BlogOut 09 – spyglių rankiojimas

tt11.jpg

Yra viena keista gyvenimo savybė: jeigu iš jo reikalaujate tik geriausių dalykų, dažniausiai juos ir gaunate.

W. Somerset Maugham

Sveiki, pailsėję nuo nežinau.lt! Nepažadu, kad nuo šiandien tinklaraštis grįš į įprastinį ritmą – man vis dar atostogos – tačiau apie svarbesnius ir įdomesnius dalykus pasistengsiu parašyti, nes per atokvėpio Palangoje dienas prisirašiau gausybę minčių ir idėjų – tiek įrašams čia, tiek ir ateities darbams.

Beje, apie tuos ateities darbus: BlogOut 09 susitikime Palangoje skaičiau pranešimą apie „turinio tinklo“ projektą. Tai ateities dalykas, kurio plačiau kol kas neketinau aptarti, tačiau sulaukęs netikėtai kietos kritikos, privalau išrankioti pagrindinius spyglius, kad jie netrukdytų dirbti tiems, kas nori projektą įgyvendinti, ir neišsklaidytų jų entuziazmo. Kitaip tariant, ginu ne namą, o jo brėžinius.

Gausiausiai kritikos „turinio tinklui“ (TT – jis tiesiog dar neturi kito pavadinimo) pažėrė Artūras Račas, iš dalies cituodamas Artojo pamąstymus. Abu autoriai, tiesa, viliasi, kad projektas pavyks, todėl kritika ir abejonės laikytinos konstruktyviomis, tačiau pakomentuosiu jas, nes su daugeliu išsakytų dalykų nesutinku arba interpretuoju juos visai kitaip. (Prieš skaitant toliau vertėtų bent trumpai peržvelgti skaidres ir perskaityti oponentų pastabas, nes nebus aišku, apie ką kalbu).

 • Skaitomumas ir kokybė susiję. Artūras mano kad tik kokybė skatina skaitomumą, o aš pridėčiau, kad ir citavimas, nuorodos bei apžvalgos gerina kokybę. Tai per du Blogoramos gyvavimo metus patikrinta daugiau kaip 600 kartų. Aš netgi nedidelį susijusį tyrimą skaidrėse pateikiau. Žinoma, ne visi autoriai išnaudoja galimybę rinkti skaitytojų auditoriją, kaip ne visi žurnalistai sugeba išnaudoti šansą parašyti nacionaliniam dienraščiui ar portalui, bet bendruomenėje yra daug autorių, norinčių tobulėti. O kokybiškų tekstų skaitinių portalui jau dabar yra daugiau nei pakankamai – kiekvienai dienai. Tas pats visiškai tinka ir RSS prenumeratoms – rašyti įdomius tekstus labai svarbu, bet kol kas daug didesnė problema yra juos surasti ir pristatyti.
 • Komentarų kiekybė ir kokybė. Didesnis skaitytojų srautas į tinklaraštį padidina ir komentarų skaičių prie straipsnių. Nors padaugėja ir gerų, ir blogų komentarų, galimybė rinktis ir filtruoti juos, formuojant turiningai diskutuojančią tinklaraščio skaitytojų bendruomenę, atsveria tuos netikusius komentarus, kuriuos palieka atsitiktiniai priklydėliai. Juo labiau, kad iš bendruomenės tinklo tokių patenka kur kas mažiau, nei iš visiškai svetimų šaltinių, įskaitant portalus ir Google paiešką. Iš TT atėjęs žmogus parašys vertingesnį komentarą, nei skaitytojas atkeliavęs iš paieškos. Pirma, jis jau veikiausiai bus komentavęs tinklaraščiuose ir žinos, kad diskusija juose dažniausiai autorių prižiūrima, antra, jis ateis „su rekomendacija“, todėl sumažės tikimybė, kad pataikys į visiškai svetimą jam temą.
 • Turinio archyvo vertė. Sunkiai besupratau Artūro pastabas dėl nuorodų. Iš jų galėtum pagalvoti, kad vertingas yra tik tas tekstas, kuris paskelbtas šiandien. O visa TT idėja remiasi visiškai atvirkščiu dalyku – vertingo, bet nematomo turinio panaudojimu tiek projekte, tiek ir tinklaraščių tekstuose. Man tas dalykas toks pats akivaizdus, kaip žurnalistui – redakcijos kaupiamo archyvo vertė.
 • Tinklo įtaka. Visiška netiesa, kad tinklas nedidina jo tekstų įtakos skaitytojų visuomenei. Nors paskirą „skandalą“ (aš netgi drįsčiau ginčyti Artūro pateikiamo pavyzdžio tinkamumą „įtakai“ iliustruoti) gali paskelbti bet kas (ar tiesiog nusiųsti populiariausiai naujienų svetainei), dauguma esminių pokyčių („ė“ iniciatyva, „Sveiko vaiko“ gynimas) vyksta tik bendruomenės jėgomis ir vieno kurio tinklaraščio be jos paramos nėra įvykdomi.
 • Minčių aruodas. Nors turinio tinklas niekaip neapsaugos žmonių nuo fizinio išsekimo, dvasinių išgyvenimų ir pan., jis tikrai padės nuo temų rašymui išsekimo. Tinklaraščių rašymas yra toks pats „reaktyvinis“, kaip ir žinių – tik žurnalistai reaguoja į įvykius, o tinklaraščiai dažniausiai – į diskusijas (kaip aš dabar). Todėl sekdami jų srautą, turėdami jų archyvą ir matydami aktualiausias temas, jie gali vėl pasigauti įkvėpimą tęsti darbus ar rasti naujų temų.

