Cenzūra

Tai jau nemaniau, kad po kelių mėnesių nuo tinklaraščio uždarymo teks jį dar papildyti įrašu, tačiau, ko tik mūsų valdžia nepadarys, kad tinklaraščiai nemirtų… Praeitą ketvirtadienį iš Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento gavau raštą dėl vieno seno nežinau.lt įrašo (dabar jau cenzūruoto). Rašte (faksimilė žemiau) reikalaujama pašalinti kelias teksto dalis:

1. „Pirmiausia reikėtų nepamiršti, kad išgerto vyno kiekis atvirkščiai proporcingas jo naudai :) Taigi, žemiau išvardintos alkoholio normos yra nekenksmingos mūsų organizmui:

Vyrams – ne daugiau kaip 2 taurės (po 150 ml) vyno per dieną. Ne daugiau kaip 700 ml alaus arba 90 ml degtinės.
Moterims – ne daugiau kaip 1 vyno taurė (150 ml) per dieną. Ne daugiau kaip 350 ml alaus arba 45 ml geros degtinės.“

Rašte teigiama „tikėtina, kad tai yra alkoholio reklama palankiai vaizduojanti nesaikingą alkoholinių gėrimų vartojimą, pateikianti neteisingą ir (ar) klaidinančią informaciją apie alkoholinius gėrimus“.

2. „Kai jau išsiaiškinome vyno kiekius, galime pereiti prie naudingų jo savybių :) Išgerta vyno taurė padidina taip vadinamojo gerojo cholesterolio (HDL-cholesterolis) kiekį organizme bei pagerina mūsų kraują. Vynas taip pat sumažina riziką susirgti Alzhaimerio, Parkinsono bei širdies ir kraujagyslių ligomis.

Raudonojo vyno sudėtyje yra daugiau resveratrolio. Resveratrolis – tai stiprus antioksidantas, mažinantis galimybę susirgti vėžiu. Vynas turi stiprų priešuždegiminį poveikį, taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Mokslininkai ištyrė, kad būtent šio augalinio estrogeno dėka sumažėja rizika susirgti krūties vėžiu. Taigi išgerti taurę raudonojo vyno visai naudinga.“

Rašte sakoma „tikėtina, kad tai yra alkoholio reklama siejanti alkoholio vartojimą su fizinės būklės pagerėjimu, su gydomosiomis savybėmis, pateikianti neteisingą ir (ar) klaidinančią informaciją apie alkoholinius gėrimus“.

Rašo faksimilė smalsiems (didinasi):

Mano trumpas komentaras:

1. Tikėtina, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento rašte neteisingai ir (ar) klaidinančiai interpretuojama reklamos sąvoka. Rašinyje pateikiama informacija nėra reklama, ji nėra apmokėta ir nebuvo skelbta kieno nors užsakymu.

2. Perskaičius tekstą akivaizdu, kad autorė rašo tik apie saikingą („vyno kiekis atvirkščiai proporcingas jo naudai“, 4x „ne daugiau“) alkoholio vartojimą. Taigi tikėtina, kad rašto teiginys apie nesaikingo vartojimo skatinimą yra neteisingas ir (ar) klaidinantis.

3. Autorė neteigia, kad apsvaigimas nuo alkoholio yra teigiamas dalykas. Jei rašto autoriai ginčija, kad, pavyzdžiui, raudonasis vynas turi antioksidantų ar kitų straipsnio autorės paminėtų medžiagų, tai tuomet rašto teiginiai yra neteisingi ir (ar) klaidinantys.

Ir vis dėlto aš nusprendžiau nepalikti teksto ir cenzūruoti jį taip, kaip reikalauja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento raštas. Kodėl?

Nepaisant to, kad tekste nėra alkoholio reklamos ir kitų rašto autoriams neįtikusių dalykų, jis turi kitų trūkumų. Pirma, jis netinkamai cituoja šaltinius (nėra nuorodų į konkrečius tekstus ir tyrimus). Antra, autorė pasirinko apie kenksmingas vyno savybes parašyti atskirai. Dėl nešališkumo tą vertėjo pateikti viename straipsnyje. Trečia, man yra žinomi atvejai, kuomet žmonės perteklinį alkoholio vartojimą teisina „sveikatos taisymu“. Tai nesusiję dalykai, bet šia tema verta rašyti atsargiau.

Dėl cenzūravimo apskritai:

Apie cenzūrą šioje svetainėje nemažai rašyta. Nebenorėčiau šių temų tęsti uždarytame projekte. Mano nuostatos liko nepakitusios. Manau, kad Volteras buvo teisus sakydamas „Galvokite patys ir leiskite galvoti kitiems“. Manau, kad cenzūra yra paskutinis pralaimėjusiojo disputą argumentas. Manau, kad tiesa netenka vertės, kai jos negali palyginti su tuo, kas tau neteisinga.

