Kevin Kelly: geriau už nemokamą

Moneta delne

Internete viskas yra nemokama. Taip mano ir tokia nuostata vadovaujasi labai daug vartotojų. Internete viskas turėtų būti nemokama. Prie taip mąstančių priklausyčiau aš ir nemaža grupė bendraminčių. Likusieji, dažniausiai vienaip ar kitaip komerciškai susiję su internete platinamais kūriniais, protestuoja, kad skaitmeninė ekonomika atims iš jų duonos kąsnį. Klausimas „o kaip uždirbti, kai viskas nemokama?“ – dažniausiai pasitaikęs ankstesnėse diskusijose. Šiandien pateikiu Wired įkūrėjo ir autoriaus, interneto senbuvio Kevin Kelly atsakymus į šį klausimą.

Kevin Kelly rado net aštuonis dalykus, kurie yra geriau už nemokamus failus internete. Tai tokie dalykai, už kuriuos žmonės mokės, nepaisant to, kad patį „produktą“ gauna visiškai nemokamai. Štai sutrumpintas jų išvardinimas:

 • Greitis. Žinoma, bet koks failas anksčiau ar vėliau atsiras internete, bet žmonės juk moka daugiau už kino ar teatro premjeras – mokės ir už oficialią galimybę gauti juos dominantį dalyką iš pirmų rankų anksčiau, nei kitur.
 • Pritaikymas. Torrentuose, Usenet grupėse turi pats daryti savo atranką, siųstis nežinomus filmus, muziką – kitaip tariant, gaišti laiką atrankai. Siūlomos muzikos, programų ar filmų atranka pagal ankstesnius vertinimus yra vertingas dalykas, už kurį negaila susimokėti prenumeratą.
 • Pagalba. Programa nemokama, tačiau pagalba vartotojui – už mokestį. Tokią paslaugą pradėjo siūlyti ir SourceForge. Su filmais tai galėtų būti vertimai ir titrai, su muzika – papildoma informacija apie atlikėjus, išskirtiniai interviu ir panašiai.
 • Autentiškumas. Žmonės vertina autentiškumą, nors neretai prekės, kurias jie perka turguje ar firminėje parduotuvėje, skiriasi tik „platinimo kanalais“. Vis dėlto, gavimas iš originalaus jo šaltinio daugumai yra vertas papildomų išlaidų.
 • Pasiekiamumas. Taip, kaupiame savo filmų, muzikos, programų kolekcijas – kartais šimtuose ar tūkstančiuose įrašomų DVD, CD. Ar ne paprasčiau būtų sumokėti nedidelį mokestį ir nieko nekaupti pas save, žinant kad prireikus visada galėsi parsisiųsti kopiją iš interneto?
 • „Reali“ kopija. Dalis parsisiųstų dalykų yra visiškas šlamštas. Tačiau kartas nuo karto pasitaiko tokių įdomių ir vertingų, kad kyla noras įsigyti „amžiną“, apčiuopiamą kopiją – sau ar dovanai. Taigi realių CD, DVD ar knygų pardavimas – geras palydovas nemokamų failų archyvams.
 • Parama. Gal ir keistai atrodo „piratavimo“ kontekste, bet žmonės iš tikrųjų nori paremti turinio kūrėjus (jei jau nežinau.lt ne kartą buvo siūlyta materiali parama, tai ką kalbėti apie vertesnius projektus!). Vienintelis dalykas, kurį reikia užtikrinti, kad ta parama būtų lengvai ir patogiai suteikiama. PayPal yra žingsnis teigiama linkme.
 • Atradimas. Jei turėsime dvi programas, besikaunančias dėl rinkos – vieną, lengviau kopijuojamą, kitą – su stipresniais užraktais – kuri iš jų užims didesnę rinkos dalį? Nemokamas platinimas padeda atrasti produktą ir pašalina slenksčius jo išbandymui. Kartais tai svarbiausias žingsnis kelyje į populiarumą.

Kevin Kelly sąmoningai neminėjo reklamos, nes norėjo parodyti, kad ir be jos įmanoma išsiversti, kad ji nėra tas vienintelis būdas, leidžiantis kūrinius platinti internete nemokamai. Galima derinti reklamą su keliais aukščiau paminėtais būdais ir tokiu būdu sukurti tikrai patrauklų skaitmeninės informacijos platinimo projektą, uždirbantį pinigus kūrėjams. Nereikia baimės – reikia noro.

This entry was posted in internetas, komentarai and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

6 Comments

 1. Posted 2008.2.25 at 12:28 | Permalink

  į savo tinklaraštį įdėsiu nuorodą į šį straipsnį.

 2. vardas (butinas)
  Posted 2008.2.25 at 19:16 | Permalink

  Jei atvirai, – itikina! Uz daugeli is siu dalyku mokeciau tam tikra suma.

 3. Posted 2008.2.25 at 19:50 | Permalink

  Geras straipsnis, perskaiciau delfi kopija, po to atejau cia.
  Pritariu ir turiu analogiska nuomone. Tik as labiau i viska zvelgiu per savo, kaip menininko megejo, prizme.

 4. vienastoks
  Posted 2008.2.25 at 20:15 | Permalink

  MaikUniversum »

  Delfi? =80

 5. Posted 2008.2.25 at 20:44 | Permalink

  nelabai supratau ? :)

  ne esme. Is tiesu, tai muzika != BMW, kadangi muzika yra nematerialus objektas, o pagamint BMW reikia sanaudu ir t.t. nesigilinsim. O kokybiskai muzikai sukurt reikia labiau protiniu/meniniu gabumu, o ne kazkokiu daliu, metalo ar panasiai. Na, tai tiesiog mano nuomone.

  Ta pati galima pasakyt ir apie filmus ir kita. Kas nori, eina i kina ir ziuri super duper kokybes filmas, o kas nori, ziuri per 17″ monika dvdRipa ir nesuka galvos. Tureciau pinigu, tikrai sau megstamus filmus paziureciau kine, nes jame labiau isijauti ir t.t. bet yra kita puse. Mane uzknisa, kai man uz nugaros koks pilietis valgo cipsus ar sneka telefonu, taigi kinoteatrai turi visu pirma uzdraust mog\biluji rysi kino saleje ir maisto valgyma. Del gerimu, tai man netrukdo. Pats eidamas i kina, einu nusiteikes ziureti filma, o ne jo metu uzkandziaut. Nenoriu plestis, nes nieko naujo nepasakysiu, patys suprantat.

 6. Mantas
  Posted 2008.5.15 at 18:29 | Permalink

  Tikiuosi kad viskas bus ok