Tolesnės rašinio mintys dar labiau nustebino. Autorius informaciją suskirsto į dvi grupes: faktus ir nuomones. Tik pirmoji, esą, domina skaitytojus. Iš kur tokia išvada, neaišku, nes tiek publicistika, tiek nuomonių skiltys laikraščiuose bei portaluose, straipsniai žurnaluose, įrašai tinklaraščiuose buvo ir yra labai gausiai skaitomi. Dar daugiau – pakanka peržvelgti keliasdešimt portalų straipsnių, kad pamatytum, jog nuomonės užvesta diskusija paprastai būna gyvesnė už sausą „agentūrinį“ faktą. O jei tas faktas labai svarbus, bet paliktas „plikas“, tai skaitytojų bendruomenė tuoj pat suskumba užpildyti analizės ir komentaro stoką savo mintimis po juo. Dievaži, liūdna būtų, jei visas informacijos poreikį patenkintų tik „Valstybės žinios“ ir naujienų agentūros. Viską už ataskaitų apie faktus ribų pavadindamas „menkaverčiu turiniu“, Artūras tarsi nubraukia ir visus savo daugelio metų darbus, dirbamus eteryje, portaluose ir savo tinklaraštyje.

Aš suprantu, kad tinklaraščiai negali tikėtis portalų sėkmės, nes taip pasakė A. Račas per Login 2009, bet jei galvoje dar kam nors kirba abejonių, siūlau atlikti nedidelį eksperimentą:

 1. Imti kurių nors dviejų populiarių portalų poros dienų medžiagą ir sugretinti ją. Išmesti iš sąrašo visus pasikartojančius pavadinimus – naujienų agentūrų ir pranešimų spaudai produkciją.
 2. Atidžiai perskaityti likusį tuziną ar pan. rašinių ir įvertinti ne mažiau griežta, nei A. Račo, akimi. Ar jie visa galva lenkia geriausius tinklaraščių tekstus? Ar juos parašę žmonės yra labiau kvalifikuoti ir informuoti už tinklaraščius rašančius Česlovą Iškauską, Justą V. Paleckį, Artūrą Račą, Andrių Kubilių, Aurelijų Katkevičių, Artūrą Zuoką, Justiną Žilinską, Petrą Kudarą, Simoną Bartkų, rinkodaros ir reklamos specialistus iš Marketer.lt, Dansu Dansu, Apie reklamą, medijų komentatorių Uagadugu, Gediminą Gasiulį, Opinijas, sistemų saugumo specialistus ir finansų analitikus ir dar porą šimtų kitų, siauresnių sričių specialistų?
 3. O ką, jei prie tinklaraščių dienos temų pridėtumėme BNS, Elta ir spaudos pranešimus? „Neužpykite, bet visiška utopija.“? Nepykstame, nes ne utopija.

Edukacija, One.lt ir „Visada susitvarko“

TT projektas yra sumanytas kitoks, nei dabar egzistuojantys dienos skaitinių šaltiniai. Tai leidžia Artojui daryti prielaidą, kad jis bus nesėkmingas. „Nes masėms nereikia informacijos“ (o portalai ką skelbia?). Esą ilgalaikis Delfi dominavimas informacijos sklaidos internete priemonių viršūnėje simbolizuoja ne tik stagnaciją, bet ir žmonių inerciją, nenorą naudoti informaciją kitaip.

