauti lietuviškų e-knygų?
  Kad ir mokamų…

 3. Posted 2008.3.29 at 14:43 | Permalink

  O ar akys nevargsta kaip prie kompo?

 4. Posted 2008.3.29 at 14:55 | Permalink

  Labai idomu, bet noretusi kazkaip gyvesniu nuotrauku. Ar galetum padaryti kelias ir patalpinti kur nors? Manau visiems butu idomu :)

 5. Vykintas
  Posted 2008.3.29 at 15:01 | Permalink

  Nerijau, pats neturiu, bet elektroninį popierių esu matęs. Akys vargsta ne daugiau, nei žiūrint į tikrą knygą, gal kai kuriais atvejais net mažiau.

 6. Vykintas
  Posted 2008.3.29 at 15:02 | Permalink

  Lucy, pats neturiu, bet elektroninį popierių esu matęs. Akys vargsta ne daugiau, nei žiūrint į tikrą knygą, gal kai kuriais atvejais net mažiau.

 7. vienastoks
  Posted 2008.3.29 at 15:04 | Permalink

  Lucy »

  Ne, akys vargsta kaip prie knygos. :) T.y. maniškės nevargsta nė kiek, nes aš įpratęs daug skaityti. Prie tinkamo apšvietimo jokio nuovargio nesijaučia.

 8. vienastoks
  Posted 2008.3.29 at 15:08 | Permalink

  Nerijus »

  Mano darytose nuotraukose, kaip galinio vaizdo veidrodėliuose, objektai smarkiai skiriasi nuo realybės. Jei rasiu laiko, pabandysiu. Bet šiaip gali internete rasti nemažai nuotraukų, kad ir su Google vaizdų paieška.

 9. Silas
  Posted 2008.3.29 at 15:39 | Permalink

  Pavydžiu, baltai pavydžiu.
  nu bet nieko tuoj randu kas skraido iš amerikės ir aš tokį tūrėsiu :)

 10. Posted 2008.3.29 at 15:59 | Permalink

  Jei akių nekankina, tai ir man pavydas pakilo!

 11. shaftas
  Posted 2008.3.29 at 16:29 | Permalink

  Jei nepaslaptis o kaina labai kandžiojasi ? :)

 12. Posted 2008.3.29 at 17:05 | Permalink

  Kai vis rašei apie sony reader galvodavau kas čia per programa, o dabar matau kas čia per gėris yra :) Gražu

 13. Audrius
  Posted 2008.3.29 at 17:11 | Permalink

  Labai įdomi naujiena. Gal būtų galima plačiau pašnekėti apie šį įrenginį, jo pliusus/minusus, patirtis jį naudojant ir pan. Pats skaitau daug knygų ir norėčiau daugiau laiko praleisti su „e-“ leidiniais, bet, kaip minėta, PC monitorius tam mažiausiai tinkamas.

 14. Posted 2008.3.29 at 17:25 | Permalink

  Viskas! Po algos perku :)

 15. vienastoks
  Posted 2008.3.29 at 17:38 | Permalink

  shaftas »

  Man kainavo apie 800 litų. JAV naujas Reader modelis kainuoja 300 dolerių, bet reikia priskaičiuoti muitą.

 16. vienastoks
  Posted 2008.3.29 at 17:41 | Permalink

  Audrius »

  Audriau, gal tu klausk, kas domina konkrečiai, nes įspūdžius, įskaitant naudojimą, aprašiau. Žinoma, trumpai, bet kad nežinau, ką daugiau rašyti. Visų knygų instrukcija paprasta: versk puslapius ir išlaisvink vaizduotę. :)

 17. Latvis
  Posted 2008.3.29 at 18:22 | Permalink

  kai taip graziai aprasai, tai nejuciom daiktas, kurio „man gal reikes, gal nereikes“, tampa „labai noriu, nors nesu tas zmogus, kuriam jo zutbut reikia“. Sveikinu su pirkiniu. :)

 18. Posted 2008.3.30 at 19:07 | Permalink

  o nebandei per readeri skaityti komiksu? :D

 19. vienastoks
  Posted 2008.3.30 at 19:44 | Permalink

  Ne, manau, kad labai gerai nebus, nes Reader turės sumažinti PDF puslapius. Ši karta vis dar skirta tekstui. Po metų-kitų, manau jau tiks viskam. Nors reikės pabandyti.