This entry was posted in neteisybės, svetainė. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

25 Comments

 1. Posted 2011.11.15 at 19:15 | Permalink

  Aš irgi esu ne kartą gavęs prašymus panaikinti kai kurias blogeriai.lt esančias žinutes dėl „šmeižiančių“ teiginių. Visada maloniai atrašydavau atgal, kad autorių rašomas turinys yra jų pačių reikalas ir aš kaip puslapio administratorius už turinį neatsakau, todėl jeigu nori, kad įrašas būtų panaikintas, tuomet besiskundžiantis tegu pats susisiekia su žinutės autoriumi. Mano požiūris toks pats kaip ir bet kokiam kitam socialiniam tinkle: jei kas nors parašo žinutę į savo Twitter paskyrą, tai Twitter gi dėl to nėra atsakingas.

  Tavo atvejis įdomesnis, bet aš asmeniškai būčiau gerai pasvarstęs ar teiginiai apie alkoholio leistiną vartojimo kiekį galimi būti interpretuojami kaip skatinimas gerti. Vadovaujantis tais pačiais principais tokiu atveju reiktų reikalauti pašalinti bet kokius tekstus ir apie rūkymą. Mažu kas nors perskaitęs ims ir pradės rūkyti! :)

  • vienastoks
   Posted 2011.11.15 at 19:43 | Permalink

   Tiesa. Aš nesutinku, kad rašte pateikiami argumentai yra svarūs ar netgi teisingi. Galimas dalykas, kad net tokio paprasto teksto cenzoriai nesugebėjo suprasti (problema, kuri, sprendžiant iš istorijos, egzistuoja tiek pat, kiek egzistuoja pati cenzūra). Tai pateikiau argumentuose. Bet tiesa ir tai, kad šis rašinys nėra labai korektiškai pateiktas dėl išvardintų dalykų.

   Jei nežinau.lt būtų agregatorius ar rekomendacijų tarnyba, tai neliesčiau rašinio (o ir neprieičiau prie originalo). Tačiau šiuo atveju tekstas buvo rašytas svetainei, tai aš pasinaudojau redaktoriaus privilegijomis, nors nemanau, kad jis turėtų kam nors kliūti kaip alkoholio reklama.

   • Posted 2011.11.16 at 15:14 | Permalink

    Patys Lietuvoje galiojantys įstatymai yra cenzūrai friendly, plius valdininkai jais piktnaudžiauja. Jie žino, kad niekas neišdįs pasipriešinti jų savivalei – kaip ir šiuo atveju – paburbėjai po nosimi, kad nesutinki, tačiau įvykdei jų reikalavimą (tad tikslą jie pasiekė). Reikalingas teisinis panašaus atvejo precendentas – kol kas visi autoriai, gavę panašius reikalavimus, truputį sau paburbėję tiesiog jiems paklūsta…

  • Posted 2011.11.16 at 15:08 | Permalink

   Laimei ar nelaimei, bet Lietuvoje pagal teisminę praktiką kaltu už svetainės turinį laikomas tos svetainės šeimininkas (savininkas). Buvo atvejų, kai svetainės buvo baustos už trečių asmenų ten parašytus komentarus. Jei aš čia, pavyzdžiui, parašyčiau šmeižikišką komentarą, o savininkas jo greitai nepašalintų, tai jam grėstų atsakomybė (prarasti kompiuterį, piniginė bauda, galbūt dar kažkas).

 2. Posted 2011.11.15 at 19:43 | Permalink

  Protestuodamas imsiu iš išgersiu taurę vyno, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas žinotų jog ir cenzūruotas straipsnis piliečius skatina gert, todėl jie be reikalo iššvaistė gero popieriaus lapą ir savo bei kitų laiką!

  • vienastoks
   Posted 2011.11.15 at 19:58 | Permalink

   Žinai, kas ironiškiausia? Tai, kad šis projektas uždarytas. O tai reiškia, kad šis įrašas apie cenzūrą su visu jos tekstu kabės tol, kol man užteks kantrybės ir noro mokėti už svetainės talpinimą…

  • Arnis
   Posted 2011.11.15 at 23:36 | Permalink

   Prisijungiu.

 3. Posted 2011.11.15 at 21:16 | Permalink

  Čia ne tas pats Povilas Radzevičius?
  http://kauno.diena.lt/dienrast.....uka-101510

 4. Posted 2011.11.15 at 21:17 | Permalink

  Irgi įdomus atvejis – šian perskaičiau: http://www.ntakd.lt/lt/naujien.....newsid=975

  Elektroniniame dienyne buvo TextAds reklama, ir kūrėjai matyt kategoriją neteisingai buvo parinkę. Pyst ir Martinio reklama. Pyst ir 10000 Lt baudelė.