Atspėjote – žinoma, nesutinku! Kaip greitai žmonės išmoko naudotis mobiliaisiais telefonais, iš esmės pakeisdami savo bendravimą su kitais? Kaip greitai iškilo socialinių tinklų fenomenas? Net vienos kartos akimis žiūrint, tai įvyko akimirksniu. Jokios inercijos, „tautos durnumo“ ar įgimto konservatyvumo nėra. Inercija ar stagnacija yra ten, kur neatsirado naujų idėjų, naujų įrankių ir būdų naudoti informaciją.

TT – vienas iš bandymų tai pakeisti. Iniciatyvesnė, tinklaraščius skaitanti ir rašanti, socialinius tinklus ir naująsias medijų formas aktyviai naudojanti žmonių dalis tą supranta. Kaip ir poreikį stagnaciją išjudinti. BlogOut dalyvių replikos One.lt adresu, kuri irgi yra dalis tos stagnacijos, yra ne populiarumo pavydas (lygiai taip galėtum sakyti, kad A. Račas apie LEO rašo pavydėdamas jai pinigų), o noras tiek edukacija (daugybė įrašų apie tai buvo), tiek ir bendruomenės spaudimu keisti padėtį. Manote, neveiksminga? Pasižiūrėkite į lietuviškosios bendruomenės augimo Facebook tinkle tempus.

TT – taip pat ir prieštara Artojo „Viskas susitvarkys savaime. Visada susitvarko“. Ne, nesusitvarko. Kažkas dirba, stengiasi ir sukuria tai, kas mums, pasyviems, sudaro savaiminio susitvarkymo iliuziją. Jei norime patys ką nors keisti, tobulinti ir siekti daugiau, tai geriau dirbkime patys!

Dėl labai konkrečių įgyvendinimo dalykų (investicinės paramos ar fondų finansavimo) kol kas nenorėčiau diskutuoti – šis bei tas paaiškės per susitikimus artimiausias porą savaičių, tačiau projektas gali būti pradėtas ir kuriamas be stambaus finansavimo. Tolesnė jo sėkmė tikrai priklausys nuo to, kaip patraukliai ir naudingai skaitytojui bus pateikta informacija ir įrankiai ja naudotis. Čia galima smarkiai susimauti – nė kiek to neginčiju. Tačiau esu visiškai tikras, kad prielaidos tokiam projektui yra tvirtos – kartą nepavykus, galima bandyti dar ir dar kartą. O gal to nė neprireiks…

Gaila, kad tik Post Scriptume, bet vis tiek noriu nuoširdžiausiai padėkoti BlogOut organizavusiam Andriui, visiems susitikimo ir diskusijų dalyviams, visiems tiems, kas jau atsiuntė laiškus ar Twitter žinutes su klausimais, kuo gali prisidėti prie projekto įgyvendinimo. Man reikės šiek tiek laiko konsultacijoms ir organizaciniams dalykams, tačiau netrukus traukinys turėtų pajudėti iš vietos. Aš nė nesitikėjau, kad taip greitai.

This entry was posted in komunikacijos, neteisybės and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

11 Comments

 1. Posted 2009.7.11 at 17:35 | Permalink

  Nekantraudamas laukiu paziuret kas is viso to iseis… :) Ir zinoma linkiu Sekmes!

 2. Posted 2009.7.11 at 18:05 | Permalink

  Manau, tik noro reikia. Kaip ir tinklaraščių konferencija atsirado vien todėl, kad kažkas norėjo.

  O kokie Delfi, tai jie vien dėl to gyvena, kad niekas net nebandė jų aplenkti.. Ten iki tokio lygio nusivažiavę, nes nėra konkurencijos, tai ir aplenkt realiai vienas juokas, jei tik pakankamai žmonių susirinks. :)

  I dar, IMO, per mažai informacijos pateikei. O tai dabar realiai neiks nieko nežino, negali prisidėti, nes juk blogout tik keli žmogeliai buvo.

  • vienastoks
   Posted 2009.7.11 at 18:26 | Permalink

   Dėl informacijos tai tu teisus – per mažai jos. Bet nenoriu rašyti tuščių paistalų. Kai tik užčiuopsiu konkrečias gaires, būtinai pasidalinsiu.

