Karas dėl atviro dokumentų formato

Šiemet labiau besidomintys programinės įrangos standartais galėjo stebėti įnirtingą Microsoft ir atvirojo kodo bendruomenės kovą dėl dokumentų formato standarto. Šios kovos politika ganėtinai kebli, todėl nesileisiu į gilesnius jos svarstymus. Pažymėtina tik, kad karas dėl ateities dokumentų formato vyksta tarp atvirojo kodo bendruomenės sukurto (tiesa, su ženklia Sun parama) ir tarptautinės standartų organizacijos ISO paskelbto ODF standarto ir Microsoft sukurto OOXML standarto.

Microsoft OOXML standartas taip pat yra atviras (kitaip jo niekas netvirtintų), tačiau natūralu, kad už firmos ir jos partnerių ribų nedaug kas jam pritaria, nors Microsoft duobės kasimu atvirai kaltina tik IBM.

Abu standartai jau yra „gyvi“ ir įdiegti programinėje įrangoje, pirmiausiai OpenOffice.org (ODF) ir Microsoft Office 2007 (OOXML). Tačiau norint pasiekti visišką dokumentų suderinamumą, tektų rinktis kurį vieną, nes du skirtingi – tai tas pats, kas 10 skirtingų. Dėl techninių vieno ar kito formato privalumų ar trūkumų galima būtų diskutuoti ilgai, bet panašu, kad Microsoft OOXML laikomas kiek modernesniu. Kita vertus, ODF turi daugiau galimybių išlikti atviras ir remiamas visų pagrindinių rinkos dalyvių – jis, beje, skirtingai nuo OOXML, jau yra patvirtintas ISO standartu.

Microsoft remia Ecma – buvusi Europos standartų ir rekomendacijų organizacija, dabar išplėtusi tinklą iki pasaulinės aprėpties. Pirmieji Ecma teikimai standartizuoti OOXML nepavyko – Microsoft projektas buvo grąžintas pataisymams ir paaiškinimams. Dabar Microsoft ir Ecma užsiima aktyvia lobistine veikla, siekdamos suderinti nesutarimus su ISO balsuojančiomis šalimis, kad OOXML būtų patvirtintas.

Nors, išskyrus garbę, neaišku, kokia iš to nauda – faktas, kad vieno standarto vistiek nebebus prieita. Microsoft vistiek nenusileis ir naudos OOXML bei jo vedinius, o atvirojo kodo bendruomenė nenaudos OOXML. Kodėl nenaudos? Ogi todėl, kad iki šiol Microsoft failų formatai nekėlė nė menkiausio programų kūrėjų pasitikėjimo. Galite pažiūrėti visą biuro programų failų formatų istoriją ir paskaityti komentarus. Microsoft failų formatai yra strateginis kovos rinkoje įrankis, o ne bendras standartas, skirtas vartotojo patogumui. Bent jau taip buvo iki šiol. Nebent nuo OOXML viskas pasikeitė?

Potencialiai kova dėl dokumentų standarto gali turėti milžiniškų pasekmių – jei vienintelis ISO standartas būtų ODF, verslas ilgainiui pereitų prie visai kitų, gal net nemokamų ir atvirojo kodo programų. Nors tiek spėlioti dabar tikrai nėra prasmės – pamatysime.

This entry was posted in programos, rinktiniai. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

5 Comments

 1. Posted 2007.10.8 at 17:32 | Permalink

  Kaip jau pats minėjai (tik šiaip norisi dar pažymėti), kad dvi pusės iš esmės kovoja dėl skirtingų dalykų – Microsoft dėl savo rinkos, o atviro kodo bendruomenė už patikimumą vartotojui.

 2. vienastoks
  Posted 2007.10.8 at 17:58 | Permalink

  Manau, kad Microsoft nepalankiausias variantas būtų tas, kuris aprašytas paskutinėje pastraipoje. Todėl firmai būtina, kad būtų du patvirtinti standartai – antraip išeis, kad MS Office naudoja nestandartinį failų formatą. Vien dėl šios priežasties ja gali nustoti naudotis daugybės šalių valstybinės, švietimo institucijos ir panašiai.

 3. Axis
  Posted 2007.10.8 at 20:46 | Permalink

  Kur Microsoft ten ir pinigai. Verslo planas: savo naujausiam produktui būtina naudoti tarpautinį standartą, kad atviros programos neužimtų M$ Office vietos.

 4. Posted 2007.10.9 at 12:05 | Permalink

  Esu iš tų, kuriems patinka naujasis MS Office produktas, bet naudojuosi OpenOffice atmaina NeoOffice portu Mac OS X. Jei kuriama MS Office for Mac versija bus draugiška Lietuvos naudotojams (ko apie ankstesnę jos versiją tikrai pasakyti negalima), gal ir būsiu silpnavalis, bet širdyje (oi, kaip sunku tai rašyti, kai veiksmai kartais nusileidžia įsitikinimams) remsiu atviro kodo bendruomenę. Fui, net pačiam nemalonu paliko.

 5. Marius
  Posted 2007.10.9 at 13:48 | Permalink

  Na nežinau. Gal esu iš tų amžinų burbeklių pesimistų, bet… Kas iš to, koks standartas bus patvirtintas :) pas mus, „tundroj“, vis tiek reikalaus word’inio *.doc. Inercija, tingėjimas, užsispyrimas, na, kartais ir matyt nemažos dovanėlės iš M$ (čia spėju, nes deja neturiu tam įrodymų) daro savo.
  Kelių Lietuvos institucijų svetainėse matėte kokius nors pateikiamus įvairius dokumentus atvirais formatais? Suskaičiuot galima ant pirštų, gal net vienos rankos. O pažiūrėkim, kokią dalį sudaro *.doc’ai? Pradėkim kad ir nuo paties lrs.lt – kurgi ten rasi kažką kito išskyrus *.doc?