 20. Darius
  Posted 2008.3.31 at 4:46 | Permalink

  Ačiū,puikus straipsnis,seniai laukiau asmeninių įspūdžių.Sakyk ar gerai atvaizduoja iliustracijas,lenteles,nes norėčiau tokį naudoti mokslui.Kaip su šriftu ar lengvai galima pasididinti,ar gerai vaizduoja lietuvišką(nes kažkur skaičiau ,kad pvz.rusiško nevaizduoja).Ar gali skaityti tik orginalias pdf knygas ar ir pvz.savo kopijuotas,nes dauguma vadovėlių yra kopijuoti.Nors dar neilgai turi ,bet ar atsparus ilgalaikiam naudojimui,kas bus jei suges ,ar yra aptarnavimas Lietuvoje?Gal turi info ar kokie
  Sony centrai juos vež į Lietuvą? Gal teko susidurti su kitais readeriais-Kindle,Readius,
  Neotronix EB,gal jie geresni už Sony Readerį.

 21. vienastoks
  Posted 2008.3.31 at 10:42 | Permalink

  Iliustracijas ar lenteles, kurios atitinka e-knygos formatą, atvaizduoja gerai, mažintas – deja, ne, nors dažniausiai tekstą įskaityti galima. Lietuviškų knygų nebandžiau, rusiškų irgi. Žinau, kad galima kažkaip įdiegti rusiškus šriftus, nes eBay pardavinėjamos Reader sistemos su jau įdiegta kirilica. Yra trys teksto dydžiai – viskas kuo geriausiai skaitosi su mažiausiu, bet galima smarkiai padidinti. Knygas galima skaityti bet kokias, jei tik tinka formatai, taip pat ir savo pasidarytas ar parsisiųstas iš kur.
  Dėl ilgalaikiškumo nežinau. Neatrodo trapus tas aparatas, bet daužyti nebandžiau. Niekur, išskyrus JAV Reader neprekiaujama ir garantija negalioja. Tas pats ir su Amazon Kindle. Mano galva šiuo metu geresnių e-knygų už Reader nėra, bet šiemet turėtų atsirasti keli nauji produktai – pažiūrėsim.

 22. Posted 2008.3.31 at 11:36 | Permalink

  Ar jis supranta HTMLą? Supranta lietuviškai? Rusiškai?

 23. vienastoks
  Posted 2008.3.31 at 11:49 | Permalink

  Eimantai, tekste yra formatai: TXT, RTF, PDF, LRF. Apie kalbas rašiau komentaruose. Lietuvių dar nebandžiau.

 24. Posted 2008.4.1 at 13:31 | Permalink

  Eimantai, dėl html nemanau, kad problema, yra daugybė konvertuotojų html to pdf, o ir bet kokį html galima išsaugoti txt formatu bet kokios naršyklės pagalba.

 25. Posted 2008.4.6 at 0:18 | Permalink

  Gerai parašei dėl keturlinkai susirietusių vaikų, tampančių nesveikai perkrautas kuprines. Norėčiau, kad mano sūnus (dabar apie 6,5 m amžiaus) skaitytų elektronines knygas. Gal taip ir bus. Kuzmarskio paprašysiu, pavers ir vadovėlius į elektroninį formatą. :-)

 26. Posted 2008.4.12 at 8:52 | Permalink

  Skaitmenizavimas: http://www.scan360.eu

 27. Posted 2008.4.30 at 1:58 | Permalink

  Didelis minusas, jog nėra integruoto backlight’o, todėl, be papildomo apšvietimo, tamsoje nepaskaitysi :(
  O ar readeris korektiškai atvaizduoja pdf’us, kas pavyždiui būna, kai pdf’o plotis viršija readerio displėjaus plotį? Ir ar tai dažnai pasitaiko?

 28. vienastoks
  Posted 2008.4.30 at 8:45 | Permalink

  @pasigydziau:

  Ne, nėra tai trūkumas. Tamsoje skaityti labai nesveika akims. Ilgiau nei 15 min. vistiek to nedarytum, nes paskaustų akis nuo tiesioginės šviesos. O dėl PDF tai nežinau – skaitau knygas LRF formatu, iš PDF kol kas prireikė tik pačios Sony Reader instrukcijos. Beje, turiu PDF performatavimo programą, jei prireiktų keisti dydį.

 29. valera
  Posted 2008.5.23 at 12:30 | Permalink

  sveiki. Jeigu reikia shis devaisas turiu ji. Parduodu uz nedideli kaina. Jei domina rasykit i emaila arba i skype: sponsor84.

 30. xxx
  Posted 2008.6.9 at 14:15 | Permalink

  REB-1100(jei dar rasit) arba ebookwise-1150 pigiau ir daugeliems patogiau.