 3. Posted 2009.7.11 at 22:28 | Permalink

  Jaučiu pareigą šiek tiek pasiaiškinti…:)

  Pirmiausia, man atrodo, kad buvau neteisingai interpretuotas dėl faktų ir nuomonių. Džiugas teisus, sakydamas, kad nuomonės susilaukia daugiausiai komentarų, tačiau tai visiškai nepaneigia mano teiginio, kad žmonės pirmiausia ieško naujienų – antraip, kaipgi jie suprastų apie ką yra nuomonė…

  Čia galbūt yra didžioji paslaptis: faktai be nuomonių egistuoti gali, o nuomonė be fakto – labai sunkiai.

  Ir tik per šią prizmę reikėtų vertinti mano frazę apie „menkavertį turinį“, kuris, spėju labiausiai ir užkliuvo. Taip, mano jau 15 metų įvairiausiose vietose rašinėjami komentarai būtų nieko verti be naujienų, kurie suteikia pagrindo tiems komentarams atsirasti. Jie būtų tas pats „menkavertis turinys“, jei skaitytojas nežinotų faktų – tada jis negalėtų pasakyti: Račas kvailys, Račas nieko nesupranta, Račas – paksistas.

  Beje, Džiugo frazė „O ką, jei prie tinklaraščių dienos temų pridėtumėme BNS, Elta ir spaudos pranešimus?“ tai lyg ir patvirtina. O man tada kyla klausimas – kuo tada TT skirsis nuo alfa.lt?

  Tai gal tiek pradžiai ir norėjau pasakyti.

  Nepriimkite asmeniškai. Tik norėjau pasidalinti savo mintimis iš patirties, kurios manau šiek tiek turintis. Žinoma, gali būti, kad nieko nesuprantu ir visiškai klystu.

  Labai džiaugsiuos, jei taip ir bus.

  Sėkmės.

  • vienastoks
   Posted 2009.7.11 at 23:57 | Permalink

   Faktai dažniausiai randasi be pranešančio apie juos įtakos. T.y. niekas neturi naujienų pranešimo monopolio. Kiekvienas mūsų galime kurti savo naujienas, jei tik aptinkame pakankamai svarbių faktų. Tai dar vienos naujos bangos, socialinių žinių tarnybų, dalykas. Bene pirmą kregždę teko pamatyti Picnic forume, Nyderlanduose kiek daugiau kaip prieš pusantrų metų. Šiuo metu tokių eksperimentų jau gerokai daugiau, bet jie dar yra pernelyg ankstyvi – kaip tinklaraščiai prieš 7-10 metų. Esu tikras, kad ateity apie juos dar išgirsime ne kartą.

   Tiesiog pati naujiena yra ganėtinai trivialus dalykas, kol apie ją neprasideda šnekos, svarstymai ir nuomonės. Neneigiu jas ruošiančių darbo svarbos – veikiau jau norėjau pasakyti, kad žinios tiesiog prašosi būti aptariamos, analizuojamos ir sisteminamos. Ir šio darbo rezultatas yra nė kiek ne mažiau svarbus už pačio fakto pranešimą. Juk jį galima paminėti ir analizės pradžioje, ar ne? (Arba dar geriau – įdėti nuorodą į šaltinį)

   Aš irgi šiek tiek turiu sukaupęs patirties – žurnalisto darbą pradėjau 1987-aisiais (jei neskaičiuosime mokyklinės praktikos tuometinėje „Komjaunimo tiesoje“). Tik šiais sparčios medijų transformacijos laikais ne vien patirtimi gali remtis – tenka tyrinėti įvairias naujoves, eksperimentuoti, sekti, kas dedasi užsienyje, diskutuoti su studentais. Būtent šias elektroninės komunikacijos priemones ir jų taikymo galimybes dėstau VU KF informologams ir verslo informacijos vadybos studentams (IV k.). Pavaduoju Vytautą Michelkevičių (balsas.cc). Kursas žavus tuo, kad per metus pasikeičia daugiau kaip pusė aptariamų dalykų. O dar turiu užbėgti į priekį, kad bent po bakalauro studentai nesijaustų gavę pasenusias žinias. :)

   Suprantu, kad po pirmosios koncentruotos naujienų internete revoliucijos portalų pavidalu, norisi šiek tiek stabilumo. Tačiau dabartiniu pavidalu portalai yra laikinas dalykas – pernelyg daug naujų atradimų vyksta, kad galima būtų mūryti amžinas sienas. Kas galėjo pagalvoti, kad Afrikoje radijo funkcijas atliks mobiliaisiais telefonais iš vietovės į vietovę perduodamos naujienos? Kad žmonių kuriamos videomedžiagos kiekis taip greit prašoks kuriamą televizijų?