 5. Andrius
  Posted 2011.11.15 at 22:59 | Permalink

  Kaip bebutu, turi arba vykdyti, arba skusti

 6. pofkė
  Posted 2011.11.16 at 16:05 | Permalink

  LIETUVOS RESPUBLIKOS ALKOHOLIO KONTROLĖS ĮSTATYMAS, 2 str., 4 p.

  Alkoholio reklama – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija, susijusi su įmonių komercine, ūkine bei finansine veikla, skatinanti įsigyti ar vartoti alkoholio produktus.

  Ar tavo „skleidžiama informacija“ buvo susijusi su komercine, ūkine bei finansine įmonių veikla? Jeigu ne, tai jau yra NTAKD įgaliojimų viršijimas, ir tavo konstitucinių teisių (LR Konstitucija, 25 str. Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas.) pažeidimas.

  Tokia mano nuomonė, gal kas ir įrodys, kad netiesa ką čia surašiau, tačiau mano įsitikinimų niekas nepakeis:

  „The only valid censorship of ideas is the right of people not to listen.“ (Tom Smothers)

  • vienastoks
   Posted 2011.11.16 at 16:10 | Permalink

   Atsakau į klausimą (nors ir tekste yra atsakymas): ne, skleista informacija niekaip nesusijusi su komercine, ūkine bei finansine įmonių veikla.

 7. pofkė
  Posted 2011.11.16 at 16:18 | Permalink

  Aš tai ir turėjau omenyje;)

 8. Posted 2011.11.16 at 16:19 | Permalink

  Įdomu kodėl prie kitų tinklaraščių nesikabinėja? Kitur galima rasti dar ne tokių pažeidimų, bet jie niekam nerupi. Kas nors įskundė šį blogą? O gal vien dėl to, kad jis buvo (yra) gana populiarus? Ar čia Džiugo tiesiog kažkas nemėgsta? :)

 9. Posted 2011.11.16 at 22:06 | Permalink

  Hmm, bet čia yra ir naujų galimybių :)
  Pavyzdžiui – raudonojo stiklinėle puikiai virškinimui padeda.
  Na ir? Juk normaliai :D
  Pamenu, rūsčiais ikiistoriniais laikais mokė mus apie tarpukario lietuvių poetus, jų simboliką. Tada jaunas aš nesupratau, kaip tai puiku – simboliai ir prasmė tarp eilučių!
  Aišku, išmėtėm mes gebėjimą pasakyti subtiliai – bet dabar puiki proga mokytis :D

 10. x
  Posted 2011.11.17 at 12:15 | Permalink

  Žr. Lietuvos Vyriausiojo Administracinio Teismo byla Nr. A-XX-1079-11 (galima rasti per http://www.lvat.lt/sprendim%C5.....%A1ka.aspx).

  „Teisėjų kolegija konstatuoja, kad alkoholio reklamos sąvoką sudaro du elementai: informacijos, skatinančios įsigyti ar vartoti alkoholio produktus, skleidimas, ir tokios informacijos sąsajos su įmonių komercine, ūkine ir finansine veikla. Kiekvienu atveju šie abu elementai turi būti tiriami neatsiejamai vienas nuo kito, įvertinat visas turinčias reikšmės aplinkybes“.

  Šiuo atveju buvo nagrinėjama byla dėl VTAKT skirtos baudos leidyklai, kuri išleido knygą apie vyną. Knygoje iš esmės panašūs teiginiai apie saikingo vyno vartojimo poveikį sveikatai. Konstatuota, kad „Teisėjų kolegijai nekyla abejonių dėl to, kad pareiškėjas, leisdamas knygas, nėra suinteresuotas alkoholio produktų pardavimo skatinimu ir pareiškėjo komercinė veikla nėra susijusi su alkoholio produktų pardavimu“. Manau situacija visiškai analogiška.

 11. Ieva
  Posted 2011.11.18 at 0:00 | Permalink

  Kokiais moksliniais tyrimais remdamiesi teigiate, kad kasdienis alkoholio maukimas yra nekenksmingas organizmui? Nepykit, bet palaikau Kontrolės departamentą. Nėr čia ko skleist erezijų.