 31. Posted 2008.6.26 at 20:32 | Permalink

  Likau sužavėtas aparatu pamatęs gyvai. Keliaujant su Šilu traukinyje turėjau galimybę pamatyti, paspaudyti šitokį readerį. Mažas, patogus, gražus, o vaizdas toks lyg būtų už stiklo užkištas popierius. Tiesą pasakius rodo dar gražiau nei žiūrint į knygą :) Jėga, užsinorėjau tokio.

 32. Juozas
  Posted 2008.8.1 at 8:40 | Permalink

  Įsigijau Sony Reader PRS-505 (naujesnis variantas) ir tikrai likau sužavėtas. Skaitau daug techninių knygų ir šitas daikčiukas tam puikiai tinka (didesnių problemų būna iš pradžių, kai ieškai programų formatų konvertavimui). Yra tokia programa, kuria isleido Igorsk (mobileread.com yra visa forumo skiltis tam) su kuria gali modifikuoti aparaciuka. Isikeliau naujas ikonas ir aparatas gyviau atrodo. Kiti forumieciai kelesi rusu sriftus, tad speju, kad ir lietuviskus galima isikelti (automatiskai ju neatvaizduoja), bet pats to nebandziau. Yra net skriptu, su kuriais galima isikelti zodynus ar zaisti sudoku. Tikras LINUX.

 33. vladukas
  Posted 2008.8.25 at 1:55 | Permalink

  kaip su pdf failu rodymu? ar teisybe kad ju negalima zoomint, todel neimanoma kaik kuriu skaityti.

  ir kokios nemokomos programos keicia is pdf i kitus formatus? (mac kompiuteriams).
  dekoju

 34. vienastoks
  Posted 2008.8.25 at 5:24 | Permalink

  @vladukas:

  Netiesa. Kaip tik šiuo metu skaitau XIX a. Britanijos istoriją. Ji yra PDF faile, tačiau vaizdą galima padidinti, nors pats failas yra nepritaikytas Sony Reader. Aš pats su Mac programomis PDF konvertavimui nesu susidūręs, tačiau galima pasinaudoti Linux konsolės programėlėmis, kurios bent jau į TXT failą tekstą perkels.

 35. Andrius
  Posted 2008.8.25 at 13:04 | Permalink

  Sveiki, gerbiamieji. Įkišiu ir aš savo trigrašį, juoab, kad pats turiu šį aparatą ir kaskart jis vis labiau man patinka. Pats svarbiausiais pastebėjimas, sakyčiau, yra tas, kad 505 netinka absoličiai niekam daugiau, tik knygų skaitymui. Muzika, paveiksliukai – tai tik rinkodaros blizgučiai, šiaip jie aparate yra beverčiai (gal tik maža išimtis – audioknygos ir originalių knygų viršeliai). Bet vieną dalyką SONY daro idealai – imituoja gyvą knygą. Ir tai padaro ekranas, apie kurį pirmiausia reikia kalbėti, tačiau nemačiusiam papasakoti veik neįmanoma. Trumpai pasakysiu – tai yra knyga. Praleiskim žodį „elektroninė“, nes tai nemačiusįjį gyvo prietaiso nukreipia į LCD technologijų stereotipus ir leidžia atsipūtusiai sakyti „knygos niekas neatstos“.
  PRS-505 neturi jokių problemų dėl lietuvybės, labai parastai rusifikuojasi. Tik reikia truputėlį pasidomėti. Ko dar nesu įkandęs (tiesą sakant, bandau tik dėl sportinio intereso), tai sudėtingų ir iliustruotų pdf-inių knygų teisingo konvertavimo į LRF-ą. O sutvarkyti paprastą tekstą tikrai jokia problema, tiesiog „viens-du-trys“.
  Norit, pasakysiu didžiausią prietaiso bėdą? Jautiesi kaip mažas vaikas saldainių parduotuvėj. Knygų esu prisidrožęs daug (pažiūrėjau -51 vnt.), ir taįdomi, ir tą būtų neblogai… O baigiasi tuo, kad į besotę 505 atmintį įsidedu eilinę dar vieną, „bet šitą tai jau būtinai skaitysiu“.

 36. Nikodemas
  Posted 2008.10.13 at 13:21 | Permalink

  O galima kokią nuorodą ar daugiau informacijos apie lietuvybę 505-ajame?

 37. vienastoks
  Posted 2008.10.13 at 14:05 | Permalink

  @Nikodemas:

  http://www.kny.lt – kalnas informacijos apie Sony Reader. :)

 38. Posted 2008.10.17 at 12:23 | Permalink

  heh, sveikas

  uzsimaniau tokio !