   Mano pasiūlytas projektas gali būti visiškai netikęs, bet būčiau laimingas dėl sukrutusios žiniasklaidos, net jei jis ilgainiui nepavyktų.

 4. Posted 2009.7.11 at 22:47 | Permalink

  Palaikau ir prisidėsiu prie projekto kuo galėsiu.

 5. Posted 2009.7.11 at 22:59 | Permalink

  Yo. Nereikia manęs suprasti klaidingai. Aš tik noriu, kad viskas būtų iš pirmo syk, nes antram ne visada jėgų lieka :).

 6. kashponis
  Posted 2009.7.11 at 23:33 | Permalink

  nieko naujp siam straipsnyje. one.lt neduoda ramybes dagumai, kadangi nera kitos alternatyvos, vieni siulo faceboob,com, kiti kitus ouslapius, bbet mes lietuviai internete imam tai kas paruosta mums. Svetaines, blog`us kurie baigiasi galune .lt ir kur ner nuostabos“tu is lietuvos“, – as irgi.

 7. kashponis
  Posted 2009.7.11 at 23:35 | Permalink

  sorry uz klaidas, geres

 8. niuzas
  Posted 2009.7.12 at 7:55 | Permalink

  ar as teisingai isivaizduoju, tai kas norima padaryti, yra kažkas tokio kaip habrahabr.ru ar pan, daug blogų vienam katile su reitingavimo sistema?
  na toks dalykas manau tikrai ateitį turi, tik tai labai nuo realizacijos priklauso, kad nebūtų kaip su boo.com. Kartu su normalia monetizacijos sistema tai jau galbūtų atitinktu net tą mistinę Web 3.0 dvasią. Visi įtraukiami ne tik į kontento darymą per straipsnius ir komentarus, bet ir į pinigų dalybas, per savo adsense blokus ar dar ka nors :) Na bet gal aš nieko nesupratau apie idėją, ką aprašiau, būtų galbūtų gerokai pagerintas topix.lt ir tiek… :)
  Dėl faktų manau AR yra teisus, tik neįvertina kad ir net asmeniniuose bloguose eina kažkokie faktai plius nuomonė, kažkas juk inspiruoja kiekvieną gero blogo įrašą. Ir ne visada delfi ar alfoje aprašomi globalūs faktai, naujienos, yra įdomesni už asmeninio blogo naujieną. Tiesą pasakokius, man, kaip skaitytojui, kokio qemm naujiena, faktas kad su šeima nuėjo į kokį koncertą plius jo patyrimai gali būti gerokai įdomiau ir svarbiau negu delfyje aprašyti mazuronio pašūkavimai.

 9. Posted 2009.7.12 at 10:08 | Permalink

  Džiugu, jog po savaitės minčių pasiganymo, visi vėl susirenka konstruktyviai diskutuot aptartomis temomis.

  Ilgai skaičiau ir patį įrašą ir komentarus, tikėjausi kažkokį kapojimasį pamatyt, tačiau to neradau.

  Dėmesį atkreipė Džiugo mintis, išsakyta komentaruose:

  „Mano pasiūlytas projektas gali būti visiškai netikęs, bet būčiau laimingas dėl sukrutusios žiniasklaidos, net jei jis ilgainiui nepavyktų“

  būti laimingu kai kam nors įspiri, mano galva ne pats geriausias siekis, o jau tai, kad šią idėją aptarinėjat viešai, jai turėtų padėti pakeisti antrąją citatos dalį.

  Sėkmės kuruojant reikalus, o jei iš mūsų srities reikės pagalbos, visada padėsim.

3 Trackbacks

 1. [...] Google Blog Search tampa kažkuo panašus į Džiugo iš nežinau.lt per BlogOut pristatytą Tinklaraščių Turinio Projektą – centrinė vieta kur sužinoti, kuo gyvena tinklaraščiai. Tags: Blogai, Google, interneto [...]

 2. [...] Blogeriai.net, topix.lt… „Turinio tinklo“ idėja kol kas tobulinama. Tavo nuomone, iš kurio projekto tinklaraštininkai sulauks daugiausiai [...]

 3. [...] Artojas apie vienastoks idėją be pavadinimo TT (turinio tinklą), tada rašė, kad masėms nereikia informacijos? Noras patikrinti šiuos žodžius manyje kirba iki [...]