 12. Galva neneša
  Posted 2011.11.18 at 19:54 | Permalink

  Bandymas…

 13. Galva neneša
  Posted 2011.11.18 at 20:18 | Permalink

  Ogi būna sutapimų! Na, ne 100%, bet…
  Kaip syk vakar gavau AVAAZ.ORG prašymą pasirašyta po peticija PRIEŠ JAV planuojamą INTERNETO CENZŪROS ĮSTATYMĄ, kurį jos ruošiasi taikyti GLOBALIAI, bet kurios šalies svetainei.
  Pasak iniciatorių, gresia sankcijos net ir tokiems kaip You Tube ir pan., jei tik cenzūrai nepatiks kad ir lankytojo komentaras ar kt.
  Norintieji paremti pasaulines avaaz iniciatyvas kviečiami apsilankyti čia
  http://www.avaaz.org/de/save_t.....fd1629da39
  prašomi nuorodą pakabinti savo svetainėse ar Facebookuose, prašomi plačiai viešinti, pranešti ir paraginti draugus pasirašyti prieš interneto cenzūrą.
  (puslapio viršuje pasirinkite tinkamą kalbą)

  –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
  Dėl Tamstos galvasopio:
  - Jau nekalbant apie tai, kad matau būtent labai DELIKAČIĄ ANTIreklamą, nes NEDVIPRASMIŠKAI rašoma apie ATVIRKŠČIĄ proporcingumą, todėl tolesnį tekstą reikia skaityti turint galvoje šią pastabą. Jeigu kas nors to nepastebi, tai Tamsta negalite atsakyti už tuos, kas nemoka analizuoti skaitomo teksto.
  - Tai SENAS įrašas? Tada – ar šiam „nusikaltimui“ netaikoma senatis?
  - Tamsta negalite atsakyti už tikrai rimtą interneto turinio bėdą – nenaikinamus senus, nebegaliojančius ir todėl gal net klaidinančius įrašus. Kiek aš kovojau su sena, nebegaliojančia, žmogų klaidinančia ir net pyktį sukeliančią informacija apie mane. Paskambini svetainės šeimininkui (jeigu dar tokį randi), pasakai, kad duomenys jau prieš 10 ar daugiau metų pasikeitę, o jie sako, kad šiandien jie jau seniausiai informacijos pateikimu neužsiima. O įrašai kabo… Neišmanau interneto technologijų, nežinau, kaip tai sprendžiama.

 14. niekastoks
  Posted 2011.11.19 at 0:26 | Permalink

  atsiprasau uz savo pranszuzu… bet cia jau paspringes zolemis su vodke juokiasi…

 15. Mantas
  Posted 2011.11.25 at 1:54 | Permalink

  Laiku uždarei puslapį. Nebeatidarinėk.. tikrai laiku uždarei.

 16. Julius
  Posted 2011.11.29 at 16:48 | Permalink

  Sveiki,
  Ar galima butu kazkaip susiekti su autoriumi „vienastoks“ gauti kazkoki jo kontakta, noreciau uzduoti keleta klausimu. dekoju is anksto.

 17. Posted 2011.12.5 at 20:51 | Permalink

  Ne cenzūroje aš čia regiu problemą. Šimtą metų cenzūrai rūpi seni straipsniai bloguose, bet greičiausiai kažkas iš tautiečių tave įskundė, o cenzūra turi reaguoti į tautos geradėjų skundus…

6 Trackbacks

 1. [...] ką valdžiauninkai iš visokių šūdo-malimo-už-mūsų-pinigus-departamentų laikys teisingu. Pirmoji kregždė jau yra. Sveiki sugrįžę prie Sovietų Sąjungos durų! Šis įrašas priskirtas glupstvos, [...]

 2. By MariukasM.LT » Kartais man patinka… on 2011.11.15 at 21:45

  [...] alkoholinius gėrimus“, o tik mano asmeninė nuomonė. Tad, ponai valdininkai, jei visgi norite lipti ant bačkos ir rodyti tautai savo durnumą, savo raštus visgi siųskite registruotu laišku, o ne elektroniniu paštu, nes ten visas man [...]

 3. [...] veikia, valstybės tarnautojai dirba – ne už dyka mes jiems mokam! O kad nesupranta varguoliai valstybės valdymo – tai tik [...]

 4. [...] užsipuolė nezinau.lt blog’o autorių. Mano supratimu visai nepagrįstai. Bet jūs patys paskaitykite kas ten ir apie ką. O mano komentarai būtų [...]

 5. [...] užsipuolė nezinau.lt blog’o autorių. Mano supratimu visai nepagrįstai. Bet jūs patys paskaitykite kas ten ir apie ką. O mano komentarai būtų [...]

 6. [...] paskatino plačiai paplitęs (tai tik parodo, kaip plačiai buvo juoktasi iš draudimų sargų) nežinau.lt atvejis, kuris puikiausiai iliustruos mano poziciją. Beje, prie tokio lygio nesąmonių puikiai tinka ir [...]