Kaip išsirinkti skaitmeninį fotoaparatą?

Skaitmeninis fotoaparatas

Turėtų būti dar ir paantraštė: Kodėl tiek daug žmonių fotoaparatus renkasi tik pagal megapikselius? Atsakymas, beje, visai nesusijęs su technika – tai yra grynai psichologinis triukas. Renkantis prekę žmonėms reikalingas kažkoks, tegu ir menamas, kokybės indikatorius. Penkios žvaigždutės geriau už tris, metų gaminys geriau už nemetų gaminį, 7 Mpix geriau už 6,8 Mpix. Bet labai dažnai tai tik klaidina. O kaip išsirinkti fotoaparatą objektyviau?
Apie megapikselių svarbą ar nesvarbą prisiginčyta iki soties. Norite daugiau argumentų, kad Mpix nesvarbūs devyniais atvejais iš dešimties? Paskaitykite puikų David Pogue straipsnį New York Times – autorius nepatingėjo atlikti realius bandymus su įvairia Mpix geba ir leido žmonėms juos palyginti. Manau, rezultatą galima atspėti.

Toliau seka kai kurių skaitmeninių fotoaparatų parametrų išvardinimas su pastabomis, kokiam vartotojui jos yra svarbios (PRO – profesionalui, AM – aktvyviai fotografuojančiam mėgėjui, ŠM – šeimos fotoaparatui (skaitmeniniam „muilinės“ pakaitalui, TF – mobiliojo telefono fotoaparatui). Rinkitės fotoaparatą ne pagal funkcijas ir parametrus, o pagal jo paskirtį. Susiraskite sąraše tik tas savybes, kurios svarbios ir galutinį sprendimą priimkite pasvėrę kainą, dizainą ir savo simpatijas kuriam prekės ženklui.

 • Sensoriaus dydis (coliais): PRO, AM. Didesnis sensorius priartina skaitmeninį fotoaparatą prie klasikinio 35 mm formato.
 • Megapikseliai: PRO. Viskas virš 4 Mpix yra gerai. Daugiau reikia tik tais atvejais, kai vaizdas bus labai smarkiai didinamas – daug Mpix reikia paukščių stebėtojams, fotografuojantiems lėktuvus skrydyje ir šnipams.
 • RAW režimas: PRO, AM. Reikalingas tik tiems, kas pasiryžęs po fotografavimo dar nemažai laiko praleisti su Photoshop arba fotografuoja medžiagą grafikos manipuliacijoms.
 • Rankinės nuostatos: PRO, AM. Fotografavimo parametrų nustatymas rankiniu būdu yra dalykas, neleidęs masėms fotografuoti tol, kol neatsirado „muilinės“ su autofokusu. Nereikalingos 90% fotoaparatų.
 • Užprogramuoti režimai: AM, ŠM. Naujesnės kartos telefonuose užprogramuoti portreto, gamtovaizdžio, naktiniai, sporto ir pan. režimai išprendžia aibes problemų neįgudusiems fotografuoti ir padeda labiau įgudusiems pagauti geresnį kadrą. Labai reikalinga, nors nedažnai pasitaikanti funkcija telefonų fotoaparatams.
 • „Papliūpos“ režimas: VISIEMS. Nors ne visuose aparatuose yra, šis dalykas nepaprastai naudingas visiems. Tai fotografavimas be pauzės – vieno kadro po kito. Jei fotografuoji vaiką žaidžianį su šuniuku ar ralio automobilius, išneriančius iš už posūkio – pagauti gerą kadrą su vienetiniu kadru yra tas pats kaip laimėti teleloto.
 • Jautrumas: PRO. Sensoriaus jautrumo reguliavimas svarbus visiems, tačiau tik profesionalams reikalingi tokie dalykai, kaip ISO3200 ar ISO80.
 • SK ekranas: NIEKAM. Kontraversiška, ar ne? Labai daug apžvalgininkų giria arba peikia fotoaparatus už jų skystųjų kristalų ekrano kokybę. Tačiau jūsų nuotraukos vistiek skirsis nuo vaizdo ekrane – realiai jis reikalingas tik kompozicijai. Todėl tinka bet koks – net mažos gebos ir net nespalvotas, svarbu, kad jis „nenukąstų kraštų“.
 • Elementų talpa: VISIEMS. Bet neypatingai svarbu. Jei fotoaparatas leidžia per dieną padaryti bent 200 nuotraukų be elementų perkrovimo – to turėtų būti per akis.
 • Atminties kortelės tipas: PRO. Kitiems svarbu tik tada, jei jau turi kokį nors (SD, MMC, xD) kortelių skaitytuvą ir nenori naujo.
 • Lęšis: PRO, AM, TF. Jei jau norite būti priekabūs fotoaparatui, geriau lyginkite ne megapikselius o optiką. Tai daug svarbiau. Tai svarbu ir mobiliesiems telefonams – jei lęšis niekam tikęs, tai 5 Mpix sensorius ten įdėtas veltui…
 • Optinis pritraukimas: PRO, AM. Teoriškai būtų svarbus visiems, bet atostogų fotoaparatais retai fotografuojama su štatyvu, o vaizdo stabilizacijos sistemos jo neatstoja.
 • Skaitmeninis „pritraukimas“: NIEKAM.
 • Vaizdo fokusavimo režimai: PRO. Koks skirtumas, kiek taškų fokusavimui naudojama, jei viskas ką jūs darote – tai sulaukiate ryškaus vaizdo ekrane ir spaudžiate kadro mygtuką?
 • Uždelstas fotografavimas: PRO, AM, ŠM. Visi nori patekti į kadrą.
 • Šviesos balansas (WB): PRO, AM, ŠM. Tai mažai kieno iš paprastų vartotojų naudojamas dalykas – ir labai gaila. WB kompensavimas gali labai pagerinti net paprasčiausias kasdienes nuotraukas.
 • Blykstė: PRO. Svarbi būtų visiems, tačiau tik profesionalas investuos į brangias išorines ir papildomas blykstes. Visiems kitiems blykstė yra sunkiai suvaldomas blogis.

Pagal šį sąrašą renkantis fotoaparatą šeimai pakanka atkreipti dėmesį į fotografavimo režimų pasirinkimą, padiskutuoti su pardavėju apie lęšio kokybę, sužinoti nuotraukų iki kito elemento pakrovimo skaičių, pasidomėti šviesos kompensavimo galimybe ir galimybe pačiam patekti į kadrą. Visa kita – skonio ir piniginės dalykai.

This entry was posted in kompiuteriai, patarimai. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

One Comment

 1. Posted 2007.7.9 at 14:27 | Permalink

  Super :D

4 Trackbacks

 1. [...] Daugiau informacijos apie fotoaparato pasirinkimą: žr. „Kaip išsirinkti skaitmeninį fotoaparatą“. [...]

 2. [...] 42. Kaip išsirinkti skaitmeninį fotoaparatą? [...]

 3. [...] gamybos – taip ir neprisiruošiau daryti patarimų tokiu formatu, tačiau akivaizdu, kad skaitmeninio fotoaparato pasirinkimui sakinys „Viskas virš 4 Mpix yra gerai“ laikytinas nustojusiu galioti – dabar net telefonai [...]

 4. [...] yra bent du rašiniai, skirti padėti išsirinkti skaitmeninį fotoaparatą: vienas – apie fotoaparato techninių charakteristikų svarbą pagal technikos paskirtį, kitas – bendro pobūdžio rekomendacijos ir patarimai. Abu siūlo [...]